سیاسی

کلیات بودجه ۱۴۰۰ سه‌شنبه در کمیسیون تلفیق رأی‌گیری می‌شود/ حضور زنگنه و همتی در جلسه عصر کمیسیون

پنل اس ام اس هیرو

کلیات بودجه ۱۴۰۰ سه‌شنبه در کمیسیون تلفیق رأی‌گیری می‌شودبه گزارش خبرنگار  مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ امروز (شنبه، ۷ دی) در نشست خبری با اشاره به جلسه صبح امروز این کمیسیون، گفت: وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان امور مالیاتی در این جلسه حضور یافتند و کلیاتی درباره لایحه بودجه سال آینده به نمایندگان ارائه کردند.

وی افزود: مطابق با گزارش‌های ارائه شده، ۳۸۴ هزار میلیارد تومان بودجه برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده بود که ۳۵۳هزار میلیارد تومان هزینه شد و بر این اساس، در سال ۹۹، ۳۱ هزار میلیارد تومان در بودجه صرفه‌جویی شد، شاخص دوم که مورد بحث و بررسی قرار گرفت، درباره مصارف بودجه بود که در سال ۹۸، ۲۰۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود و در سال ۹۹ مصارف بودجه ۳۵۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد. همچنین سهم مصارف در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۳۹ درصد افزایش یافت.

زارع با بیان اینکه اعتبارات عمرانی در سال ۹۹، ۶۵ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شد، گفت: اعتبارات هزینه‌ای در سال ۹۹، ۳۵ درصد و اعتبارات برای پرداخت حقوق و دستمزد‌ها نیز ۵۳ درصد افزایش یافت. عدم تحقق منابع در سال ۹۹، ۱۹هزار میلیارد تومان بوده درحالی‌که در سال ۹۸، عدم تحقق منابع ۵۰ هزار میلیارد تومان بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گفت: در لایحه بودجه سال آینده ۶۰هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، ۳۱هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر و ۴۳ هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها به ۷۸ میلیون نفر از مردم در نظر گرفته شده است. همچنین میزان افزایش حقوق و دستمزد شاغلان ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است. افزایش حداقل دریافتی کارکنان دولت از دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای سال آینده در نظر گرفته شده است. همچنین معافیت مالیاتی از سه میلیون به چهار میلیون تومان در ماه افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ۱۶ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، گفت: ۵۳۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها برای اختصاص بیمه رایگان به ۳۰ میلیون نفر از مردم در بودجه ۱۴۰۰ و همچنین ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از گروه‌های خاص در نظر گرفته شده است، همچنین ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از معلولان و ۱۴هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای مستمری ۱۰۰ هزار رزمنده معسر در نظر گرفته شده است.

زارع بیان کرد: راه‌اندازی ۴۴۶۲ تخت بیمارستانی جدید در بخش سلامت و استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی جدید کادر درمان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، طبق گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، رشد سرمایه‌گذاری در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ منفی بوده و همچنین تشکیل سرمایه ثابت با کاهش روبرو بوده و مالیات‌ها از سال ۹۲ تا ۹۸ حدود ۲۳درصد به طور متوسط رشد داشته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گفت: در سال ۱۴۰۰، ۲۱ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد مالیات در نظر گرفته شده و همچنین ۹۱ هزار واحد مسکن محرومان در استان‌ها و ۴۰ هزار واحد مسکن روستایی در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است. عصر امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با حضور وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل جلسه می‌دهد و لایحه بودجه سال آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا