فناوری

دارپا به مهار کردن پهپادها بین آسمان و زمین نزدیک‌تر شد

پنل اس ام اس هیرو

دارپا اعلام کرد در جدیدترین آزمایش‌ها به گرفتن پهپادها بین زمین و آسمان بسیار نزدیک شده است.

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) از حدود چهار سال قبل تحت پروژه‌ای به نام Gremlins به دنبال مهار کردن پهپادها در آسمان با استفاده از هواپیما است. انجام چنین کاری مشکل است و آزمایشات تاکنون ناموفق بوده‌اند، اما دارپا به تازگی اعلام کرد که به مهار کردن پهپادها حین پرواز بسیار نزدیک شده است.

در سومین دور آزمایشات سه پهپاد X-61A Gremlins بیش از دو ساعت پرواز کردند. دارپا با استفاده از هواپیمای C-130 نه مرتبه برای گرفتن آنها با استفاده کابل تلاش کرد که هیچ کدام موفقیت آمیز نبودند و پهپادها با چتر روی زمین فرود آمدند. «Scott Wierzbanowski»، مدیر برنامه Gremlins با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما تنها چند اینچ با اتصال فاصله داشتیم، اما در نهایت آنقدر نزدیک نشدیم تا سیستم بازیابی فعال شود.»

دارپا می‌گوید در حال تحلیل داده‌های بدست آمده از این آزمایش هاست و در طراحی و مدل پهپادها تغییراتی اعمال خواهد کرد. این آژانس می‌خواهد بهار سال ۲۰۲۱ چهارمین دور آزمایشات را انجام دهد و Wierzbanowski معتقد است هواپیمای C-130 سرانجام در این آزمایش‌ها موفق به مهار پهپادها خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا می‌خواهد به کمک پروژه Gremlins چهار پهپاد کوچک و ارزان قیمت را از هواپیمای ترابری رها کرده و سپس آنها را در مدت زمان ۳۰ مهار کند. این پروژه از سال ۲۰۱۵ کلید خورده و دارپا معتقد است «پتانسیل استفاده از پهپادها در میادین نبرد را به طور قابل ملاحظه‌ای گسترش می‌دهد.»

پهپادهای X-61A Gremlins قابل استفاده مجدد هستند و در صورت عملیاتی شدن در هزینه‌های نظامی آمریکا صرفه جویی خواهند کرد. به گفته دارپا این پهپادها پیش از جایگزین شدن تا ۲۰ مرتبه قابل استفاده بوده و پس از مهار کردن می‌توان در مدت زمان تنها ۲۴ ساعت آنها را برای عملیات بعدی آماده کرد. این پهپاد به طیف متنوعی از سنسورها از جمله سنسور الکترو-نوری، فروسرخ و سیستم‌های جنگ الکترونیک مجهز می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا