سیاسی

پیشرفت برنامه‌های تحولی معاونت اجرایی در نشست شورای معاونین و مشاورین مجلس بررسی شد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه  مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان،  مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگاران به تشریح موضوعات مطرح شده در چهاردهمین جلسه شورای معاونین و مشاورین مجلس شورای اسلامی پرداخت.

نگاهداری رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه را «گزارش پیشرفت برنامه‌های تحولی معاونت اجرایی»، «گزارش پیشرفت سامانه­‌های کاربردی مجلس شورای اسلامی» و «برنامه راهبردی معاونت نظارت در راستای طرح تحول مجلس شورای اسلامی» عنوان کرد.

رئیس حوزه ریاست مجلس محور‌های ۸ گانه تحولی مشخص شده برای معاونت اجرایی را «هوشمندسازی ابزار‌های نظارتی مجلس»، «هوشمندسازی سازوکار دریافت موارد نقض قانون و شکایات مردمی»، «هوشمندسازی کامل سازوکار دریافت نظر مردم، متخصصان و ذینفعان»، «هوشمندسازی خدمات مشاوره­ای تقنینی و نظارتی به نمایندگان»، «هوشمندسازی پروژه تنقیح قوانین استعلامات و رسیدگی هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین»، «هوشمندسازی احصاء نظام مسائل حوزه انتخابیه و رهگیری سیستمی این معضلات»، «هوشمندسازی ارتباطات نمایندگان مجلس با مردم و دستگاه­های اجرایی دولتی و عمومی» و «باز طراحی فرآیند‌ها و نظام بوروکراتیک سازمان مجلس و هوشمندسازی کامل آن» عنوان کرد و افزود: برنامه­‌های معاونت اجرایی ذیل محور‌های تحولی ذکر شده برنامه­‌ریزی و در حال اجرا است و پیشرفت اقدامات انجام شده در این جلسه مطرح شد.


بیشتر بخوانید


نگاهداری تصریح کرد: با توجه به تأکیدات ریاست مجلس شورای اسلامی، کلیه اقدامات حوزه­‌های ستادی مجلس از جمله برنامه­‌های راهبردی عملیاتی و سامانه­‌های مجلس با محوریت و اصالت نمایندگان برنامه­‌ریزی و عملیاتی می­‌شود.

او ادامه داد طبق گزارش ارائه شده در این جلسه در خصوص پیشرفت سامانه­‌های کاربردی مجلس شورای اسلامی: سامانه­‌های مرتبط با ارتباطات مردمی، سامانه­‌های کاربردی نمایندگان و سامانه­‌های مرتبط با امور کارکنان راه­‌اندازی شده است. سامانه مکاتبات حوزه­‌های انتخابیه، سامانه جامع مجامع، هیئت‌ها و شوراها، سامانه جامع نطق میان دستور، سامانه یکپارچه ارتباطات مردمی مجلس شورای اسلامی، سامانه شفافیت عملکرد مجلس و نمایندگان، سامانه نظارت میدانی مجلس شورای اسلامی و سامانه جامع سلامت کارکنان و نمایندگان از جمله سامانه­‌های راه­‌اندازی شده است.

رئیس حوزه ریاست مجلس در خصوص برنامه راهبردی معاونت نظارت افزود: در این برنامه، اهداف نظارت اثربخش کارآمد و مردمی مجلس، تأمین حقوق عمومی مطابق با قوانین و بهبود کیفیت عملکرد دولت عنوان شد.

نگاهداری افزود: تنظیم برنامه در چارچوب وظایف و اختیارات معاونت نظارت با ملاحظات خاصی از جمله سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری (ماده ۱۴)، اصلاح قوانین و حمایت هیأت رئیسه و نمایندگان، اصالت‌محوری نمایندگان در تنظیم همه‌برنامه‌های مجلس، ظرفیت‌های صحن، کمیسیون‌ها و شوراها، مجامع و هیأت‌ها، توجه به شرح وظایف سایر دستگاه­های نظارتی، توجه ساختار مجلس به نیاز‌های مردم و نمایندگان، محدودیت ورود به بخش‌های نظارتی درون و برون مجلس و رویکرد‌های شفاف­‌سازی، هوشمندسازی، کارآمدسازی و مردمی‌سازی تهیه شده است.

او در پایان گفت: طبق تأکیدات رئیس مجلس مقرر شد تبیین و تحلیل بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در سالروز قیام ۱۹ دی در دستور کار قرار گرفته و در سیاست­‌گذاری­‌های مجلس مورد توجه لازم قرار گیرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا