سیاسی

رئیس جمهور‌ها استاد «معارف» می‌شوند! / افزایش پلکانی حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ تکذیب شد

پنل اس ام اس هیرو

بررسی قانون انتخاباتبه گزارش خبرنگار  مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دقایقی پس از ساعت ۸ صبح صحن علنی را آغاز کردند، موضوع اصلی نشست‌‌ها همچنان اصلاح قانون پر سر وصدای انتخابات است. 

کل دستور امروز مجلس یازدهم به ادامه بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات گذشت که به نظر می‌رسد تداوم آن تا یک جلسه دیگر،  پارلمان را ملزم به برگزاری نشست هر روزه کند تا این طرح تصویب شود.

ابراز نگرانی از ویژگی‌های رجال مذهبی؛ «اشتهار» به عقاید موجب ظاهرسازی می‌شود

در دومین ماده طرح اصلاح قانون انتخابات، معیارهای رجال مذهبی و سیاسی تعیین می‌شوند. نمایندگان ابتدا با پیشنهاد حدف این ماده مخالفت کردند؛ اما موافقان حذف این بند معتقد بودند که شورای نگهبان خود ویژگی‌های رجال مذهبی و سیاسی را بر می‌شمارد و حتی امیرآبادی فراهانی پیش بینی می‌کرد شورای نگهبان این ماده را به مجلس بازگرداند.

مهرداد ویس کرمی نماینده خرم آباد و چگنی را می‌توان رکورد دار ارائه پیشنهاد در جلسه امروز دانست، او پیشنهادهایی برای اضافه کردن عباراتی به معیارهای رجال مذهبی و سیاسی و البته حذف برخی موارد را داشت. هرچند ویس کرمی تنها نبود و نمایندگان دیگری اظهارنظرهای قابل تأملی داشتند.

بند دوم از ویژگی‌های رجال مذهبی «ثبات و استواری در اعتقاد و التزام به عقاید، احکام و اخلاق اسلامی از جمله انجام واجبات و تقید به ترک محرمات و اشتهار به آن» را ویژگی رجال مذهبی می‌داند. محمدرضا صباغیان نماینده یزد و بافق در این باره تأکید کرد که «معیارهایی تعیین شده است که علاوه بر محدودیت برای شورای نگهبان، میزان اندازه گیری مشخصی ندارد. برای نمونه، ثبات و استواری در اعتقاد و التزام در عقاید احکام و اخلاق اسلامی از جمله واجبات و تغییر به ترک محرمات و اشتهار به آن باعث ظاهرسازی می‌شود؛ بسیاری از افراد سال‌ها خود را جور دیگر جلوه می‌دهند.»

او و برخی نمایندگان دیگر یادآوری کردند که اعتقاد امری قلبی است و نمی‌توان آن را سنجش کرد.

رئیس جمهورها استاد معارف می‌شوند!

حذف بخشی از عبارت «بهره‌مندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب تشیع در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع» پیشنهاد تعدادی از نمایندگان بود. آنها می‌خواستند عبارت «در حد اثبات حقانیت دین اسلام» برداشته شود و معتقد بودند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیازی به اثبات حقانیت دین اسلام ندارد. 

در حالیکه امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه سعی می‌کرد روند بررسی طرح را سریع جلو ببرد و ارائه پیشنهادها و تذکرها و البته اعلام نظر مخالفان و موافقان به حداقل برسد، ویس کرمی درباره این بخش از طرح اظهار کرد که «اگر به فردی نگویند این مسئله برای چیست، فکر می‌کند باید استاد معارف شود و صفات خدا را نام ببرد! در صورتی که اصلاً در بحث ریاست جمهوری چنین چیزی مطرح نیست و پیشنهاد می‌کنم داشتن اطلاعات و قدرت تحلیل کافی و وافی در حیطه اعتقادات اسلامی بالاخص در حوزه سیاست و حکومت برای ویژگی رجال مذهبی کافی باشد.»

حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس مشابه ویس کرمی تصریح کرد که «درباره اثبات حقانیت دین اسلام باید متکلم و فیلسوف صحبت کند.»

رئیس جمهور‌ها استاد «معارف» می‌شوند! / افزایش پلکانی حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ تکذیب شد

اثبات حقانیت اسلام تا چه حد؟

غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد به موادی از قانون اساسی اشاره کرد که در آن، حسن سابقه، امانات و تقوا، مؤمن و معتقد بودن را به عنوان شاخص‌های رجال مذهبی آورده است. این نماینده ادوار پارلمان گفت که «حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع باید تعیین شود. یعنی اثبات باید برای چه کسانی باشد و منظور از حد اثبات از نظر کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها چیست؟ آیا رئیس‌جمهور به یونسکو می‌رود و برای نخبگان آنجا می‌خواهد اثبات کنند یا اینکه در قم جلسه دارد و آنجا باید حقانیت اسلام را اثبات کند؟»

گفته‌های نوری قزلجه به اینجا ختم نشد و ادامه داد که «اثبات برای فلاسفه و عالمان و مردم اجتماع حدهای متفاوتی دارد. این مسئله سراسر ابهام است و این وظیفه از عهده علمای تراز اول و فلاسفه برمی‌آید. این موضوع ملاصدرا و استاد جعفری می‌خواهد نه رئیس جمهور که به دنبال کارهای اجرایی و اقتصادی است!»

این اظهار نظر نماینده بستان آباد در روز رأی گیری برای بررسی اولویت طرح اصلاح قانون انتخابات هم بیان شده بود. نوری قزلجه اظهار کرده بود «کمیسیون در طرح خود، اثبات حقانیت دین اسلام را از رئیس‌جمهور انتظار دارد، این انتظار از علما و  فلاسفه است، نه رئیس جمهور!»

وقتی مجلس به ویژگی‌های رجال سیاسی رسید، مهرداد ویس کرمی برای چندمین بار درخواست اعلام پیشنهاد داشت که مانند قبل، امیرآبادی فراهانی هم به درخواست رد شدن از پیشنهادها را عنوان کرد، اما ویس کرمی گفت که می‌خواهد حرف‌هایش را بیان کند.

بند نخست «بهره‌مندی از اطلاعات لازم و قدرت تحلیل در خصوص مبانی شکل‌گیری نهضت امام خمینی (ره) و نظام اسلامی و استمرار آن» را ویژگی رجال سیاسی اعلام کرده است.

او تأکید کرد این بند هم یادآور این است که نامزد ریاست جمهوری باید استاد معارف و تاریخ باشد. البته ویس کرمی پیشنهادی دیگر داشت تا این بخش از طرح، به سیاست روز ارتباط پیدا کند.

ویژگی «داشتن مواضع روشن و عملکرد شفاف راجع به جریان‌های غربگرا و واگرا و طرفداران نظام سلطه در کشور و تهدیدات و فتنه‌های بعد از انقلاب اسلامی» اظهار نظر نوری قزلجه را در پی داشت. او تصریح کرد که با توجه به قانون اساسی و سیاست «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی» اگر نظام سلطه‌ای در شرق به وجود آمد، چه باید کرد؟ این نماینده در اظهاراتش به این نکته اشاره داشت که به وجود آمدن یک نظام سلطه در شرق قابل تصور شده است.

سیاست نه شرقی و نه غربی کاندیداهای ریاست جمهوری 

همچنین در ادامه براساس اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری، تعریف ایرانی الاصل بودن کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد، همچنین بر اساس تبصره اصلاحی این ماده، اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را در گذشته و حال دارند و اشخاص غیرایرانی که تابعیت ایران را کسب کرده‌اند، نمی‌توانند در انتخابات ثبت نام کنند.

رئیس جمهور‌ها استاد «معارف» می‌شوند! / افزایش پلکانی حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۰ تکذیب شد

افزایش پلکانی حقوق کارکنان در سال  ۱۴۰۰ تکذیب شد

در میان تذکرها، مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی، پلکانی بودن حقوق کارکنان را در سال آینده تکذیب کرد و گفت که این مسئله «در هیچ جا نه مطرح بوده و نه تصویب شده است. ما در کمیسیون اجتماعی با حفظ شان و منزلت فرد به فرد و جامعه ولایی ایران، افزایش ۲۵ درصدی را در لایحه ۱۴۰۰ دولت بر اساس افزایش تورم ماهانه و روزانه و ساعتی افزایش داده‌ایم.»

از ممنوعیت خروج مدیران نظام تا اصلاح اجرای محکومیت‌های مالی مهریه 

هیئت رئیسه پارلمان ۱۳ اعلام وصولی داشت که می‌توان به طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی و طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مهریه  اشاره کرد.

گزارش از ابراهیم اسدی بیدمشکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا