سیاسی

قصد توهین به فائزه هاشمی را نداشتم/ اظهار نظر او به معنای تقویت امثال داعش است

پنل اس ام اس هیرو

شجاعی در گفت‌و‌گو با باشگاه آلانه:

حوزه مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، ابراهیم اسدی بیدمشکی؛ اظهار نظر فائزه هاشمی رفسنجانی، فرزند مرحوم آیت الله رفسنجانی و واکنش‌های بعد از آن، سوژه جدید دنیای سیاست ایران و افکار عمومی است. خانم هاشمی ابتدای این هفته در گفت‌وگویی به دو مسئله اشاره کرد که فضای رسانه‌ای و اظهارنظرهای موافق و البته مخالف را در جناح‌های مختلف در پی داشت. او گفته است که «هر چیزی اگر نتیجه‌اش به توسعه‌ی کشور برنگردد، کار مثبتی نمی‌تواند باشد. الان که ایام سالگرد ترور آقای سلیمانی است ولی من نمی‌شنوم که یک‌نفر بگوید آقای سلیمانی چه کار کرد؟ البته من آن دوره‌ی دفاع مقدس و جنگ با عراق را می‌گذارم کنار، اشاره‌ام به جریان سوریه و بهار عربی به بعد است. نتیجه‌ی عملکرد آقای سلیمانی و ما به‌عنوان مقاومت چه شد؟ چه گرهی از مشکلات کشور ما را باز کرد؟»

فائزه هاشمی در بخشی دیگر از گفته‌هایش، به ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا هم اشاره داشته و بیان کرده است «برای ایران دوست داشتم آقای ترامپ انتخاب شود، ولی اگر یک آمریکایی بودم به آقای ترامپ رأی نمی‌دادم. به خاطر همین فشارهایی که می‌آورد، بالاخره شاید یک تغییر سیاستی اتفاق بیفتد. شاید اگر فشارهای آقای ترامپ ادامه پیدا می‌کرد، بالاخره ما مجبور می‌شدیم یک تغییر سیاست‌هایی را داشته باشیم. این تغییر سیاست‌ها حتما به نفع مردم می‌توانست اتفاق بیفتد.»

در پاسخ به این اظهارنظر، علاوه بر محسن برادر بزرگ فائزه هاشمی، شخصیت‌های سیاسی دیگر، فضای مجازی را محلی برای بیان واکنش خود انتخاب کردند؛ حجت‌الاسلام حسن شجاعی نماینده ابهر در مجلس یازدهم، در یک توییت که واکنش کاربران را در پی داشت، با قرار دادن عکسی از خانم هاشمی نوشت: «اگر حاج قاسم نبود، فائزه کنیز داعش بود شاید».

گفتگو


بیشتر بخوانید


پاسخ کاربران به این توییت، نقدهای جدی و تندی بود که به نظر می‌رسد عمده آنها به ادبیات این پیام با توجه به جایگاه یک نماینده پارلمان با صفت انقلابی، اعتراض داشتند؛ باشگاه آلانه برای واکاوی بیشتر این اتفاق با حجت‌الاسلام شجاعی گفت‌و‌گو کرده است:  

اظهار نظر خانم هاشمی به معنای تقویت امثال داعش است

باشگاه آلانه: پیام توییتری شما پس از اظهار نظر اخیر خانم فائزه هاشمی در مورد عملکرد حاج قاسم سلیمانی و ریاست جمهوری ترامپ، واکنش‌های تند و انتقادهای بسیاری را در فضای رسانه‌ای و مجازی در پی داشته است. دلیل واکنش این چنینی شما به گفته خانم هاشمی چه بوده است؟

حجت‌الاسلام شجاعی: خانم فائزه هاشمی بیان کرده که راه شهید سلیمانی درست نبود و ای کاش ریاست جمهوری ترامپ ادامه پیدا می‌کرد. این گفته یعنی دوره ریاست ترامپ، برای وضعیت ایران اتفاق خوبی بوده است. حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم و شکست داعش بود. اگر حاج قاسم سلیمانی‌ها نبودند، معلوم نبود داعش در سوریه و عراق متوقف شود و این تروریست‌ها که برای ایران طراحی شده بودند، با ورود به کشور ما همان کارهایی را که در کشورهای دیگر می‌کردند، در میان مردم ما انجام می‌دادند. داعش کشورها را به ویرانه تبدیل می‌کرد و با کشتارهای بی‌سابقه، به بهانه کافر بودن مردم، زنان و دختران را به بردگی و کنیزی گرفت و بدون توجه به مذهب و دین، بازار برده فروشی راه انداخت.

نبود امثال حاج قاسم موجب جسارت داعش و تروریست‌ها به نوامیس ملت ما هم می‌شد. اظهار نظر خانم هاشمی راه افرادی مانند سردار سلیمانی را تضعیف می‌کند و به معنای تقویت داعش و شبیه آن است. پس محافظت از کشور و نوامیس ما فایده وجودی حاج قاسم سلیمانی به شمار می‌رود؛ چراکه فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی پرسیده بود فایده وجود حاج قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت چه بوده است. ترامپ یک قاتل و عامل ترور قهرمان ملی ما و یک جنایت‌کار در حق ملت ایران است. اینکه تداوم قدرت یک جنایتکار علیه ملت ما را آرزو کنیم، به معنای تقویت امثال ترامپ است.

جانمان را فدای ناموس وطنمان می‌کنیم؛ از هر گرایشی که باشند

باشگاه آلانه: یکی از انتقادها و واکنش های کاربران به تصویر خانم هاشمی و ادبیات اظهار نظرتان بود. آیا این پیام، کرامت و شأن فرد مقابل و یک خانم را مخدوش نمی کند؟

حجت‌الاسلام شجاعی:  در پیام توییتری‌ام تأکید داشتم به این خانم محترم بگویم همه زنان و دختران ایرانی، نوامیس ما هستند، هیچ تفاوتی میان گرایش‌های سیاسی و اجتماعی نیست و همه حاضریم جانمان را فدای ناموس وطنمان کنیم.

باشگاه آلانه: باز نشر یک تصویر احتمالاً نامناسب را امر درستی می‌دانید؟

حجت‌الاسلام شجاعی: عکسی که در پیام توییتری قرار داده بودم، سالهاست در رسانه‌ها منتشر شده  است. طبیعتاً خود خانم هاشمی یا اطرافیانشان منتشر کردند و در فضای مجازی چرخیده است که البته با جستجویی ساده در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. در مورد ادبیات پیامم باید بگویم که تقبیح راه حاج قاسم سلیمانی و تحسین قاتل او به معنای توصیه برای تعرض به ملت ایران است. نباید اجازه دهیم چنین اتفاقاتی بیفتد و در دفاع از ملت باید پاسخ قاطع داده شود؛ در برابر توصیه برای تعرض به ملت ایران با همه وجود می‌ایستیم، در نتیجه با وجود اینکه معتقدیم آزادی بیان وجود دارد و خانم هاشمی حق اظهار نظر داشته است، ایشان باید مسئولیت اظهار نظرش را بپذیرد.

قصد توهین نداشتم/ مخالفان نظام و منافقان از گفته خانم هاشمی سوءاستفاده کردند/حق آزادی بیان وجود دارد

باشگاه آلانه: آیا کاربران فضای مجازی این گفته شما را به معنای توجیه اظهار نظر شما نمی‌دانند؟ فکر نمی‌کنید برای چهره مجلس انقلابی نامناسب باشد؟

حجت‌الاسلام شجاعی: چنانکه گفتم خانم هاشمی هم حق آزادی بیان را دارد، اگرچه امکان دارد صحبتشان جنبه قضایی هم داشته باشد، اما این اظهارات امنیت و منافع ملی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در نتیجه برای دفاع از مصالح ملت واکنش نشان دادم.

پیام و مضمون توییت‌ام غیر از این نیست که اگر امثال حاج قاسم‌ها نبودند، امثال فائزه‌ها و مردان و زنان این سرزمین، خدای ناکرده ممکن بود در بازار برده فروشی به فروش برسند. حرف اصلی توییت محکم است و من این حقیقت را بازتاب دادم که اگر جهاد حاج قاسم سلیمانی نبود، شما ممکن بود اسیر داعش شوید و داعش با اسیر مانند برده معامله و رفتار می‌کرد.

از طرفی، عده‌ای از غرب‌گرایان، منافقان، مخالفان نظام و مصالح مردم با سوءاستفاده از اظهار نظر خانم هاشمی شروع به موج سواری کردند و درصدد زیر سؤال بردن منطق انقلاب اسلامی در مقاومت در برابر استکبار و دشمنان ملت ایران برآمدند.

در پیام و توئیت‌ام نه قصد توهین داشتم و نه مضمون آن حامل توهین است. همه زنان این سرزمین با هر گرایشی ناموس وطن هستند و همه ما با غیرت، جانمان را برای دفاع از ناموس تقدیم ملت ایران می‌کنیم؛ کما اینکه با قدرت و قاطعیت از امنیت مردم ایران نیز دفاع خواهیم کرد.

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا