سیاسی

بررسی برنامه هفتم پنج ساله توسعه به زودی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد/ بررسی ۱۰ طرح و ۷ لایحه در مجلس

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار  مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، بابک نگاهداری مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی در نشست خبری تشریح عملکرد شش ماهه مدیریتی مجلس یازدهم گفت: تصویب برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور به زودی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و در ۶ ماه گذشته محور‌های این برنامه را بررسی و به تصویب رسانده است.

او ادامه داد: رویکرد مجلس در تدوین و تصویب برنامه پنج ساله هفتم توسعه، تمرکززدایی، تکلیف محوری به جای تجویز محوری، اولویت بندی مسائل در سطوح ملی منطقه‌ای و استانی، وابسته نبودن به نفت، مردمی سازی فعالیت‌ها و درون زایی است.

او با بیان اینکه مجلس یازدهم فعالیت‌هایی در ۶ ماه گذشته اش داشته که بعضا کمتر رسانه‌ای شده است، یادآوری کرد: برخی مسائل را به واسطه طرح‌ها و اظهارات نمایندگان بیشتر از برنامه‌ها و شاکله اصلی مجلس رسانه‌ای کرده اند و پوشش خبری داده اند.

مشاوره رئیس مجلس بیان کرد: مجلس حدود ۴۹ جلسه در صحن و ۶۰۸ نشست کمیسیون برگزار کرده است که هفت لایحه و ۱۰ طرح در صحن پارلمان مطرح شد و برخی از آن‌ها به تصویب رسید.

او افزود: در ۷۷ شورای ملی و ۱۸۶ شورای استانی ناظران مجلس با سازماندهی حضور پیدا کردند. ضرورت آغاز حدود ۵ تحقیق و تفحص در صحن علنی تصویب شد که در نهایت نزدیک به ۵ درصد تحقیق و تفحص‌ها به تصویب نمایندگان رسیده است.

نگاهداری اظهار کرد: چهار سوال از وزیر در نشست علنی پارلمان مطرح شد که شامل ۶ درصد سوالاتی است که نمایندگان ارائه کردند. این موضوع مدیریت هیئت‌رئیسه را نشان می‌دهد که موارد لازم را به صحن علنی آورده اند.

او در ادامه تشریح آمار نظارتی پارلمان تصریح کرد: بیشترین تذکر‌ها در شش ماه اول به رئیس‌جمهور و سپس به وزرای کشاورزی، نیرو، آموزش و پرورش و راه و شهرسازی بوده است.

رئیس حوزه ریاست پارلمان یازدهم اضافه کرد: همچنین بیشترین سوالات از وزیر راه و شهرسازی و به ترتیب از وزیر نیرو، اقتصاد و کشور پرسیده شده است.

نگاهداری درباره عملکرد تقنینی مجلس یازدهم گفت: مهمترین قوانین مصوب شش ماه گذشته پارلمان یازدهم تأمین کالا‌های اساسی، مالیات بر خانه‌های خالی، لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، لایحه دائم شدن مالیات بر ارزش افزوده، قانون بیمه همگانی حوادث، احکام کلی قانون سالانه بودجه و اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران بوده است که به فرآیند ابلاغشان هم رخ داد.

او ادامه داد: در حال حاضر طرح‌های ساماندهی زنجیره فولاد، جهش تولید مسکن، مالیات بر عایدی سرمایه، جهش تولید دانش بنیان از مهمترین طرح‌های موجود در نوبت صحن علنی هستند.

مشاور رئیس مجلس بیان کرد: طرح ساماندهی تولید و عرضه خودرو، سهمیه بندی بنزین خانوار، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی، مالیات بر مجموع درآمد‌های اشخاص حقیقی، بانکداری جمهوری اسلامی، لایحه مشارکت عمومی خصوصی در حوزه‌های عمرانی، صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده و لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مهمترین طرح‌ها و لوایح در دستور بررسی کمیسیون‌های تخصصی هستند.

نگاهداری با بیان اینکه ۶۰ مولفه برای اصلاح ساختاری بودجه به همت رئیس مجلس و روسای کمیسیون‌ها در نشست با سازمان برنامه و بودجه و دیگر کارشناسان به دست آمده است، یادآوری کرد: تلاش می‌شود که این مولفه‌ها را در هر سال از طول چهار ساله پارلمان یازدهم در قانون دخیل کنیم و حداقل ۲۵ درصد از آن را در بودجه سال ۱۴۰۰ اعمال کنیم.

او در پاسخ به پرسش‌های باشگاه آلانه درباره تعریف انقلابیگری با توجه به استفاده از این عبارت در مجلس یازدهم و همچنین حضور افراد غیر متخصص در کمیسیون‌های تخصصی مجلس یازدهم گفت: ما هم دغدغه تعریف انقلابی گری و انقلابی بودن را داریم که بتوانیم مجلس و در تراز انقلاب را تعریف کنیم. همکارانمان در مجلس یازدهم، شاخص‌های مجلس انقلابی را در مجموعه‌ای چاپ شده با عنوان گفتمان مجلس انقلابی، ۷۶ شاخص برای عملکرد تراز انقلاب نمایندگان را جمع آوری و تدوین کرده اند.

او ادامه داد: مجلس انقلابی از نظر من پارلمانی است که با نیت خالصانه، مجاهدانه و رویکردی جهادی و همچنین با تلاشی شبانه‌روزی برای حل مسائل و مشکلات مردم همراه جهت گیری درست، فعالیت کند.

نگاهداری اظهار کرد: برای حضور نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی نمرات و امتیاز‌هایی به عنوان ملاک قرار داده شد که یکی از این امتیازات تخصص افراد است. سوابق و فعالیت‌های دیگر هم مجموعه‌ای از شاخص هاست که مجلس یازدهم محکم ایستاد تا امتیاز‌ها کاملاً اعمال شود.

رئیس حوزه ریاست پارلمان یازدهم تصریح کرد: من شخصاً شاهد اعتراضات برخی نمایندگان به کمیسیون تخصصی تعیین شده بودم که حتی باعث گلایه مندی‌هایی هم شده بود؛ اما شخص رئیس مجلس و نمایندگان عامل در این زمینه محکم ایستادند تا عدولی از این شاخص‌ها رخ ندهد.

نگاهداری درباره احتمال کاندیداتوری قالیباف، در ریاست جمهوری گفت: آقای قالیباف در این مدت با تمام قوا درباره حل مسائل مردم به ویژه معیشتی کار کرد و از حدود ۶ صبح تا ۱۰ شب امور را با برنامه ریزی و… پیگیری می‌کند.

رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری سازوکار خود را دارد، اگرچه بسیاری هر حرکت مجلس مانند نظارت میدانی را با برچسب تبلیغاتی اعلام می‌کنند، اما این حرکت نظارتی به صورت منطقی است.

این خبر در حال تکمیل است…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا