سیاسی

ایران ظرفیت دریایی لازم برای تبدیل شدن به یک قطب بزرگ اقتصادی را دارد

پنل اس ام اس هیرو

هانی زاده در گفت‌وگو با باشگاه آلانه:

در حال تکمیل

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، درباره نشست سه جانبه هند، ایران و ازبکستان درباره استفاده مشترک از بندر استراتژیک چابهار، گفت: بندر چابهار به عنوان یک بندر استراتژیک که شرق و غرب آسیا را به هم مرتبط می‌کند و از یک ژئوپلیتیک دریایی بسیار بالایی هم برخوردار است، لذا به نظر می‌رسد که این بندر می‌تواند به عنوان یک بندر ارتباطی بین کشور‌های مختلف منطقه به ویژه کریدور دریایی بین ایران، هند و شبه قاره هند تا چین مورد بهره برداری و استفاده قرار بگیرد.

او افزود: ظرفیت بالای حمل و نقل دریایی چابهار به عنوان یک الگوی اقتصاد دریایی قابل قبولی در سطح منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است و در آینده هم کشور‌های دیگری خود را برای استفاده از بندر چابهار به عنوان یک بندر استراتژیک دریایی ملزم می‌دانند و پیوسته درخواست خواهند کرد که به این پروژه بپیوندند، اکنون هم کشور‌های آسیامیانه در این زمینه پیام‌هایی ارسال کرده‌اند که در آینده بتوانند رابطه اقتصاد دریایی خود را از طریق چابهار، ایران و هند گسترش دهند.

هانی زاده ادامه داد: به نظر می‌رسد که جهان به دلیل سیاست‌هایی که ترامپ علیه برخی از کشور‌ها مانند ایران، چین و روسیه اتخاذ کرده به سمت دوقطبی شدن جریان اقتصادی حرکت خواهد کرد و هند، ایران، چین و روسیه به عنوان کشور‌های قطب مهم اقتصادی در عرصه جهانی ظهور پیدا خواهند کرد و ایران این ظرفیت دریایی لازم را برای تبدیل شدن به یک قطب بزرگ اقتصادی دارد.


بیشتر بخوانید


اولین نشست سه‌جانبه ایران، هند و ازبکستان درباره پروژه بندر چابهار قرار است فردا (۲۴ آذر) به‌صورت مجازی برگزار شود. وزارت خارجه هند ضمن اعلام این خبر افزود: «این نشست به‌طور مشترک در سطح معاونین وزارت جمهوری ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران و سطح دبیری جمهوری هند برگزار می‌شود».

در وب‌سایت وزارت خارجه هند آمده است که این کشور از علاقه ازبکستان برای استفاده از بندر چابهار به‌عنوان بندر ترانزیتی استقبال می‌کند، این امر فرصت‌های اقتصادی را برای تجار و بازرگانان منطقه فراهم می‌کند. علاوه بر ازبکستان، سایر کشور‌های آسیای میانه نیز به استفاده از این بندر علاقه نشان داده‌اند. هند به‌دنبال همکاری نزدیک با کشور‌های منطقه در این زمینه است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا