سیاسی

موافقت مشروط رهبر انقلاب با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت

پنل اس ام اس هیرو

شریعتی در گفت‌وگو با باشگاه آلانه خبر داد؛

مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس  در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه،  با اشاره به جلسه امروز کمیسیون متبوع خود گفت :در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون به نامه‌ای اشاره کرد که از دفتر مقام معظم رهبری خطاب به رئیس جمهور در رابطه با لایحه بودجه ١۴٠٠ ارسال شده است که پاسخی به درخواست قبلی وی به تاریخ ۶ آذرماه است. آقای رئیس جمهور در این نامه از رهبر انقلاب درخواست کرده‌ با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از ٣٨ درصد به ٢٠ درصد در بودجه ١۴٠٠ موافقت کنند.  

وی افزود: کاهش سهم صندوق توسعه ملی از ٣٨ درصد به ٢٠ درصد در بودجه ١۴٠٠  راخلاف برنامه  ششم بوده و بر اساس این برنامه باید سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت به ٣٨ درصد در سال جاری می‌رسید اما باتوجه به کاهش صادرات نفت در سال‌های تحریمی، رئیس‌جمهور هر ساله کاهش سهم صندوق از ٣٨ به ٢٠ را درخواست می‌کند.

وی افزود: رئیس دفتر مقام معظم رهبری، پاسخ رهبری را به نامه رئیس‌جمهور به اطلاع نمایندگان کمیسیون انرژی رساند، که براساس آن رهبری با کاهش سهم صندوق مشروط به رعایت شرایطی موافقت کردند تا سهم صندوق از  ٣٨ درصد به ٢٠ درصد کاهش کنند.


بیشتر بخوانید


شریعتی تصریح کرد: شرط نخست اینکه سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام، میعانات گازی و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز، ٣٨ درصد منظور شود و تمامی تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور بازپرداخت شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی تاکید کرد: همچنین باید تمامی مصارفی که در بودجه سال ٩٩ از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است در بودجه سال ١۴٠٠ از محل منابع بودجه عمومی تامین مالی شود و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه سال ١۴٠٠ در این موارد مجاز نیست.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات رهبری، دولت هر قدر نفت بفروشد فقط می‌تواند بر روی یک میلیون بشکه آن در روز حساب کند یعنی می‌تواند بر روی ٨٠ درصد منابع حاصل از آن یک میلیون حساب کند بنابراین باید ٢٠ درصد یک میلیون را باید به صندوق واریز کند، همچنین فروش بالای یک میلیون را باید به صندوق توسعه ملی واریز کند که بخشی از آن ٣٨ درصد از سهم طبق برنامه صندوق است و مابقی نیز باید به جهت تسویه مطالبات صندوق از دولت -که سررسید شده است- واریز شود. باتوجه به اینکه مطالبات صندوق از دولت نیز مبالغ بالایی است دولت در سال آینده هر قدر نفت بفروشد فقط می‌تواند تا سقف یک میلیون بشکه در روز را هزینه کند.

شریعتی بیان کرد: همچنین طبق دستور مقام معظم رهبری دریافت بودجه به مبلغ بیش از ٢ و نیم میلیارد دلار برای برخی مصارف -که دریافت آن در لایحه بودجه ١۴٠٠ از محل منابع صندوق در بودجه پیش‌بینی شده-، ممنوع است و باید حتما از محل بودجه عمومی تامین مالی شود.

وی ادامه داد: بنابراین اگر این موارد در لایحه دولت اعمال شود این لایحه تغییرات اساسی  خواهد داشت و بنابراین  دولت باید یک اصلاحیه ناظر به این موارد در  اسرع‌ وقت به مجلس ارسال کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا