سیاسی

غرب باید سیاسی‌کاری در برخورد با سلاح شیمیایی را کنار بگذارد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش  حوزه  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست روز جمعه شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه سخنرانی می‌کرد، گفت ایران قربانی اصلی استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی در دوره معاصر است که کشور‌های غربی در تولید آن به صدام کمک کردند و وقتی هم او به صورت گسترده از این سلاح علیه شهروندان ایران و سپس اتباع عراق استفاده کرد، هیچ اقدامی در مقابل وی انجام ندادند.

وی افزود به همین خاطر، ایران بیشتر از هر کشوری هم به ماهیت غیرانسانی این سلاح‌ها و هم به آثار زیانبار سیاسی کاری در برخورد با آن‌ها واقف است.

روانچی ادامه داد: از این رو، ایران استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی را محکوم می‌کند و خواستار اجرای کامل، مؤثر و غیرتبعیض آمیز کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیائی و تقویت اعتبار سازمان ذیربط است.

نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: مایه بسی تأسف است که طی چند سال اخیر، کشور‌های غربی برای پیشبرد اهداف خود در ارتباط با پرونده شیمیایی سوریه، در شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مبتنی بر اغراض سیاسی خویش برخورد می‌کنند.
وی افزود نتیجه این اقدامات، ایجاد اختلاف در شورای امنیت و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در برخورد با استفاده از این سلاح‌های غیرانسانی و در نتیجه خدشه دار شدن اعتبار این نهاد‌ها است.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: این رویه، سابقه بسیار خطرناکی را در برخورد با موضوعات مرتبط با سلاح‌های شیمیایی ایجاد می‌کند و باید به آن پایان داده شود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا