ورزشی

آخرین وضعیت تلاش های ایران برای میزبانی جام ملت ها

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، آخرین بار در سال 1976 بود که فوتبال ایران توانست میزبان جام ملت های آسیا شود. در این سال ایران برای آخرین بار قهرمانی رقابت ها را نیز به دست آورد و توانست برای سومین بار متوالی بر بام فوتبال قاره کهن بنشیند اما پس از آن هرگز روی قهرمانی و میزبانی این رقابت ها را ندید.

 

حالا 44 سال پس از آن روزها، وزیر ورزش از امیدواری فوتبال ایران برای کسب میزبانی جام ملت های آسیا صحبت کرده است. او که امروز در جلسه هیئت دولت حاضر شده بود، در حاشیه این نشست در میان خبرنگاران رفت و به چند سوال آن ها پاسخ داد که پرسش درباره میزبانی جام ملت ها نیز یکی از این سوالات بود؛ جایی که او مسعود سلطانی فر در این باره گفت: «تمام اسنادی که دستگاه‌های مختلف باید برای دریافت میزبانی جام ملت‌های آسیا می‌دادند گرفته‌ایم و مدارک لازم را به کنفدراسیون فوتبال ارسال کرده‌ایم.»

 

او درباره شانس ایران برای گرفتن برتری نسبت به رقبا در این زمینه نیز گفت: «ورزشگاه‌های خوبی در شهرهای تهران، اهواز، اصفهان و مشهد داریم. هتل‌ها و فرودگاه‌های این شهرها هم مجهز هستند. از سوی دیگر ایران در فوتبال آسیا جایگاه بالایی دارد. چند سال در رده اول رده‌بندی جهانی بودیم و الان هم دوم هستیم. همیشه یکی از قدرت‌های آسیا بوده‌ایم و امید زیادی داریم که میزبانی جام ملت‌ها را دریافت کنیم.»

این در حالی است که جام ملت های 2023 باید در منطقه شرق و کشور چین برگزار شود و برای سال 2027 کشورهای غرب آسیایی می‌توانند در این زمینه اقدام کنند. ایران برای سال 2019 نیز کاندیدا بود اما امارات با شرایط بهتر، توانست نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا را جلب کند.

 

ایران علاوه بر سال 1976 در سال 1968 نیز میزبان جام ملت های آسیا بود. پس از آن کشورهای کویت، سنگاپور، قطر، ژاپن، امارات، لبنان، چین، مالزی، اندونزی، تایلند، ویتنام و استرالیا میزبانی را به دست آوردند. در این بین قطر و امارات دو بار شانس این را داشتند که در کشور خود بازی ها را به انجام برسانند. با این حال ایران همچنان با دو میزبانی (1968 و 1976) و سه قهرمانی (1968، 1972 و 1976) یکی از کشورهای برجسته در این زمینه محسوب می‌شود.

 

نکته جالب این که فینال جام 1976 در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و حالا اگر دوباره ایران بتواند میزبان رقابت ها شود، احتمالا بازی نهایی را دوباره باید در این ورزشگاه برگزار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا