فناوری

کلیپ مهیج ناسا از نحوه فرود کاوشگر «استقامت» روی مریخ [تماشا کنید]

پنل اس ام اس هیرو

مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» در جستجوی نشانه‌های حیات میکروبی قرار است 30 بهمن‌ماه به مریخ برسد. ناسا در کنار اعلام 5 محموله جالبی که این مریخ نورد با خودش به مریخ برده، تیزر مهیجی را هم از آن منتشر کرده است.

مریخ نورد استقامت در آزمایشگاه جت ناسا در جنوب کالیفرنیا ساخته شده است. ناسا اشیا و اقلامی تحت عنوان اقلام «تزئینی و کاربردی» در این ماموریت به همراه استقامت به فضا فرستاده است.در بین محموله‌هایی که به مریخ رفته‌اند، نام 10.9 میلیون نفر که واقعا تمایل به سفر به مریخ دارند نیز دیده می‌شود.

«جیم بل» از محققان دانشگاه ایالتی «آریزونا» می‌گوید وقتی اقلام تزئینی همسفر ماموریت مریخ می‌شوند، هنر با علم و فناوری در هم آمیخته می‌شود.

«سکه شرلوک» یکی دیگر از اقلامی است که به مریخ می‌رود. این سکه از مواد ویژه‌ای ساخته شده و روی آن نام کارآگاه مشهور «شرلوک هولمز» درج شده است. این سکه برای کالیبراسیون یکی از بخش‌های مریخ نورد با نام «SHERLOC» به فضا پرتاب می‌شود و در انتهای بازوی رباتیکی قرار داده شده است.

شرلوک ابزاری است که با کمک دوربین دیگری به نام «WATSON» برای تصویربرداری از فضا به کار گرفته می‌‌‌شود.

یکی دیگر از محموله‌های این سفر «Mastcam-Z» نام دارد که براساس اعلام ناسا، چشم‌های مریخ نورد استقامت است. این ابزار مانند ساعت خورشیدی به دانشمندان و فضانوردان کمک می‌کند تا روز و شب را از یکدیگر تشخیص دهند.

یکی دیگر از اقلام تزئینی این سفر میکروچیپی حاوی حدود 10.9 میلیون اسم است. این افراد کسانی هستند که واقعا دوست دارند به فضا سفر کنند. همچنین در این چیپ، 155 مقاله نهایی مسابقه «Name the Rover» قرار داده شده است.

در سال 1997 نیز اسامی 1.2 میلیون نفر که تمایل به سفر به مریخ داشتند در ماموریت Pathfinder به فضا منتقل شد. یکی دیگر از اقلام این سفر، یادبود کووید-19است. برای ادای احترام و تکریم از کارمندان بخش بهداشت و درمان که در خط مقدم جبهه مبارزه با ویروس کرونا حضور داشته و جان خود را از دست داده‌اند، تندیس آلومینیومی در سمت چپ مریخ‌نورد نصب شده و نماد یونانی دارو و درمان روی آن حکاکی شده است.

در نهایت نوبت به دوربین لیزری «SuperCam» می‌رسد که برای ردیابی بخار، سنگ‌ و خاک روی مریخ کاربرد خواهد داشت که یکی از ابزارهای مورد استفاده زمین شناسان خواهد بود. این ابزار پیشتر نیز به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) سفر رفت و برگشتی داشته است. آژانس فضایی فرانسه قسمت‌هایی از این ابزار را روی قسمت سر مریخ نورد استقامت نصب کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا