سیاسی

عمویی: آمریکایی‌ها هیچ تغییری در روش‌های خود نسبت به ایران ندارند / خوش چشم: ایالات متحده هیچ گاه بدون ابزار تحریم مذاکره نمی‌کند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه آلانه،  ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و سید مصطفی خوش چشم کارشناس مسائل بین الملل امشب ۹ بهمن ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی یک بام و دوهوای آمریکایی‌ها و آینده برجام پرداختند.

عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در دوره بایدن زحمت نکشیدند تا دستکش مخملی را به دستشان بپوشند، گفت: آخرین موضع‌گیری‌ها نشان می‌دهد که آمریکا در فضای دوره ترامپ به سر می‌برند لذا تحلیل این موضوع جای توجه دارد.

او با اشاره به اینکه شکاف اجتماعی و سیاسی در داخل آمریکا اتفاق افتاده است، افزود: حوادث ۶ ژانویه افتضاح تاریخی برای آمریکا بود الان آن‌ها قدرت تغییر سیاست‌ها را ندارند لذا با مشکلاتی مواجه هستند و هنوز در مقابل جمهوری اسلامی سیاست قبلی خودشان را در پیش گرفته‌اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در روز‌های اخیر خانم اشتون طی مقاله‌ای مطرح کرد که ایران کشوری است که در مقابل فشار فردی مانند ترامپ ایستادگی کرد و فشار حداکثری را پس زدند و حتماً در مقابل دولت بایدن قدرت مقاومت دارند لذا آمریکا باید از سیاست شکست خورده فشار حداکثری دست بردارند، بنابراین ما با تکرار سیاست‌های سابق آمریکا مواجهیم.

عمویی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که نوع مواجهه آمریکا با جمهوری اسلامی ایران به صورت دو حزبی است، آن‌ها توانستند این اهداف را در همه جناح‌ها و احزاب به جلو پیش ببرند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها هیچ تغییری در روش‌های خود نسبت به ایران ندارند ادامه داد: نوع مواجهه دو حزب حاکم در آمریکا با جمهوری اسلامی انتقادی است و سعی می‌کنند اعمال فشار را به عنوان یک ابزار در دستور کار خودشان قرار دهند، هرچند در هدف‌گذاری بین روشی که دموکرات‌ها با ما مواجه می‌شوند و روشی که ترامپ به عنوان نماینده جمهوری‌خواهان با ما مواجه می‌شد تفاوت وجود داشت و در ادبیات هم نیز شاهد تفاوت بودیم.

او اظهار کرد: پمپئو ۱۲ خواسته در مقابل جمهوری اسلامی مطرح کرد، اما الان با ادبیات دیگر آن خواسته‌ها را مطرح می‌کند، واقعیت این است که ۴ سال مقاومت مردمی شکل گرفت، علارغم تمام سختی‌هایی که به مردم وارد شد، در طول این ۴ سال نشان دادیم که کسی با فشار نمی‌تواند برنامه راهبردی جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهد، اقتصاد ایران به قدری ظرفیت دارد که علیرغم فشار‌ها می‌تواند سرپا بایستد.

عمویی افزود: حضرت آقا یک راهبرد دقیق برای ما طراحی کردند که نه جنگ می‌شود و نه مذاکره می‌کنیم که البته این اتفاق هم افتاد، غربگرا‌ها در داخل کشور بهتر است از خواب بیدار شوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: راهبردی که آمریکایی‌ها در مقابله با ما طراحی می‌کنند، یک راهبرد دو حزبی است و ابعاد مختلفی دارد به طوری که هدف اصلی آن‌ها مهار جمهوری اسلامی ایران و توانمندی‌های ایران است.

او با اشاره به اینکه توانمندی ایران در حوزه هسته‌ای خاکریز اول این مواجه است گفت: غربی‌ها و ایالات متحده احساس می‌کنند که برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند تهدیدی برای آن‌ها باشد، آن‌ها بحث موشک را مطرح می‌کنند که ابزار دفاعی ماست و ما می‌توانیم قدرت بازدارندگی داشته باشیم تا پیش از اینکه تهدید اعمال شود طرف مقابل می‌تواند در تصمیم‌گیری خود بازنگری کند.

عمویی اظهار کرد: در بحث فعالیت‌های منطقی مسئله اصلی این است که منطقه مربوط به اعضای منطقه است و به کسی که بیرون از این منطقه زندگی می‌کند ربطی ندارد، ۱۰ هزار کیلومتر فاصله وجود دارد و آن‌ها نمی‌توانند برای اعضای منطقه برنامه‌ریزی و دستور صادر کنند، اینکه طرف مقابل بخواهد برنامه‌ریزی کند تا فعالیت منطقه‌ای جمهوری اسلامی را محدود کند اصلاً مشروعیت ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آمریکا برجام را سکویی برای اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی می‌بینند، یکی از مقامات آمریکایی مطرح کرده بود که برجام کف مطالبات ماست و سقف مطالبات ما از جمهوری اسلامی ایران چیز‌های دیگری است، آن‌ها به دنبال رسیدن به توافق قوی‌تر و طولانی‌تر هستند.

در حال تکمیل…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا