ورزشی

سرقت برگه‌های جادویی یحیی گل محمدی در دربی

پنل اس ام اس هیرو

 

به گزارش “آلانه”، هرچند تفاوت زیادی میان نفرات ذخیره پرسپولیس و استقلال در دربی 94 بود و محمود فکری از نفرات صاحبنام‌تری در لیست ذخیره خود سود می‌برد اما از جمع سرخپوشان هم امید عالیشاه و مهدی شیری با سابقه و تجربه بالای خود شاید می‌توانستند گره گشای این بازی خصوصا در دقایق پایانی لقب گیرند.

 

یحیی گل محمدی که بارها خصوصا در لیگ قهرمانان آسیا با تعویض‌های انفجاری و جالب توجه خود شرایط را به سود سرخپوشان تغییر داده بود، در دربی ترجیح داد تا تنها از یک تعویض خود و آن هم بیشتر به دلیل اجبار سود ببرد. مهدی عبدی، زننده یکی از گل‌های پرسپولیس در این بازی در اواسط نیمه دوم دچار مصدومیت شد تا بلافاصله دستور تعویض و حضور آرمان رمضانی صادر شود.

سرمربی سرخ‌ها که پیش از این نیز در دقایق پایانی دربی در نیمه نهایی جام حذفی، طعم تلخ دریافت گل در دقایق تلف شده را چشیده بود، اینبار هم در ثانیه‌های پایانی تسلیم حریف شد. این در حالی بود که یکی از انتقاداتی که متوجه یحیی گل محمدی می‌شود مربوط به تصمیم او در خصوص تعویض‌ها و برگه‌هایی که برای این موضوع در اختیار داشته، است. در جمع نفرات نیمکت نشین پرسپولیس شاید امید عالیشاه، مهدی شیری و حتی سعید حسین پور و مهدی مهدی خانی نیز می‌توانستند شانس حضور در این بازی را از آن خود کنند و بتوانند با توان بیشتر در لحظات پایانی مانع از فشار حریف برای دستیابی به گل در روزی که فرصت‌های زیادی برای پرسپولیس از دست رفته بود، باشند.

 

پرسپولیس در دقیقه 1+90 توسط شیخ دیاباته و در موقعیت آفساید گل دریافت کرد و بازی با وقفه مواجه شد. شاید اگر یحیی در همین دقایق باهوش‌تر عمل می‎کرد حتی با انجام یکی دیگر از تعویض‌های خود می‌توانست وقفه‌ای چند ثانیه‌ای در جریان بازی و در لحظاتی که استقلال بی‌مهابا و با ریسک بالا به دنبال گل تساوی بود شکل دهد و شرایط را به سود تیمش کند. بعد از گلی که در دقیقه 90 و ثانیه 35 از وقت تلف شده به ثمر رسید، حامد لک با تجربه بالای خود 43 ثانیه زمان را به سود پرسپولیس کرد تا بازی را بار دیگر به جریان بیندازد و اگر در همین مقطع زمانی هم دستور تعویض برای پرسپولیس صادر می‌شد وقت تلف شده به دقیقه 2+90 نیز می‌رسید، خصوصا اینکه پرسپولیس قادر بود دو بار دیگر جریان بازی را به وقفه بیندازد تا چهار تعویض باقیمانده خود را صورت دهد.  

بعد از این شروع مجدد، استقلال بار دیگر صاحب توپ شد اما کمتر از 30 ثانیه بعد توپ راهی کرنر به سود پرسپولیس شد تا بار دیگر فرصتی دیگر برای تصمیم بزرگ یحیی شکل گیرد. اما سیامک نعمتی در شرایطی که موفق شده بود 12 ثانیه برای پرتاب اوت، وقت را تلف کند، توپ 30 ثانیه بعد از آن بار دیگر در اختیار آبی‌پوشان قرار گرفت. استقلالی‌ها با توپگیری از احسان پهلوان در میانه میان و انجام 5 پاس با شیخ دیاباته، وریا غفوری، فرشید اسماعیلی و در نهایت مهدی قایدی، توپ را به گل تساوی این تیم تبدیل کردند تا در دقیقه 92 و ثانیه دهم آن کاخ رویاهای یحیی گل محمدی را خراب کنند.

 

برای نشان دادن اهمیت تعویض حتی برای ایجاد وقفه در بازی، این مساله را باید یادآور شد که استقلال در دقیقه 79:20  که از پرسپولیس عقب بود اقدام به انجام یک تعویض کرد و قصد داشت فرشید اسماعیلی را جانشین مهدی مهدی‌پور کند و این اتفاق دقیقا 20 ثانیه برای این تیم زمان برد، آن هم در شرایطی که آبی‌ها از حریف عقب بودند و برای دستیابی به گل تساوی بی‌تابی می‌کردند. با این حال یحیی گل محمدی ترجیح داد علیرغم تمام این مسائل چهار برگه باقیمانده خود را به رختکن ببرد و از آنها سودی نبرد. برگه‌هایی که هر کدام از آنها می‌توانست شرایط را برای دستیابی این تیم به حفظ نتیجه افزایش دهد.
همانطور که گفته شد، شاید نیمکت و لیست ذخیره پرسپولیس همانند نیمکت حریف از نفرات صاحبنامی شکل نمی‌گرفت اما در همین لیست هم نفرات باتجربه‌ای مثل امید عالیشاه که بعد از چند هفته حضور فیکس در ترکیب و گلزنی برای سرخ‌ها نیمکت نشین شده بود و مهدی شیری، شاید می‌توانست تنها با ایجاد وقفه هم شانس برد را به اردوگاه پرسپولیس ببرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا