سیاسی

دومین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب اسلامی به شکل مجازی برگزار می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه آلانه، روح‌الله تولایی رئیس دانشکده و پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در جلسه هماهنگی دومین «همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب اسلامی، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن‌ساز» که با حضور نمایندگان بیش از ۴۰ دانشگاه و مرکز علمی داخلی و خارجی برگزار شد، با ارائه گزارشی از روند و چگونگی ثبت‌نام و حضور در همایش اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در این همایش بین‌المللی که با سخنرانی مسئولان عالی کشور و فرماندهان نیرو‌های مسلح در ۱۵ بهمن برگزار خواهد شد، رکورد جدیدی ثبت شود و امیدواریم برای نخستین‌بار یک همایش علمی با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این همایش به صورت زنده از روبیکا، آپارات، سایت همایش و سایر صفحات مهم در فضای مجازی و شبکه جهانی وب پخش می‌شود، افزود: با هماهنگی صورت‌گرفته کلیه علاقه‌مندان با نصب و مراجعه به پیام‌رسان روبیکا در تلفن همراه خود، در پنل‌های تخصصی این همایش عضو می‌شوند. همچنین اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و حوزوی و عموم مردم می‌توانند تا یکشنبه – ۱۲ بهمن – به سایت اینترنتی http://mgt.ihu.ac.ir مراجعه و فرم ثبت‌نام همایش را تکمیل و ارسال کنند.

رئیس دانشکده و پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در تشریح اهمیت و ضرورت این همایش گفت: پس از صدور بیانیه گام دوم در سال ۱۳۹۷ و چهل‌سالگی انقلاب اسلامی توسط مقام معظم رهبری، یک کار مطالعاتی در دانشگاه جامع امام حسین (ع) با هدف شناخت و احصاء الزامات و نیازمندی‌های پیاده‌سازی و اجرایی‌شدن این بیانیه انجام شد. با این کار تحقیقاتی و علمی، به یک رویکرد سه ضلعی رسیدیم. اگر در این رویکرد سه ضلعی، بیانیه گام دوم را به‌عنوان نظریه نظام انقلابی در نظر بگیریم، این نظریه دو رکن اصلی خواهد داشت؛ یکی نظامات و ساختار‌های نهادی و انقلابی و دیگری کارگزاران انقلابی که در قالب نظامات و ساختار‌ها فعالیت‌های خودشان را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در مجموع مأموریت و فلسفه وجودی همه این نظامات، ساختار‌ها و کارگزاران، خدمت به مردم است، تصریح کرد: روح بیانیه گام دوم و نظریه نظام انقلابی این است که رابطه امام و انقلاب اسلامی و امت اسلامی را تعریف می‌کند و این نظامات و کارگزاران برای خدمت به مردم، وظیفه خودشان را می‌توانند انجام بدهند و این فلسفه شکل‌گیری موضوع است.

دبیر همایش با اشاره به برگزاری نخستین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب در بهمن سال ۱۳۹۸ یادآور شد: دانشگاه جامع امام حسین (ع) بر اساس خروجی آن کار مطالعاتی، اولین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب اسلامی را سال گذشته در نخستین سالگرد صدور این بیانیه راهبردی در بهمن ماه ۱۳۹۸ با تمرکز بر نظام انقلابی تمدن ساز برگزار کرد که رئیس وقت مجلس شورای اسلامی و فرماندهان نیرو‌های مسلح در آن سخنرانی کردند.

تولایی با تشریح فلسفه برگزاری دومین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب اسلامی گفت: برای دومین همایش، به دنبال حل این مسئله رفتیم که نظامات و ساختار نهادی با چه کارگزارانی می‌تواند عمل کند؟ در همان مقطع ماجرای ترور ناجوانمردانه حاج قاسم سلیمانی رخ داد. مقام معظم رهبری تعریفی از شهید سلیمانی ارائه دادند و فرمودند: «سردار شهید عزیز ما را به چشم یک مکتب، یک راه، یک مدرسه درس‌آموز باید نگاه کنیم»؛ لذا تصمیم گرفتیم ایشان را به‌عنوان الگوی کارگزار انقلابی تراز گام دوم معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه شعار دانشگاه جامع امام حسین (ع)، تمدن‌سازی است و مأموریت اصلی که رهبر انقلاب به این دانشگاه سپرده‌اند، ایفای نقش در جهت تمدن‌سازی است افزود: به همین دلیل دانشگاه جامع امام حسین (ع) دومین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب اسلامی را با موضوع مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز در دستور کار خود قرار داد.

دبیر همایش با اشاره به تلاش‌های جدی و ارزشمند سایر دانشگاه‌ها، مراکز علمی، دستگاه‌های اجرایی کشور نظیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر بخش‌ها و وزارتخانه‌ها خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع امام حسین (ع) که یک دانشگاه حاکمیتی و دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی است، وظایف خودش را انجام می‌دهد. در حقیقت یکی از مأموریت‌های خودمان را بیانیه گام دوم و یافتن راهکار‌های اجرایی شدن آن با استفاده از مطالعات دقیق علمی و پژوهشی می‌دانیم. البته حتماً این اقدام با همکاری و مشارکت سایر دانشگاه‌ها و نهاد‌های علمی در کشور و حتی در جهان اسلام و دنیا قابل اجراست.

تولایی با بیان اینکه این همایش بین‌المللی جلوه‌ای از این مشارکت و همکاری است اظهار کرد: این همایش با مشارکت بالغ بر ۴۰ دانشگاه در کشور و برخی از دانشگاه‌های دنیا برگزار می‌شود. دانشگاه‌هایی همچون جامعه الدمشق سوریه، دانشگاه جامعه البنان و برخی از مجامع بین‌المللی مثل مجمع اساتید مسلمان هم به این همایش کمک می‌کنند و این همایش از طریق پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC نیز مجوز دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه اولین ضرورت برگزاری این همایش تبیین الگوی عملی کارگزاران و مدیران جهادی و چگونگی تربیت مدیرانی مانند سردار سلیمانی است، تاکید کرد: این همایش از دو جهت می‌تواند در کشور مؤثر واقع شود. یک جنبه‌اش، تحقق بیانیه گام دوم است. یعنی اگر ما شهید سلیمانی‌هایی را در هفت عرصه بیانیه گام دوم مانند عرصه «علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، سبک زندگی، استقلال و آزادی، عدالت و مبارزه با فساد و … تربیت کنیم، قطعاً به سمت تحقق بیانیه گام دوم حرکت کرده‌ایم.

رئیس دانشکده و پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با اشاره به محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن در برگزاری همایش‌ها گفت: ما بخاطر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، این همایش را به صورت ترکیبی برگزار می‌کنیم. سخنرانان و ارائه دهندگان مقالات به صورت حضوری و مخاطبان به صورت مجازی شرکت می‌کنند. تاکنون حدود ۶ هزار نفر در این همایش ثبت نام قطعی کرده اند و مقدمات و روند ثبت نام ۴ هزار نفر دیگر در حال انجام است، یعنی این همایش با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر به صورت مجازی برگزار خواهد شد که این بی سابقه است.

تولایی با اشاره به پنل‌های این همایش اظهار کرد: در این همایش بین‌المللی ۱۰ پنل تخصصی برگزار می‌شود که هفت پنل ناظر بر هفت بُعد بیانیه گام دوم است و سه پنل هم متناسب با شخصیت شهید سلیمانی و ابعاد مکتب ایشان طراحی شده است.

وی با بیان اینکه در هر پنل یک استاد خارجی و چند چهره مطرح ملی ارائه مقاله خواهند داشت، عنوان کرد: پنل‌های ناظر بر عرصه‌های بیانیه گام دوم شامل «علم و پژوهش، اخلاق و معنویت، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی، سبک زندگی» و سه پنل دیگر با موضوع «مدیریت جهادی، مدیریت دفاعی و نظم نوین انقلابی» است.

دبیر همایش افزود: پنل مدیریت جهادی تلاش می‌کند که ابعاد رهبری و مدیریت شهید سلیمانی را به عنوان الگو بررسی کند. با توجه به اینکه شهید سلیمانی در بستر عرصه دفاعی و امنیتی رشد می‌کند و از دوران جنگ دفاع مقدس به این طرف این رشد شخصیتی و مدیریتی ایشان اتفاق می‌افتد، پنلی را به عنوان مدیریت دفاعی برگزار می‌کنیم.

تولایی با اشاره به سطح بالای مقالات رسیده به این همایش خاطرنشان کرد: بالغ بر ۳۱۵ مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است که مقالات برگزیده در قالب ۱۰ پنلی که اشاره کردم ارائه خواهد شد. خوشبختانه استقبال مردم، اساتید و دانشجویان خیلی خوب بود و بخاطر تعداد بالای مقالات، یک سایت تخصصی راه‌اندازی و مقالات را در آن بارگذاری کردیم. هدف ما این است که در ادامه مسیر بتوانیم دروس دانشگاهی را با استفاده از یافته‌های این همایش بازنگری کنیم و حتی شاید بتوانیم بعد‌ها رشته تحصیلی با موضوع همایش راه‌اندازی کنیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا