ورزشی

ویسل یا اولسان؛ چه تیمی صعود می‌کند؟

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش آلانه، جهانیار محبی دستیار ایرانی افشین قطبی در تیم شیجیاژوانگ است. او که یکی از مربیان لژیونر ایرانی محسوب می‌شود، در گفتگو با خبرنگار ما به لیگ قهرمانان آسیا پرداخته و به خصوص درباره بازی نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان اظهار نظر کرده است.

 

این مربی ایرانی – اتریشی اعتقاد دارد که تقابل اولسان و ویسل، دوئل تیم های سرعتی و منظم است که هر کدام، می‌تواند دیدار سختی را برای پرسپولیس رقم بزند. این گفتجو را در ادامه می‌خوانید:

 

* لیگ قهرمانان آسیا را چطور ارزیابی می‌کنید؟
همانطور که میدانید امسال، سال کرونا بود و خیلی از لیگ ها و تیم ها دچار مشکل شدند چون برنامه بازی ها برای مدت زیادی مشخص نبود. مشخص نبود چند بازی باید انجام شود، لیگ نرمال برگزار می‌شود یا پلی اف خواهد بود. خیلی از باشگاه ها برای آوردن بازیکنان خارجی شان از کشورهای مبدا خیلی مشکل داشتند و یک حالت خیلی استثنائی بود نسبت به سال های دیگر. برای همین از نظر روحی و روانی برای همه کسانی که در فوتبال در منطقه شرق کار میکردند هم بازیکن و هم کادرفنی مشکل بود و این یک نقطه ضعف بود. برای لیکی مثل ژاپن، تصمیم گرفتند لیگشان را برگزار کنند و تیمی سقوط نکند و در چین بازی ها به حالت تورنمنت به انجام رسید. تمام این ها سبب شد تا کیفیت بازی کاهش یابد، من در واقع انتظار داشتم که کیفیت بازی ها خیلی بیشتر از این باشد.

 

* از چهار تیمی که صعود کردند، کدام یک عملکرد بهتری داشته‌اند؟
من بیجینگ گوآن را به خاطر حضور در سوپرلیگ چین کاملا میشناسم. با سوون سامسونگ هم در دوبی یک بازی انجام دادیم و ویسل کوبه را هم کاملا در جی لیگ دنبال کرده‌ام اما از اولسان کمترین شناخت را دارم. من فکر می‌کردم امروز بیجینگ و ویسل کوبه در نیمه نهایی حضور داشته باشند. اما در مجموع فکر می‌کنم که ویسل کوبه تیم بهتری است، شاید زیاد جام نبرده باشد اما در سال های اخیر به خاطر سرمایه گذاری و جذب بازیکنان و نظم و انضباطی که همیشه از تیم های ژاپنی سراغ داریم، از همه برای صعود به فینال شایسته تر بوده.

 

 

* در بازی نیمه نهایی استراتژی تیم ها چه خواهد بود؟
بازی حذفی است و معمولا مربیان و بازیکنان در چنین شرایطی کمترین ریسک را می‌کنند. چون ممکن است یک گل زده و بازی بسته شود و هیچ حرکتی از سوی تیم ها دیده نشود. اما به صورت کلی من دوباره حرفم را تکرار می‌کنم؛ فوتبال ژاپن فوتبالی است که دوست دارد مالکیت توپ زیادی داشته باشد، موقعیت زیادی خلق کند، پرس شدیدی انجام دهد. اما فوتبال کره جنوبی در سال های اخیر، بیشتری فیزیکال بازی می‌کنند و تلاش می‌کنند حریف را از دور بازی خارج کنند و من فکر کنم برای بازی امروز هم به همین شکل باشد که اولسان تلاش کند تا وسط زمین را از حریف بگیرد و انتقال سریع از دفع به حمله داشته باشد. فکر می‌کنم مالکیت به ویسل کوبه برسد اما این به این معنی نیست که در بسیاری از دقایق اولسان بازی را دیکته نکند. من فکر کنم بازی خیلی نزدیک باشد مگر این که اتفاق عجیبی در دقایق اول رخ دهد.

 

* درباره بازیکنان خارجی ویسل کوبه چه نظری دارید؟
من فکر میکنم بازیکنان خارجی که ویسل کوبه به خودشان اضافه کردند و نه فقط اینیستا، در استراتژی کلی تیمشان خیلی قشنگ آداپته شده‌اند و خیلی نسبت به تیم های دیگر تاثیرگذارتر بودند. ما در تیم بیجینگ گوان هم دفاع کره ای را دیدیم که از تاتنهام هم پیشنهاد داشت اما نتوانسته بود خودش را با تیم هماهنگ کند و من فکر میکنم تیم ویسل کوبه بطور کلی بازیکنان خارجی که جذب کردند بالای ۸۰ درصدشان توانسته اند با استراتژی که تیم دارد آداپته شدند و این باعث شده در بازی ها شانس کمی به تیم مقابل بدهند و جلوی سوون سامسونگ هم همین بوده و من فکر میکنم تیم سوون سامسونگ تیمی نبود که به سمت قهرمانی حرکت کند و من پیش بینی میکردم ویسل کوبه حذفش کند‌.

 

* پیش بینی می‌کنید چه تیمی به فینال صعود کند؟
پیش بینی کار بسیار سختی است، ممکن است هر  اتفاقی بیفتد اما من شانس را به ویسل کوبه می‌دهم. اگرچه اولسان بیجینگ را حذف کرد اما فراموش نکنیم بیجینگ اشتباهات زیادی در شکل بازی اش داشت و حتی اگر این تیم هم بالا می‌آمد من شانس را به ویسل می‌دادم. ویسل نوع فوتبال متفاوتی دارد و بازیکنان تاثیرگذاری را در ترکیب خود می‌بیند. به نظر من بازی پایاپای خواهد بود و بهره وری از موقعیت، تیم پیروز را مشخص خواهد کرد. همه می‌دانند که اولسان مهاجم بسیار خوب و چارچوب شناسی دارد اما ویسل کوبه تیم تر است و استراتژی قوی تری دارد.

 

 

* آیا تغییر مکان از شرق به غرب در بازیکنان ژاپنی و چینی و کره ای تاثیر منفی داشته است؟
اگر شرایط بازی طوری بود که تیم ها پرواز می‌کردند، بعد از چند روز به میدان می‌رفتند، بعد برمی‌گشتند شرق آسیا و دوباره همین روال، چیزی که می‌گفتید درست بود اما الان چند هفته است که آن ها در قطر با ساعت محلی تمرین می‌کنند و به وضعیت هتل  و غذاها عادت کرده‌اند. در دنیای حرفه ای، این کیفیت هست که خودشان را آداپته کنند. ما الان در کنار سرمربی، آنالیزورها و مربیان زیادی را می‌بینیم که هر کدام متخصص یک کاری هستند و نوع تمرین، غذا خوردن، ساعت کاری و… را تعیین می‌کنند تا ورزشکار بیشترین بازدهی را در بدترین شرایط داشته باشد. بنابراین من فکر نمی‌کنم تغییر مکان، خیلی اثری داشته باشد. ما حتی در لیگ های دوی ژاپن، کره و چین هم میبینیم که تمام تمرینات با جی پی اس کنترل می‌شود و برنامه ریزی طوری است که حتی کار مصدومیتی پیش رو باشد، کنترل شده باشد. گاها تمریناتی هست که برای جلوگیری از مصدومیت انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا