ورزشی

دونده‌ای که «خانِ» فوتبال ایران شد (یادداشت)

پنل اس ام اس هیرو

کد خبر: 1724662/43

زمان: 13:21  
1399/09/21

بازدید: 28,316

پرافتخارترین مربی تاریخ ایران 81 ساله شد؛

زادروز پرافتخارترین مربی تاریخ فوتبال ایران، شاید بهترین بهانه باشد برای ورق‌زدن کارنامه روزهای طلایی او، همان روزهایی که او توانست برای نخستین بار تیم ملی فوتبال ایران را به المپیک یا به جام‌جهانی بفرستد.

به گزارش “آلانه” قهرمانی در پرش ارتفاع‌، پرش نیزه و دوی 400 متر در کشور، شاید تصور کنید این‌ها برای یک قهرمانِ به نام کشور در رشته دوومیدانی است اما این افتخارات همگی نصیب حشمت مهاجرانی شد، یک پله پیش از آن پای خود را پلکان موفقیت‌ها در فوتبال بگذارد؛ مردی که از 15 سالگی ترجیح داد تا همزمان با دوومیدانی، در فوتبال هم کارش را ادامه دهد و قد و قواره‌اش می‌طلبید در نقش مدافع جلوزن در مستطیل سبز به میدان برود.

 

نقطه پرواز مهاجرانی در سال‌ 1338 و در بیست‌سالگی بود، جایی که او به‌عنوان کاپیتان منتخب خراسان برای یک دیدار دوستانه با تیم ارتش راهی تهران شد و هما‌ن‌جا نمایش درخشان‌اش باعث شد تا به استخدام دانشکده‌ افسری در‌می‌آید و قصه پر افتخار دوران فوتبالی‌اش آغاز شود.

 

در اواسط دهه 40 بود که مهاجرانی تصمیم گرفت خیلی زود کشف‌هایش را بیاویزد و به جرگه مربیان بپیوندد و دوره‌ مربیگری شبانه‌روزی در ژاپن زیر‌نظر دتمار کرامر آلمانی گذراند؛ از این‌جا به بعد بود که افتخارات به مانند تکه‌های پازل کنار یکدیگر قرار گرفتند تا پازل پر افتخارترین مربی تاریخ فوتبال ایران شکل گیرد. البته عمر مربیگری حشمت مهاجرانی به مانند دوران بازی‌اش چندان طولی نکشید اما همان سال‌های کوتاه در ایران و امارات و عمان کافی بود تا القاب برای توصیف نام او صف بکشند.

 

حشمت مهاجرانی

 

مهاجرانی تیم ملی فوتبال جوانان ایران را برای چهار دوره پیاپی قهرمان آسیا کرد و همچنین با حضور در تیم ملی بزرگسالان نیز توانست ایران را برای 3 دوره متوالی قهرمان آسیا کند؛ دو نگینِ چشم‌نواز کارنامه مربیگری حشمت مهاجرانی بدون‌تردید صعود با تیم ملی ایران به المپیک و اولین صعود به جام جهانی در تاریخ فوتبال ایران است. صعودها و افتخاراتی که باعث شده تا پسوند «خان» پس از نام او در فوتبال ایران بیاید.

 

«خان» به معنای بزرگ و رئیس است و کارنامه پرافتخار حشمت مهاجرانی بدون‌تردید این اجازه را می‌دهد تا همراه با نام او این پسوند را به کار ببریم؛ مردی که حالا در روزهای آغازین 81 سالگی، دوباره سودای روزهای جوانی به سرش زده و به مانند روزگاری که خودش و برادرانش تیم محبوب و پرطرفدار «ابومسلم» را در زادگاه خود یعنی مشهد بر پا کردند، در تلاش است تا به پیکر بی‌جانِ ابومسلم جان‌بخشی کند و دوباره او را احیا کند.

 

حشمت خانِ مهاجرانی، تولد 81 سالگی‌تان مبارک!

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا