فناوری

هکرها اطلاعات واکسن کرونا فایزر را در اینترنت افشا کردند

پنل اس ام اس هیرو

هکرهایی که ماه گذشته موفق به سرقت داده‌های واکسن کرونا «بیون‌تک» و «فایزر» شدند، اقدام به افشای این اطلاعات کرده‌اند.

«آژانس پزشکی اروپا» (EMA) که مسئولیت بررسی شرایط واکسن‌های کرونا را بر عهده دارد، ماه گذشته از نفوذ هکرها به سیستم‌های این سازمان و سرقت اسناد واکسن کرونا «BNT162b2» خبر داد و حالا این هکرها که هویت آنها افشا نشده، پس از دسترسی به این داده‌های حساس اقدام به افشای آن کرده‌اند. آژانس EMA با انتشار بیانیه‌ای در اینباره گفته است:

«بررسی پیوسته حمله سایبری نشان داد که برخی از اسناد مربوط به داروها و واکسن‌های کووید-۱۹ که مربوط به نهادهای شخص ثالث است، در اینترنت افشا شده. نهادهای مجری قانون اقدامات لازم را در این زمینه انجام می‌دهد.»

مهاجمان سایبری از طریق رخنه به یک برنامه IT معرفی نشده به این داده‌ها دسترسی پیدا کرده‌اند اما به گفته «بیون‌تک» و «فایزر» سیستم‌های خود آنها مورد نفوذ قرار نگرفته و شواهدی از افشای اطلاعات داوطلبان مشارکت در فازهای آزمایش واکسن نیز وجود ندارد. این آژانس بر ادامه بازرسی‌های قانونی در رابطه با این رخنه اطلاعاتی تاکید کرده و اطلاعات لازم را در اختیار سازمان‌ها و شرکت‌هایی که داده‌هایشان افشا شده قرار داده است.

واکسن فایزر این دو شرکت یکی از ۳ واکسن غربی است که کارایی بالای ۹۰ درصدی در ایجاد آنتی بادی از خود نشان داده است. این واکسن تاییدیه‌ کشورهای مختلف را دریافت کرده و تزریق آن به گروه‌های مختلف کلید خورده است. با توجه به کارایی بالای این واکسن دسترسی به اطلاعات آن برای هکرها حکم نقشه گنج دارد.

این نخستین باری نیست که زنجیره تامین و توزیع واکسن‌‌های کرونا مورد هدف قرار می‌گیرد و مدتی قبل مایکروسافت از شناسایی فعالیت‌هایی برای دسترسی به داده‌های واکسن خبر داد که ظاهرا هکرهای وابسته به روسیه و کره‌ شمالی پشت آن بوده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا