سیاسی

عراقچی: آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را متوقف می‌کنیم

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در گفت‌وگو با شبکه ان. اچ. کی، با بیان اینکه ایران تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی را آغاز کرده است، تصریح کرد: این اقدام برخلاف تعهدات ایران در برجام است، ولی براساس حق ایران طبق بند ۳۶صورت می‌گیرد و بنابراین نقض برجام نیست. در صورت لغو تحریم‌ها توسط آمریکا می‌توان غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کرد.

وی ادامه داد: مردم ایران در چهار سال گذشته از اثرات تحریم‌های آمریکا صدمات زیادی دیده اند. اگر تحریم‌ها برداشته شود و ایران بتواند از توافق هسته‌ای بهره‌مند شود، به تعهدات خود باز می‌گردد. غنی سازی ۲۰ درصدی به راحتی و به سرعت قابل برگشت است.

عراقچی گفت: بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام به خود آن‌ها بستگی دارد که تصمیم بگیرند. بایدن باید به جای ابراز آمادگی با کلمات، اقدامات قاطع اتخاذ کند. ایران اقدامات بایدن و نه حرف‌های او را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت. ما از بازگشت آمریکا استقبال می‌کنیم، اما برای بازگشت آن‌ها التماس نمی‌کنیم. ایران منتظر خواهد ماند تا ببیند چگونه می‌خواهند به توافق هسته‌ای برگردند و به تعهدات خود عمل کنند.

وی ادامه داد: توقیف نفتکش کره جنوبی در خلیج فارس یک مساله سیاسی نیست و ارتباطی با وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی ندارد. داستان نفتکش موضوع دیگری است و شواهد و اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد این نفتکش باعث آلودگی دریا شده است.

معاون سیاسی وزیر خارجه در پایان خاطرنشان کرد: کره جنوبی حق مسدود کردن دارایی ایران را ندارد. این مساله مهمی است و قطعا این موضوع را در دیدار با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که به زودی به ایران سفر خواهد کرد، مطرح می‌کنم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا