سیاسی

دومین روز رزمایش پهپادی ارتش چگونه گذشت؟/ از شلیک موشک آذرخش تا پرواز پهپاد انتحاری آرش

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه آلانه، چهارشنبه ۱۷ دی ماه دومین روز از تمرین و رزم بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران همانند روز نخست آن با حضور پهپاد‌های مختلف از نیرو‌های چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه پیداکرد.  

شلیک موشک آذرخش از پهپاد کرار و انهدام اهداف متخاصم

در دومین روز از تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش و در اجرای مراحل عملیاتی این تمرین، پهپاد کرار رهگیر نیروی پدافند هوایی ارتش با موفقیت عملیات رهگیری هوایی و انهدام اهداف متخاصم را اجرا کرد.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

در این بخش از رزمایش، پهپاد کرار با شلیک موشک هوابه‌هوای آذرخش یک هدف هوایی با سطح مقطع راداری کم و در ارتفاع بالا را با موفقیت مورد اصابت و انهدام قرار داد. تیراندازی پهپاد کرار با استفاده از محموله تیربار و انهدام اهداف متخاصم هوایی از دیگر اقدامات عملیاتی انجام شده در این بخش از تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش بود.

همچنین انهدام اهداف سطحی، استحکامات و مواضع دشمن با پهپاد‌های کرار مجهز به بمب‌های ۵۰۰ پوندی MK-۸۲ نیز در این مرحله از تمرین رزم پهپادی ارتش با موفقیت انجام شد.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

انهدام اهداف مختلف توسط پهپاد‌های ایرانی در بُرد ۲ هزار کیلومتری

امیر دریادار سید محمود موسوی معاون عملیات و سخنگوی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش با بیان اینکه پایش مداوم و مستمر مرز‌ها با استفاده از پهپاد‌های رزمی آماده عملیات، بخشی دیگر از اقدامات اجرایی در قالب تمرین رزم بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در این مرحله از تمرین، تعدادی از پهپاد‌های ارتش در امتداد مرز‌های زمینی، عملیات شناسایی، اهداف ثابت و متحرک را با موفقیت انجام دادند. امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران قادر است با بهره گیری از انواع پهپاد‌های رزمی برد بلند هر گونه تجاوز دشمن را به شدت پاسخ داده و اهداف مورد نظر را در برد ۲۰۰۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

شلیک موشک الماس از پهپاد ابابیل و انهدام اهداف سطحی

در ادامه مرحله نهایی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، پهپاد‌های ابابیل نیروی زمینی ارتش مجهز به موشک‌های هوابه‌زمین و نقطه‌زن الماس با موفقیت اهداف سطحی خود را مورد اصابت قرار دادند. موشک الماس که توسط متخصصان و دانشمندان جوان کشورمان طراحی و تولید شده قادر است اهداف زمینی را با دقت بسیار زیاد مورد اصابت قرار دهد.

امیر دریادار سید محمود موسوی معاون عملیات ارتش با بیان اینکه افزایش قدرت و دقت آتش در سامانه‌های پهپادی از جمله اقداماتی است که همواره در دستور کار ارتش قرار داشته، عنوان کرد: طی سال‌های گذشته با تلاش متخصصان جوان و دانشمندان مان در ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح تسلیحات هوشمند برای پهپاد‌ها طراحی و تولید شده که در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش بخشی از این تسلیحات مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

دستاورد‌های ارتش در حوزه پهپادی بی‌نظیر است / پهپاد یک سلاح سرنوشت ساز در عرصه نبرد است

امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش که در منطقه عمومی سمنان در حال برگزاری است، گفت: انواع پهپاد‌ها از برد ۲۰ کیلومتر تا هزار کیلومتر را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌ایم. پهپاد‌هایی که در نمایشگاه وجود دارند، از قابلیت‌های رادارگریزی و درگیری با انواع اهداف و انهدام آنها برخوردار هستند.

وی ادامه داد: انواع پهپاد‌های عمود پرواز، پهپادی که نیاز به باند دارد و نیز پهپاد‌هایی که روی خودرو لانچ بشود، در اقسام رزمی و شناسایی، همچنین با قابلیت روزپرواز و شب‌پرواز و در هر شرایط آب و هوایی در نمایشگاه دیده می‌شود. در نیروی زمینی ارتش دستاورد‌های بی‌نظیری در حوزه پهپاد به دست آورده‌ایم.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

امیر سرتیپ حیدری در پایان با بیان اینکه پهپاد یک سلاح سرنوشت‌ساز است و می‌تواند در صحنه جنگ اثربخش باشد تصریح کرد: تمام قطعات و تجهیزاتی که در ساخت پهپاد‌ها استفاده شده از تولیدات خود نیروی زمینی ارتش است و هیچ قطعه‌ای خارج از نیروی زمینی ارتش در این پهپاد‌ها به کار گرفته نشده است.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

پرتاب پهپاد انتحاری آرش از محفظه قابل حمل

در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار پهپاد انتحاری و ضد رادار آرش از محفظه قابل حمل پرتاب شد. در این تمرین علاوه بر این طرح ابتکاری که موجب ارتقاء قدرت تحرک و جابجایی در حین اختفا خواهد شد عملکرد پرنده‌های عمودپرواز با قابلیت پرتاب بمب‌های سبک ترکشی نیز یا موفقیت آزمایش شد.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

این نخستین بار است که پهپاد از محفظه قابل حمل پرتاپ  می‌شود و به نظر می‌رسد همان طور که دریادار موسوی نیز تاکید کرده بود، بخشی از تجهیزات و تسلیحات بومی نیز که اخیرا طراحی و تولید شده است نیز در این رزمایش مورد بهره‌برداری قرار گرفت که به دلیل طبقه‌بندی و ملاحظات محرمانگی فناوری‌های بکار گرفته شده در این تسلیحات، در وقت مقتضی ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها به سمع و نظر ملت شریف خواهد رسید.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

پرواز برد بلند پهپاد‌های انتحاری در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش / برد پهپادهای انتحاری ارتش تا ۴ هزار کیلومتر افزایش پیداکرد

پهپاد‌های انتحاری برد بلند ارتش با طی مسافت ۱۴۰۰ کیلومتر از سواحل مکران، هدف پیش‌بینی شده در منطقه تمرین را با موفقیت منهدم کردند. به کارگیری کوادکوپتر‌های تاکتیکی رزمی از دیگر اهداف تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش است که در این بخش نیز کوادکوپتر‌های نیروی زمینی ارتش با رهاسازی بمبلت‌های کوچک با موفقیت هدف سطحی خود را منهدم کردند.

به کارگیری ریزپرنده تاکتیکی زنبور بدون خلبان برای انجام عملیات شناسایی و ارسال برخط تصاویر به مراکز کنترل و فرماندهی نیز از دیگر اقداماتی است که در این رزمایش انجام شد.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

پرواز جمع پهپاد‌های شرکت کننده در رزمایش با بهره گیری از هوش مصنوعی نیز از دیگر اقدامات فناورانه‌ای بود که در این بخش از رزمایش انجام شد.

همچنین پرواز پهپاد عمود پرواز پلیکان از روی شناور‌های نیروی دریایی ارتش در آب‌های جنوب کشور و انجام عملیات شناسایی و گشت دریایی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش از رزمایش بود.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

امیر دریادار موسوی معاون عملیات و سخنگوی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش با بیان اینکه برای تمام تهدیدات هوایی، زمینی و دریایی طرح‌های عملیاتی متناسب پیش‌بینی شده است، گفت: با تلاش جهادگران ارتش جمهوری اسلامی ایران مداومت پروازی پهپاد‌های انتحاری ارتش به صوررت مستمر تا ۲۰۰۰ کیلومتر افزایش یافته است. در مراحل مختلف این تمرین، داوران و تیم‌های ارزیاب قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) و ستاد کل نیرو‌های مسلح نظارت مستقیم داشتند.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

هدف رزم مشترک پهپادی ارتش چه بود؟

امیر سرتیپ دوم شاهین تقی خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره نخستین تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش گفت: در ارتش جمهوری اسلامی ایران، رزمایش‌ها و تمرین‌های بزرگ متناسب با تهدیدات و نیاز‌های کشور برای دفاع از آرمان و میهن طراحی می‌شود. مهم‌ترین هدف برگزاری این تمرین رزم بزرگ را ارزیابی میزان آمادگی روحی و رزمی و تجهیزاتی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات با نگاه نوین است. این تمرین با هدف اینکه به چه اندازه در صحنه عمل و منطبق با رزم واقعی، تجهیزات بومی با مدیریت فرماندهان جوان و پیشکسویت می‌تواند برای دفاع از ایران عزیزمان در موقع نیاز به کار گرفته شود.

دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چگونه گذشت؟

سخنگوی ارتش با اشاره به دستاورد‌های این رزمایش اظهار کرد: به لطف خداوند تا این لحظه از برگزاری رزمایش، مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران با نظارت فرماندهان و مسئولان عالی رتبه نیرو‌های مسلح، توانسته است هماهنگی بسیار خوبی بین نیرو‌های زمینی، پدافند هوایی، نیرو‌های هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با یک مدیریت متمرکز برای استفاده از توان بزرگ پهپادی ارتش در مناطق مختلف به ویژه در مرز‌ها برای پایش و مراقبت مرزی ایجاد کند.

وی همچنین اطمینان بیشتر به جوانان برای مدیریت‌های بزرگ و اعتماد بیشتر به صنایع داخلی و بومی و مراکز خودکفایی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و مراکز دانشگاهی را از دستاورد‌های دیگر این تمرین رزم بزرگ عنوان کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا