فناوری

جمع‌آوری داده گسترده توسط خودروها، علاقه پلیس به این داده‌ها و چالشی به نام حریم خصوصی

پنل اس ام اس هیرو

همه می‌دانیم که یک تلفن همراه هوشمند داده‌های زیادی را در رابطه با مالک خود گردآوری می‌کند و این چیز تازه‌ای نیست. اما با دیجیتالیزه شدن وسایل نقلیه، اتفاقی مشابه در حال رخ دادن است، چرا که مشخص شده خودروها نیز توانایی گردآوری اطلاعات زیادی را از رانندگان خود دارند. حال سوال مهمی که در این مورد مطرح می‌شود اینست که خودروها چه نوع اطلاعاتی را ذخیره می‌کنند؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت همه چیز! از تماس‌های تلفنی گرفته تا پیامک ‌ها و حتی نقاطی که رانندگان به آنجا می‌روند. البته این‌ها فقط لایه بیرونی را تشکیل می‌دهند و خودروهای روز بسیار بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنیم، درباره مالکین خود می‌دانند!

برای درک بهتر این قضیه بیایید یکی از گزارش‌های اخیر پایگاه خبری NBC News نیوز را مرور کنیم. طبق این گزارش یک مکانیک میشیگانی به طور اسرارآمیزی در سال 2017 به قتل می‌رسد و پس از دو سال هیچ سرنخی که منجر به دستگیری مظنون یا مظنونین شود، بدست نمی‌آید.

کارآگاهان این پرونده در نهایت به بازرسی شورولت سیلورادوی مقتول که تقریبا همزمان با قتل سرقت شده بود، می‌پردازند. در تحقیقات صورت گرفته مشخص می‌شود فردی به غیر از راننده با استفاده از سیستم هندزفری و فرمان‌های صوتی ترانه‌ای از Eminem را پخش کرده است.

جمع‌آوری داده گسترده توسط خودروها

به پیشنهاد کاراگاهان خانواده مقتول به صدای ضبط شده فرد مذکور گوش می‌دهند و معلوم می‌شود وی فردی به نام جاشوا وسل و از دوستان سابق مقتول است که با هم در زمینه تعمیر اتومبیل و موتورسیکلت همکاری می‌کردند. این صدا در واقع پازل اصلی پرونده را تکمیل کرده و دست وسل را برای پلیس رو می‌کند؛ جالب اینکه وسل پیشتر خود را بیگناه اعلام کرده بود.

این تنها یکی از مثال‌های عینی درباره اطلاعات عجیب و غریبی است که خودروها از مالکین یا اطراف خود جمع‌آوری می‌کنند. آنطور که NBC News اعلام کرده، خودروها جزئیات دیگری مثل سرعت حرکت، زمان باز و بسته شدن درها، فرمان‌های صوتی، میزان استفاده از کمربند و حتی زمان و مکان روشن شدن چراغ‌ها را نیز ثبت و ضبط می‌کنند!

ثبت چنین جزئیات دقیقی، به منزله باز شدن پای خودروها به پرونده‌های مختلف از جمله پرونده‌های جنایی خواهد بود، چرا که آنها می‌توانند شواهدی از محل حضور یک شخص، سرعت رانندگی و حتی داشتن همراه یا همراهان (با کمک سنسورهای حاضر در درب‌ها و کمربندها) را ارائه کنند.

اگر چه ثبت اطلاعات گسترده توسط خودروها ممکن است باعث دستگیری مجرمین و افراد قانون‌گریز شود، اما این امر نگرانی‌های زیادی را درباره زیر پا گذاشته شدن حریم خصوصی مطرح می‌کند.

نکته دیگر اینکه سیستم اینفوتینمنت خودروها معمولا از طریق رمز عبور یا اثر انگشت قفل‌گذاری نمی‌شود، به همین خاطر پلیس براحتی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. این موضوع نیز سبب می‌شود پلیس یا هر نهاد قانونی دیگر پیامک‌ها، تماس‌ها و یا بعضی فایل‌های موجود در یک خودرو را بدون هیچ دردسری در مقایسه با تلفن همراه، استخراج کند.

استخراج و تحلیل داده‌های دیجیتال ذخیره‌شده در خودروها، اخیرا در کانون توجه قرار گرفته و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این زمینه حاصل شده است. توسعه ابزارهای بهتر و پیشرفته‌تر برای دسترسی به اطلاعات خودروها یکی از دلایل اصلی این مساله به شمار می‌رود. برای نمونه ابزار تولید شده توسط شرکت Berla Corp، در سال 2013 می‌توانست به داده‌های 80 مدل دسترسی داشته باشد، حال آنکه این ابزار اکنون قادر است داده‌های بیش از 14 هزار مدل مختلف را استخراج کند.

ذکر این نکته ضروریست تعداد پرونده‌هایی که پلیس در آنها از اطلاعات ذخیره‌شده در خودروها کمک می‌گیرد، افزایش چشمگیری داشته است. برای نمونه در میشیگان چهار دفتر پلیس اختصاصی وجود دارد که افسران آن به طور مداوم و حتی در جرایم کوچک روزمره، از داده‌های خودرویی برای دستگیری مجرمین استفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا