سیاسی

به جای حرف و گمانه زنی، به اعمال توجه می‌کنیم/ آمریکا به وعده‌هایش عمل کند، به برجام باز می‌گردیم

پنل اس ام اس هیرو

نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام پایان یافتبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام که با حضور نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ پیش از ظهر امروز آغاز شده بود، بعد از حدود سه ساعت و نیم پایان یافت.

این نشست در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و پنج کشور (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و فرانسه) و به ریاست «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و با هدف بررسی روند اجرا و موانع اجرای تعهدات توسط طرف‌های برجامی برگزار شد و قرار است بیانیه‌ای نیز در این خصوص منتشر شود.

سید عباس عراقچی در بخش‌هایی از سخنان خود در این نشست با اشاره به برخی اظهارنظر‌های رسانه‌ای که در روز‌های اخیر از سوی اروپا به گوش می‌رسد تاکید کرد قاعدتا سه دولت اروپایی که خود را پایبند به دموکراسی و قواعد آن می‌خوانند، نباید از دولت ایران انتظار داشته باشند که اصول دموکراسی را نادیده گرفته و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکند. دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد و موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی پس از طی مراحل قانونی آن‌ها است.


بیشتر بخوانید

وزیران خارجه ایران و ۴+١ اول دى تشکیل جلسه مى‌دهند


وی همچنین ضمن اعتراض به مواضع اخیر سه دولت اروپایی بیان داشت: بجای محکومیت ترور ددمنشانه دانشمند برجسته هسته‌ای ایران، سه دولت اروپایی مجازات قانونی یک شخص مجرم را محکوم کردند. معاون سیاسی وزارت امور خارجه بیان داشت طرف‌های اروپایی همواره فقط از ایران می‌خواهند در برابر همه رفتار‌های غیرقانونی و خصمانه، چه تحریم‌های آمریکا باشد، و چه خرابکاری در نطنز و ترور دانشمندان هسته‌ای خود خویشتندار باشد. ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتار‌های غیرقانونی دیگران را متقبل شود و سایرین هم باید برای حفظ برجام هزینه بدهند.

عراقچی در رابطه با گمانه زنی‌ها پیرامون بازگشت آمریکا به برجام نیز اظهار کرد: ما به جای حرف و گمانه زنی، به اعمال توجه می‌کنیم. ایران همواره مواضع خود را بصورت شفاف بیان کرده و حاضر است پس از بازگشت آمریکا به انجام تعهدات خود در برجام و اعاده وضعیت به شرایط ژانویه ۲۰۱۷، اجرای تعهدات برجامی خود که وفق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام آن‌ها را متوقف کرده است از سر گیرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا