سیاسی

تشریح شرایط رد پیشنهاد نمایندگان در خصوص طرح‌ها و لوایح

پنل اس ام اس هیرو

قالیباف در پاسخ به تذکر میرتاج الدینی مطرح کرد؛

تشریح شرایط رد پیشنهاد نمایندگان در خصوص طرح‌ها و لوایحبه گزارش خبرنگار مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۵ آذر)  با استناد به مواد ۲۱ و ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس در تذکری گفت: رئیس مجلس درمواردی  خاص می‌تواند مانع از ارائه پیشنهاد نمایندگان به طرح‌ها و لوایح شود. نخست اگر پیشنهاد خلاف اصل ۷۵ یا قانون اساسی باشد، اما امروز چند پیشنهاد که مغایر اصل ۷۵ و اصول قانون اساسی نبود، اما امکان ارائه در صحن پیدا نکرد.

وی افزود: در صورتی که پیشنهاد نمایندگان خلاف برنامه پنج‌ساله باشد رئیس جلسه باید آن را به رأی بگذارد و اعلام کند که این پیشنهاد دو سوم رأی نیاز دارد، برهمین اساس پیشنهاد بنده و آقای خدابخشی می‌توانست مطرح شود.

 قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: این تذکر را وارد نمی‌دانم، زیرا پیشنهادات به طرح اصلاح ساختار بودجه شما و آقای خدابخشی قابل طرح نبود، زیرا با بند‌های ۴ و ۹ ماده واحده این طرح مغایرت داشت.

رئیس مجلس گفت: براساس قانون، پیشنهاد‌هایی که مغایر با اصل ۷۵ یا خلاف قانون اساسی باشند امکان طرح در مجلس را ندارد علاوه بر این موارد، براساس بند ۵ ماده ۱۴۹ آئین نامه در هر مرحله که پیشنهاد اصلاح، بازگشت به لایحه یا طرح یا مصوبه کمیسیون اصلی به تصویب مجلس برسد پیشنهاد الحاقی مرتبط و غیر مغایر با مصوبه به تشخیص رئیس جلسه به ترتیب کمیسیون‌های فرعی و نمایندگان مطرح و رأی گیری به عمل می‌آید.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا