سیاسی

بودجه ۱۴۰۰ چه نقاط ضعف و قوتی دارد؟

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه آلانه،  رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس و سعید بیت عفری معاون سازمان دیوان محاسبات کشور امشب یکم دی ماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی نقاط ضعف و قوت بودجه ۱۴۰۰ پرداختند.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس با اشاره به اینکه در مجلس‌های گذشته رسیدگی دقیق به بودجه‌های عمومی دولت انجام نشده است، اظهار کرد: تبصره ۴ و هدفمندی یارانه‌ها امری تشریفاتی بوده است لذا برای اولین بار به بودجه دولتی در مجلس رسیدگی دقیق می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس با اشاره به دلایل شفاف نبودن ترازنامه‌های شرکت‌های دولتی خاطرنشان کرد: ۱۶۶ شرکت دولتی زیان‌ده هستند.

او ادامه داد: سال گذشته آیین نامه را اصلاح کردیم، امسال برای اولین بار کار شروع شده و این ساختار در تلفیق امسال تغییر پیدا می‌کند. چراکه نحوه واگذاری‌ها خیلی موثر و مهم است.

زارع با اشاره به اینکه بعضی از شرکت‌های دولتی درآمد خود را مخفی می‌کنند و حیات خلوت دولت‌ها بوده اند عنوان کرد: علت ضعف شرکت‌های دولتی انتصاب مدیران از سیاسیون و عدم استفاده از مدیران عملیاتی بوده است لذا باند و باند بازی وجود داشته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس با اشاره به اینکه کمیسیون تلفیق برای شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی گام‌هایی را در نظر گرفته است گفت: امسال نظارتی قوی بر روی شرکت‌های دولتی خواهیم داشت به طوری که احکام جدیدی در آیین دادرسی برای جا‌هایی که تخلف می‌کنند در نظر خواهیم گرفت.

او با اشاره به اینکه هزینه‌ها، سود و زیان و هزینه‌های غیر متعارف را حتماً حذف خواهیم کرد گفت: سقف و کف برای شرکت‌های دولتی در بحث حقوق در نظر خواهیم گرفت لذا حقوق برخی از مدیران این شرکت‌ها بالا و غیر متعارف است البته ممکن است مبالغ دریافتی تحت عنوان حقوق نباشد، اما برخی از آن‌ها ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان از سوی این شرکت‌ها درآمد و حقوق دریافت می‌کنند، لذا پرداخت‌های ۳۰ تا ۴۰ میلیونی خارج از الگو‌های حقوقی همچنان در برخی از شرکت‌های دولتی مشاهده می‌شود.

زارع با اشاره به اینکه باید سود و زیان شرکت‌های دولتی مورد حسابرسی قرار بگیرد و هزینه‌های آن‌ها مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد گفت: امسال باید برای حقوق و مزایا سقف در نظر بگیریم، همیشه از بودجه یک برآورد صورت می‌گیرد، سال گذشته تقریباً پیش‌بینی شده بود که ۹۹ شرکت زیان‌ده هستند، اما امسال دیده شد که ۱۶۶ شرکت زیان ده شدند و برای سال آینده ۴۹ شرکت زیان‌ده خواهند بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس عنوان کرد: ساختار بودجه شرکت‌های دولتی امسال دستخوش تغییرات زیادی خواهد بود به طوری که این شرکت‌ها رقیب بخش خصوصی شده‌اند.

او با اشاره به اینکه برای اولین بار است که ما به صورت ویژه کمیته‌ای را در کمیسیون تلفیق تشکیل داده ایم تا وضعیت شرکت‌های دولتی مورد بررسی قرار بگیرد افزود: در سال گذشته آیین نامه را اصلاح کردیم لذا این ساختار در تلفیق امسال تغییر خواهد کرد، مجلس نمره خوبی را در شرکت‌های دولتی نگرفته است، اما هنوز دیر نشده و می‌توان کار را به خوبی آغاز کرد.

سعید بیت عفری معاون دیوان محاسبات کشور در ادامه برنامه با اشاره به اینکه هرساله بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد بودجه متعلق به شرکت‌های دولتی است، اما هیچ وقت به صورت جدی در مجلس به آن رسیدگی نشده است.

او اظهار کرد: در سال گذشته کار خوبی اتفاق افتاد و با اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس موضوع مورد بررسی قرار گرفت لذا در سال گذشته اولین گزارش را ارائه دادیم امسال هم اولین گزارش را به نمایندگان مجلس ارائه دادیم.

معاون دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: کسری تراز عملیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۷ درصد رشد نسبت به قانون بودجه سال ۹۹ داشته است به طوری که از ۱۴۷ هزار میلیارد تومان به ۳۱۹ هزار میلیاردتومان رسیده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا