سیاسی

تعهد ایران برای کمک به یک افغانستان امن‌تر و مرفه‌تر

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک، در سخنرانی روز جمعه خود در نشست شورای امنیت درباره افغانستان با ذکر این نکته که ایران و افغانستان دارای پیشینه‌های مشترک مذهبی، فرهنگی، زبانی و تاریخی بوده و ثبات، توسعه اجتماعی و فرهنگی و رشد اقتصادی ما نیز در هم تنیده و تقویت کننده یکدیگر است، اظهار کرد: همانطور که رئیس جمهور ما اخیراً اظهار داشت، ما ثبات افغانستان را همانند ثبات خود قلمداد می‌کنیم.

وی افزود: چند دهه ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان تنها از طریق یک روند جامع و فراگیر صلح بین الافغانی، شامل تمام جناح‌های افغان از جمله طالبان و برخوردار از حمایت همسایگان و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی، پایان می‌یابد.

تخت روانچی اضافه کرد: روند صلح باید دستاورد‌های گذشته به ویژه قانون اساسی کنونی، حق تعیین سرنوشت مردم از طریق انتخابات، حق زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی و همچنین تعهد به مبارزه با تروریسم را حفظ و تقویت کند.

طالبان حملات علیه نیرو‌های دفاعی و امنیتی افغانستان را متوقف کند

وی افزود: گفت‌وگو‌های صلح و خشونت نمی‌تواند به موازات هم ادامه یابد و طالبان در واکنش به حسن نیت دولت افغانستان در مذاکرات صلح، باید حملات خود علیه نیرو‌های دفاعی و امنیتی افغانستان را متوقف کند.

تخت روانچی ادامه داد: ما از مذاکرات صلح حمایت می‌کنیم و معتقدیم که پایان موفقیت آمیز آن منوط به انعطاف و صبر همه طرف‌ها و ترجیح دادن منافع مردم افغانستان بر سایر منافع است.

نماینده کشورمان همچنین گفت: ایران همچنان خواستار درگیر شدن جدی‌تر سازمان ملل در روند صلح افغانستان بوده و حاضر است، در هماهنگی با آن سازمان، به موفقیت این روند کمک کند.

وی گفت: وضعیت امنیتی افغانستان، به ویژه به دلیل حملات تروریستی، از جمله توسط داعش که حضور آن تهدیدی جدی برای امنیت افغانستان و منطقه می‌باشد، همچنان نگران کننده است.

نیرو‌های خارجی از منابع بی ثباتی افغانستان

وی افزود: با این وجود، همانطور که بسیاری از کشور‌ها تاکید کرده‌اند، خروج آن‌ها باید برنامه‌ریزی شده و مسئولانه باشد و نباید به خلاء امنیتی در افغانستان منجر شود. بر این اساس، همزمان با خروج نیرو‌های خارجی، باید از نیرو‌های نظامی و امنیتی افغانستان حمایت شده و توان آن‌ها تقویت شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: کمک‌های موثری نیز باید به افغانستان در مبارزه با تولید و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر به عنوان منبع تامین مالی تروریسم و سایر جرایم ارائه شود.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه صلح بادوام در افغانستان نمی‌تواند بدون ارتقای شرایط اقتصادی آن که نیازمند حمایت قوی منطقه‌ای و بین‌المللی است، برقرار شود، خاطرنشان کرد: به نوبه خود، ایران علاوه بر میزبانی بیش از سه میلیون افغان با وجود جنگ اقتصادی آمریکا، همکاری‌های اقتصادی خود با افغانستان را تقویت کرده است.

وی از اتصال افغانستان به عنوان یک کشور محصور در خشکی، به دریا‌های آزاد و نیز دیگر کشور‌ها از طریق بندر چابهار ایران، به عنوان یک نمونه برجسته از همکاری نزدیک دو کشور یاد کرد.

نماینده دائم کشورمان همچنین گفت: هفته گذشته شاهد افتتاح راه آهن خواف – هرات که راه آهن افغانستان را از طریق ایران به اروپا متصل می‌کند، بودیم که طی آن رؤسای جمهور هر دو کشور آغاز آن را یک رویداد تاریخی خواندند که همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و منطقه‌ای را بیش از پیش تقویت می‌کند و بنیاد‌های صلح و ثبات با دوام در افغانستان را ارتقا می‌بخشد.

تخت روانچی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد است که از طریق توسعه بیشتر روابط دو ملت برادر، به ایجاد یک افغانستان امن‌تر و مرفه‌تر کمک کند.

خط آهن خواف – هرات ۲۰ آذر ماه توسط روسای جمهور ایران و افغانستان به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. در همین خصوص سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از افتتاح این خط آهن با بیان اینکه روابط ⁧‫ایران و ⁧‫افغانستان‬⁩ هر روز بیش از پیش نمونه عالی حسن همسایگی در این منطقه است، گفت: با افتخار در کنار مردم و دولت افغانستان در مسیر ثبات و توسعه این کشور ایستاده‌ایم.

جمهوری اسلامی ایران همواره از برقراری صلح و ثبات در افغانستان حمایت کرده و چندی پیش هم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن استقبال توافق هیئت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحه، ابراز امیدواری کرد آغاز گفت‎‌وگو‌ها با هدف برقراری آتش بس، منجر به دستیابی به توافق نهایی و ایجاد ثبات پایدار در این کشور شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا