سیاسی

ضربه ۵۰ میلیارد دلاری سئول به تهران/ توقیف نفتکش کره‌ای حق ایران است

پنل اس ام اس هیرو

انتظاری در گفت‌وگو با باشگاه آلانه مطرح کرد؛

فریدون انتظاری سفیر پیشین ایران در کره جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، با اشاره به توقیف کشتی کره‌ای در بندرعباس، گفت: اقدام انجام شده در توقیف نفتکش کره‌ای حق ایران است و تهران کار خلافی را انجام نداده است.

او افزود:کره جنوبی در اقدامی سبک سرانه مطرح کرد که گروه ویژه ضد دزدان دریایی به سمت خلیج فارس روانه کرده است، در حالیکه این اقدام فقط در شأن ارباب آن‌ها آمریکاست که سابقه این گونه اقدامات را دارد.

انتظاری  با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه هیئتی از کره قرار است برای مذاکره و رایزنی در ارتباط با این موضوع به ایران سفر کند، توضیح داد:  ایران به طور طبیعی از این موضوع استقبال می‌کند، چرا که تلاش دارد این موضوع به نحو مناسب حل و فصل شود.

سفیر پیشین ایران در کره جنوبی تصریح کرد: چندین سال است که پول‌های ایران در کره جنوبی به بهانه تحریم‌ها بلوکه شده است و دولت این کشور به بهانه‌های مختلف از پرداخت این پول سر باز می‌زند. اگر این پول بلوکه شده حدود هشت میلیارد باشد باید گفت که در طی این چند سال با در نظر گرفتن ارزش افزوده، کره جنوبی رقمی حدود ۵۰ میلیارد دلار به ایران ضربه زده است، چراکه ایران در همان مقطع می‌توانست با این پول سرمایه گذاری‌های خوبی در زمینه صنعت و تکنولوژی انجام دهد و اکنون از منافع آن بهره‌مند باشد.

او ادامه داد: اکنون می‌بینیم که کره‌ای‌ها ضمن اینکه پول ایران را پس نمی‌دهند، مدعی هستند که ایران باید به آن‌ها به دلیل نگهداری از این پول خسارت بدهد و از طرف دیگر اقدام به آلوده کردن محیط زیست منطقه خلیج فارس می‌کند. این اقدام ایران نشان داد که تهران در زمینه بحث محیط زیست در منطقه خلیج فارس با کسی شوخی ندارد.


بیشتر بخوانید


انتظاری تاکید کرد: دولت کره جنوبی باید به دلیل این اتفاق از ایران عذرخواهی کند و خسارت وارد شده به ایران را بپردازد. دولت سئول همچنین باید پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد و ضرری که به کشور ما به این خاطر وارد شده است را جبران کند.

او افزود: از وزارت خارجه و بانک مرکزی می‌خواهیم با عقلانیت و قدرت این موضوع را به پیش ببرند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا