سیاسی

حضور ۹ وزیر در مجلس/ درخواست تحقیق‌وتفحص از استانداری خوزستان بررسی می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

دستور کار

به گزارش خبرنگار  مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، دستور کار کمیسیون‌های تخصصی و خاص مجلس شورای اسلامی در هفته جاری منتشر شد.

کمیسیون‌های خاص

کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ادامه بررسی گزارش کمیته منتخب کمیسیون در مورد طرح اصلاح و الحاق موادی از قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان را در دستور خود دارد.

نشست با مسئولان سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات و خزانه داری کل کشور درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ و نشست با رئیس کل بانک مرکزی پیرامون مشکلات واحدهای تولیدی و تأمین ارز و ارز با منشأ خارجی و استنکاف بانک از قبول حسابرسی سازمان حسابرسی بخشی از دستور کار کمیسیون اصل نود است.

کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، ارائه گزارش و بررسی چارچوب، جهت گیری‌ها و ویژگی‌های لایحه بودجه، بررسی گزارش درآمدهای مالیاتی بررسی گزارش واگذاری دارایی‌های مالی(اوراق) را در برنامه قرار داده است.

همچنین بررسی گزارش فروش و درآمدهای نفتی پیشنهادی لایحه بررسی گزارش درآمدهای ارزی پیش بینی شده در لایحه و رسیدگی به کلیات بودجه و تبصره‌های آن بخش دیگری از دستور کار نمایندگان این کمیسیون است.

طرح اصلاح قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار و طرح اصلاح موادی از قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار  باحضور وزارت خانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، بانک مرکزی، دیوان محاسبات کشور، مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، اتاق های ایران، تعاون و اصناف در کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بررسی می‌شود.

به علاوه بررسی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در بخش کشاورزی در دستور این کمیسیون قرار داده شده است.

کمیسیون‌های تخصصی

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بررسی گزارش کمیته آموزش و پرورش در خصوص شور دوم طرح اصلاح ماده الحاقی مصوب ۱۳۹۷/۶/۱۳ به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸/۷/۱۵ و اصلاحات و الحاقات بعدی را بررسی می‌کند.

بررسی طرح رایگان شدن اینترنت برای دانش آموزان، معلمان و مدارس و طرح رتبه‌بندی فرهنگیان هم در برنامه نمایندگان خواهد بود. در بخشی دیگر از برنامه‌های این کمیسیون، دعوت از وزیران آموزش و پرورش و همچنین علوم، تحقیقات و فناوری برای پاسخگویی به پرسش نمایندگان قرار دارد.

طرح مدیریت تعارض منافع با حضور دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوط بخشی از دستور کمیسیون اجتماعی است.

دعوت از وزیر نیرو برای بررسی پرسش یکی از نمایندگان در دستور کمیسیون اقتصادی است. به علاوه نمایندگان این کمیسیون طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را بررسی خواهند کرد.

گزارش هیئت اعزامی به ونزوئلا در خصوص نظارت بر انتخابات پارلمانی آن کشور، استماع گزارش بررسی ابعاد فرهنگی، سازمانی، منطقه ای ،حقوقی و نظامی ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی با حضور مسئولان ذی ربط در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی می‌شود.

همچنین بازدید از تاسیسات هسته ای در دستور این کمیسیون است.

طرح جامع مدیریت شهری و روستای (مدل انتخاب شهردار و اعضا شوراهای اسلامی) و رسیدگی به درخواست تحقیق و تفحص سید محمد مولوی- نماینده  آبادان با عنوان عملکرد استانداریخوزستان، بازدید از وزارت اطلاعات و جلسه با وزیر اطلاعات و معاونان او بخشی از دستور کار نمایندگانکمیسیون امورداخلی کشور و شوراهاست.

وزیر کشور هم برای پاسخ به پرسش تعدادی از نمایندگان به این کمیسیون دعوت شده است.

کمیسیون انرژی طرح الزامات اجرایی توزیع و عرضه سوخت و (CNG) در کشور و طرح تأمین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمز ارز را بررسی می‌کند. وزرای نفت و نیرو هم در این کمیسیون به پرسش نمایندگان پاسخ خواهند داد.

رسیدگی به درخواست عده ای از نمایندگان محترم جهت انجام تحقیق و تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری در حوزه مالی و اجرایی از سال ۹۲ تا ۹۹­ در دستور کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات است.

کمیسیون بهداشت و درمان راهکارهای اجرایی نمودن فرمایش‌های اخیرمقام معظم رهبری در خصوص پرستاران، بودجه بخش سلامت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور با حضور مسئولان سازمان نظام پرستاری، سازمان امور اداری و استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بررسی خواهد کرد.

وزیر آموزش و پرورش هم برای پاسخگویی به پرسش یکی از نمایندگان مهمان این کمیسیون خواهد شد.

استماع گزارش مدیرعامل محترم بانک صادرات در خصوص تسهیلات مربوط به واحدهای تولیدی، دعوت از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بررسی درخواست انجام تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات ایران  در اجرای ماده (۲۱۲) قانون آیین نامه داخلی با حضور وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل شرکت دخانیات و نماینده متقاضی در دستور کمیسیون صنایع و معادن قرار دارد.

کمیسیون عمران لایحه مشارکت عمومی- خصوصی را بررسی می‌کند.

صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در دستور کمیسیون فرهنگی قرار دارد.

بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی در برنامه کمیسیون قضائی و حقوقی است.

کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست دعوت از استاندار اردبیل و وزرای محترم جهاد کشاورزی و نیرو جهت پیگیری مصوبات سفر کمیسیون به شهرستان پارس آباد و دشت مغان، بررسی موضوع وضعیت مازاد تولید در محصولات کشاورزی و چگونگی برنامه ریزی صادرات آن با دعوت از وزرای جهاد کشاورزی و امور خارجه را دستور دارد.

بررسی مسائل هیدروپولیتیکی ایران با دعوت از وزرای امور خارجه و نیرو و سایر مسئولان ذیربط و همچنین وزیر نیرو بخشی از برنامه این کمیسیون است.

دستور کار کمیسیون‌های تخصصی و خاص مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا