سیاسی

دیدار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران با امیرعبداللهیان

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، بنیاد حسین اف سفیر جمهوری آذربایجان در تهران با امیرعبداللهیان مدیرکل بین‌الملل و دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیر عبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان در طول مناقشه قره‌­باغ گفت: این مناقشه بعد از گذشت سه دهه با حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و برمبنای توافق سیاسی پایان یافت. امیدواریم در سایه پایان این مناقشه، شاهد استقرار صلح و آرامش پایدار در منطقه باشیم.

وی در ادامه این دیدار تقویت همکاری‌­های پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان را مهم ارزیابی کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد روابط خود را در سطوح مختلف از جمله روسای مجالس، کمیسیون ­های تخصصی بویژه کمیسیون­‌های روابط خارجی و گروه‌­های دوستی پارلمانی، با پارلمان آذربایجان توسعه دهد.

امیرعبداللهیان همچنین بر ضرورت گفت‌وگو‌های نمایندگان دو کشور و تبادل‌های هیات­‌های پارلمانی میان ایران و آذربایجان تاکید کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین­‌الملل در ادامه این دیدار با اشاره به تسهیل و تسریع در همکاری­های اقتصادی تهران و باکو گفت: ایران و آذربایجان ظرفیت­ زیادی برای ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی خود دارند که باید از آن‌ها به نفع دو ملت استفاده کنیم.

وی در همین راستا افزود: شرکت­های ایرانی توان فنی و مهندسی بالایی دارند که می­توانند در زمینه بازسازی قره‌­باغ مشارکت کنند. این همکاری­های با توجه به بعد مسافت و همسایگی دو کشور مزیت ایران را چند برابر کرده است.

امیرعبداللهیان حضور رژیم صهیونیستی در خاک آذربایجان را در تعارض با صلح و امنیت منطقه خواند.

بنیاد حسین­اف سفیر آذربایجان در ایران نیز در ابتدای این دیدار ضمن تشکر و قدردانی از سخنان مقام معظم رهبری و سایر مقامات ایران در حمایت از تمامیت ارضی آذربایجان بر ضرورت تقویت همکاری­های دو کشور دوست و همسایه تاکید کرد.

سفیر آذربایجان در تهران با اشاره به حمایت همیشگی مجلس شورای اسلامی از گسترش همکاری­های ایران و آذربایجان گفت: با توجه به حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی از روابط دو کشور، امیدواریم گفت‌وگو‌های پارلمانی در سطوح مختلف تداوم یافته و تقویت شود.

بنیاد حسین­اف در پایان با اشاره به پروژه­های مشترک ایران و آذربایجان برای تقویت سطح همکاری­های اقتصادی دو کشور گفت: همسایگانی همچون ایران در اولویت ما برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری هستند و با توجه به اسناد امضا شده و توافقاتی که میان دو کشور وجود دارد، امیدواریم در آینده­ نزدیک شاهد افزایش مبادلات بیشتر فیمابین باشیم.

شایان ذکر است طرفین در این دیدار در خصوص تحولات منطقه، زمینه‌­های همکاری مورد علاقه طرفین و راه­های ارتقای روابط پارلمانی نیز گفت‌وگو و رایزنی کردند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا