سیاسی

ولایتی با نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق دیدار کرد / تاکید بر عدم دخالت بیگانگان در امور داخلی عراق

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل روز یکشنبه ۱۲ بهمن ماه با هنیس پلاس خارت نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ولایتی در این دیدار با تاکید بر ضرورت عدم دخالت بیگانگان و کشور‌های خارجی در امور داخلی عراق گفت: مردم و دولت بزرگ عراق در تعیین سرنوشت خود نقش مسقیم دارند چرا که مردم این کشور دارای فرهنک عمیق و ریشه داری هستند و روابط ما با عراق بسیار وسیع، عمیق و برادرانه است.

وی به نقش و جایگاه مهم مرجعیت در عراق اشاره کرد و افزود: این انتخابات برای عراق بسیار سرنوشت ساز خواهد بود و ان شاء لله دولت و ملت عراق آینده بسیار روشنی خواهند داشت. جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه کمک و همکاری با کشور دوست و برادر عراق است و همانطور که در گذشته نیز همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده ایم و ایران در مبارزه با داعش نقش بسیار مهمی ایفا کرد و سردار شهید سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس جان خود را به عنوان شهدای مقاومت در مبارزه با تروریسم و داعش اهدا کردند و به شهادت رساندن این دو شهید بزرگ اقدام اشتباه و تروریستی از طرف آمریکا بود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تاکید کرد: بی تردید انتخابات عراق انتخابات خوبی خواهد بود و مردم عراق می‌توانند با توجه به ظرفیت‌های ارزشمندی که در این کشور دارند و نقش مهم مرجعیت بر مشکلات غلبه کنند و نسبت به آینده عراق بسیار خوش بین هستیم و روابط دو کشور ایران و عراق بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

پلاس خارت هم در این دیدار بر حفظ اتحاد و یکپارچگی عراق و اجرای انتخابات آزاد در این کشور تأکید کرد و گفت:وضعیت عراق نسبت به گذشته بهتر شده است و این کشور دارای پتانسیل خوبی از نظر اقتصادی، فرهنگی و تاریخی در میان کشور‌های منطقه است و باید از همه این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی با اشاره به نقش مردم عراق و مرجعیت این کشور بر ایجاد اتحاد، یکپارچگی و برگزاری انتخابات آزاد و خوب در عراق تأکید کرد.

در این دیدار در خصوص مسائل منطقه‌ای نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا