سیاسی

کارگروه ۵ نفره اصلاح‌طلبان برای اجماع در انتخابات ۱۴۰۰

پنل اس ام اس هیرو

رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خبر داد؛

کارگروه ۵ نفره اصلاح‌طلبان برای اجماع در انتخابات ۱۴۰۰به گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه آلانه، فرج کمیجانی رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دیروز یکشنبه درباره موضع اصلاح‌طلبان نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار کرد: اصلاح‌طلبان به دنبال برگزاری یک انتخابات رقابتی در تراز قانون اساسی به منظور افزایش مشارکت مردم هستند. البته ابزار فراهم کردن چنین شرایطی در دست اصلاح طلبان نیست.

رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزود: اصلاح‌طلبان در حال حاضر مجبورند در وضعیت نامشخص و مبهم به کنش گری و سیاست ورزی بپردازند تا شورای نگهبان مشخص کند که آیا اصلاح طلبان می‌توانند در ۱۴۰۰ از نامزد اختصاصی خود برخودار شوند یا خیر؟ به نظر می‌رسد برخی از احزاب رقیب هم تمایل دارند به همان شیوه‌ای که انتخابات دوره یازدهم مجلس با مشارکت حداقلی برگزار شد و توانستند در رقابتی نابرابر پیروزی کامل به دست بیاورند، انتخابات ریاست جمهوری هم با مشارکت حداقلی مردم برگزار شود.

کمیجانی تکرار رویه اسفند ۹۸ را برای منافع ملی و امنیت کشور خطرناک توصیف کرد و یادآور شد: لذا تمامی احزاب سیاسی سی و دوگانه اصلاح طلب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مصمم به حضور و مشارکت فعال در انتخابات هستند، اما در انتها همه چیز به وضعیت حضور نامزد اختصاصی اصلاح طلب بستگی دارد.

وی در این باره که آیا در خرداد ۱۴۰۰، مانند اسفند ۹۸ می‌توان شاهد دو گانگی کیفیت مشارکت در انتخابات، بین احزاب اصلاح‌طلب بود، گفت: همانطور که اشاره کردم تنها راه تغییرات تدریجی و آرام در یک جامعه، از طریق صندوق‌های رای امکان‌پذیر است لذا اراده تمامی احزاب اصلاح طلب بر مشارکت فعال در انتخابات در صورت وجود نامزد اختصاصی است.

کمیجانی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان با هدف تحقق و عملیاتی شدن مشارکت حداکثری، به دنبال نهایی کردن نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان با مشارکت فکری، عملی و اجرایی ۳۲ حزب دارای مجوز از وزارت کشور هستند. برای تقویت و فراگیری این نهاد اجماع ساز تعدادی از شخصیت‌های ملی دارای مقبولیت فراگیر اجتماعی جریان اصلاحات به عنوان عضو در این نهاد اجماع ساز جدید دعوت خواهند شد. قرار است این نهاد اجماع ساز در حوزه فعالیت‌های مختلف سیاست‌گذاری و انتخاباتی، جایگزین هر دو نهاد قبلی یعنی شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی شود.

این فعال اصلاح‌طلب اظهار کرد:، چون اصلاح‌طلبان به کار حزبی در چارچوب قانون اعتقاد دارند با هر گونه تحریم یا انفعال و بی‌تفاوتی در انتخابات مخالف هستند و این کنش‌ها را مغایر با روحیه اصلاح‌طلبی و مردم‌سالاری دینی می‌دانند مگر اینکه بخش‌هایی از حاکمیت بر حذف نامزد‌های اختصاصی اصلاح طلبان در صحنه انتخابات اصرا داشته باشند که در این صورت امکان فعالیت و مشارکت فعال در رقابت‌ها برای اصلاح طلبان بسیار محدود می‌شود در این حالت و طبیعی است ضمن اینکه با صندوق‌های رای قهر نخواهیم کرد، ولی امکان فعالیت حزبی و تشکیلاتی انتخاباتی از ما سلب خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: منطق رقابت سیاسی آزاد حکم می‌کند در انتخابات همه جریانات سیاسی قانونی و دارای مجوز رسمی کشور که در میان مردم طرفدارانی دارند از امکان داشتن نامزد انتخاباتی و ارائه برنامه‌های خود به مردم، برخوردار باشند.


بیشتر بخوانید

نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان، با نظر رئیس دولت اصلاحات تصمیم می‌گیرد


کمیجانی با اشاره به اینکه در دوره‌های گذشته هم اصلاح‌طلبان در خصوص چگونگی رسیدن به اجماع اختلاف نظر‌هایی داشتند، گفت: در جلسات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات طرح‌های مختلفی مطرح شدکه نهایتا تصمیم بر این شد که از بین اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یک گروه تعامل ۵ نفره انتخاب شوند که این گروه در رایزنی با بزرگان اصلاح‌طلب مانند اعضای مجمع روحانیون مبارز و دبیران کل احزاب همسویی که خارج از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فعالیت می‌کنند، این موضوع را سامان دهند و به تایید سید محمد خاتمی هم برسانند، لذا هیچ مشکلی از این منظر پیش رو نخواهیم داشت.

وی در این باره که با توجه با سرخوردگی و ناامیدی موجود در جامعه، اصلاح طلبان تا چه حد امید دارند که مردم به صورت گسترده پای صندوق‌های رای حاضر شوند، عنوان کرد: رویگردانی مردم از صندوق‌های رای نشان‌دهنده خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی به نهاد انتخابات و به تبع آن ناکارآمدی است و به کاهش سرمایه اجتماعی منجر می‌شود که اصلا به نفع نظام اسلامی نیست.

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی افزود: ضمن اینکه وضعیت و عملکرد مجلس فعلی که با مشارکت حداقلی مردم تشکیل شده به خوبی نشان می‌دهد که مجلس جدید زمینه پاسخگویی شفاف به مطالبات عموم مردم را ندارد، لذا مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو خواهان مشارکت در تعیین سرنوشت خود هستند، البته اگر مقدمات و زمینه مشارکت همه گروه‌ها و سلایق فراهم شود.

وی درباره مهم‌ترین دغدغه اصلاح طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری، بیان کرد: اگرچه اصلاح طلبان همواره بر مشی اصلاحی و مسالمت جویانه در تمامی امور تاکید کرده اند و دموکراسی‌خواهی و پاسخگویی حاکمیت و قدرتمندی نهاد‌های مدنی را در اولویت قرار داده‌اند، ولی در شرایط فعلی دغدغه معیشت مردم را بر تمامی موضوعات دیگر اولویت بخشیده‌اند تا در پرتو مبارزه با فساد و بی‌عدالتی، افزایش تولید در داخل و گشایش در عرصه‌های بین المللی، بستر لازم برای حل مشکلات اقتصادی مردم بیشتر فراهم شود.

کمیجانی درباره پیروزی بایدن و احتمال بازگشت آمریکا به برجام و تاثیر آن بر رویکرد اصلاح‌طلبان هم گفت: برجام یک توافق ملی و حاکمیتی است که هرگونه تصمیم گیری جدید درباره آن، نیازمند اجماع در سطح حاکمیت است و یک جناح یا حزب سیاسی و حتی یکی از قوای سه گانه به تنهایی نمی‌تواند درباره آن کنش سیاسی انجام دهد، اما به هر حال اصلاح طلبان از ابتدا از برجام حمایت کردند و مدافع عملیاتی شدن آن بودند تا ملت ایران بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند، اما متاسفانه با خروج آمریکا توسط ترامپ از برجام، ایران از مزایای این توافق محروم شد.

وی افزود: در حال حاضر که فرصت جدیدی در آمریکا پیش آمده، آن‌ها می‌خواهند رفتار غیرعقلایی و ظالمانه سه سال گذشته ترامپ را اصلاح کنند و طبیعتا اصلاح‌طلبان از این قضیه استقبال می‌کنند. اما متاسفانه این موضوع تبدیل به یک رقابت جناحی و حزبی در داخل کشور شده و به نوعی منافع و مصالح کلان ملی کشور وجه المصالحه نگاه‌های کوچک جناحی شده که اصلا به نفع مصالح کشور نیست.

رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یادآور شد: جناح مقابل اصلاح‌طلبان نگران است که اگر آمریکا به برجام برگردد و به نوعی تحریم‌ها لغو شود برای اصلاح طلبان و دولت نقطه قوت تلقی شود. معتقدیم که برجام یک موضوع کلان ملی و حاکمیتی است و نباید در چارچوب‌های جنایی و حزبی در مورد آن تصمیم‌گیری و قضاوت شود.

کمیجانی ادامه داد: درخواست ما از رقبا این است که مسائل ملی و حاکمیتی را تابع شرایط رقابت‌های خرداد ۱۴۰۰ قرار ندهند و اجازه دهند که اگر گشایشی در فضای بین‌المللی صورت گرفته بتواند در جهت رفع مشکلات و چالش‌های اقتصادی فراوانی که مردم در حال حاضر با آن مواجه هستند استفاده شود و به نوعی بخشی از آلام و رنج‌هایی که مردم دارند بتواند برطرف شود.

فعال اصلاح‌طلب در این باره که اصلاح طلبان در روابط خارجی کشور خط قرمزی برای خودشان قائل هستند، خاطرنشان کرد: حتماً خط قرمز‌هایی وجود دارد، ولی عمدتا در چارچوب تصمیمات کلان حاکمیتی است. در واقع بالاترین خط قرمزی که اصلاح‌طلبان برآن تاکید دارند این است که پرونده مسائل هسته‌ای ایران نباید در عرصه بین‌المللی دوباره امنیتی شود و به تبع آن نباید اجماع بین المللی علیه ایران شکل بگیرد و تجربه تلخ سال‌های ۹۰ تا ۹۲ که مساله ایران به تهدیدی عیله صلح و امنیت بین المللی ذیل فصل هفتم منشور ملل تبدیل شد و به تبع آن به شکل‌گیری اجماع بین المللی علیه ایران منجر شد و معتقدند نباید آن شرایط تکرار شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا