ورزشی

یادداشت: دپارتمانی که داورانش را تضعیف می‎‌کند!

پنل اس ام اس هیرو

 

به گزارش “آلانه”، روز اول هفته هشتم رقابت‌های لیگ بیستم دیروز با برگزاری دیدار مس رفسنجان و سپاهان از سر گرفته شد و قضاوت این مسابقه برعهده مرجان زاده بود؛ داوری که اتفاقا روز سختی را هم در ورزشگاه شهدای مس پشت سر گذاشت و سوت‌‌هایش با اعتراض شدید کادر فنی دو تیم همراه شد؛ اعتراض هایی که این روزها در فوتبال ایران تبدیل به یک عادت شده است.
در این میان بسیاری از کارشناسان و حتی داوران، چینش اشتباه علیرضا سهرابی رئیس دپارتمان داوری و تایید این چینش توسط فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران را دلیل اصلی عدم تمرکز داوران و اشتباهات متوالی آنها در هفت هفته ابتدایی می‌دانند.

در واقع کارشناسان داوری معتقدند انتخاب نزدیک به 50 داور وسط و استفاده از 100 کمک داور، برای سوت زدن در هفت هفته ابتدایی لیگ بیستم، سبب شده تا شایسته سالاری در عملکرد در نظر گرفته نشود و دلیل اصلی این موضوع را هم جلب حمایت روسای هیئت‌‌های فوتبال در سراسر کشور برای انتخابات فدراسیون عنوان می‌کنند.

در دوره‌های گذشته شاهد استراتژی متفاوتی در چینش داوران لیگ برتری بوده‌ایم، ولی این روزها و در دوران مدیریت سهرابی و اصفهانیان، آنها در چینش‌ داوری، نه تفاوتی میان داوران باتجربه و جوان‌ترها قائلند و نه عملکرد را در انتخاب مجدد داوران دخیل می‌کنند. ماحصل این رویکرد، حضور بسیاری از داوران جوان و قضاوت آنها در لیگ برتر شده و این در شرایطی است که پیش‌تر داوران جوان به سختی و با کسب تجربیات فراوان در لیگ‌های پایین‌تر، فرصت قضاوت در لیگ برتر را پیدا می‌ کردند؛ حالا اما با یک جستجوی ساده می‌‎‌توانید با فهرستی از داوران مواجه شوید که پس از نزدیک به 10 قضاوت در لیگ یک، به لیگ برتر رسیده‌اند و به اندازه داوران باتجربه لیگ برتر، فرصت قضاوت به آنها داده شده است!  سوالی که در اینجا مطرح می شود این است؛ آیا روسای دوره‌‎های گذشته در دپارتمان داوری و کمیته داوران استراتژی بهتری داشتند یا در حال حاضر سهرابی و اصفهانیان روش درست‌تری را در پیش گرفته‌اند؟

 

پس از تماس با چند داور فعال در لیگ فوتبال کشور که به سختی حاضر به صحبت و ارائه توضیحاتی کوتاه شدند و نمی‌خواستند نامشان فاش شود، آنها متفق القول بر این موضوع تاکید دارند و معتقدند، همانطور که یک تیم فوتبال وقتی از شرایط مسابقه فاصله بگیرد، با پایین آمده بازدهی مواجه می‌شود، در میان داوران هم این موضوع مصداق دارد و داوری که سه هفته بیرون بماند، تمرکز کافی برای قضاوت مسابقات را نخواهد داشت.

موضوع جالب‌تر اینکه، وقتی برخی داوران نسبت به چینش دپارتمان و تایید آن توسط کمیته داوران معترض شده‌اند، با این پاسخ مواجه شده‌اند:« ما رئیس‌ هستیم و اینطور تشخیص می‌دهیم. حداقل تا پایان نیم فصل فرقی میان داوران باتجربه و جوان نخواهد بود و همه به یک اندازه قضاوت خواهند کرد.»

 
البته این‌ها تنها بخشی از مشکلات جامعه داوری کشور هستند؛ نبودن تکنولوژی VAR، نه تنها کار را برای داوران در مسابقات لیگ برتر سخت کرده، که فقدان آن در عملکرد تیم‌های فوتبال ایران نیز در آسیا به وضوح دیده شد.

علاوه بر این‌ها، مسابقات لیگ برتر وارد هفته هشتم شده و علیرغم اینکه در هفته‌های گذشته نیز مطالبی در مورد لباس داوران منتشر کردیم، هنوز آنها پیراهنی را به تن می‌کنند که دو سال قبل به آنها داده شده و در فصل زمستان لباس گرم هم ندارند!

فشار روی جامعه داوری در فوتبال ایران بسیار بالاست و داوران نیز در شرایطی سخت به کار خود ادامه می‌دهند. طی هفته‌های گذشته علیرضا منصوریان و ابراهیم صادقی از پایین بودن دستمزد داوران به عنوان یکی از دلایل اصلی اشتباهات و عدم تمرکز آنها نام برده‌اند؛ با تمام این اوصاف به نظر نمی‌رسد با ادامه شرایط فعلی و مشکلات عدیده‌ای که داوران با آنها مواجه هستیم، شاهد تغییری در عملکرد و کاهش اشتباهات و اعتراضات نیمکت‌ها در هفته های پیش رو باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا