فناوری

توزیع ناعادلانه مانع دسترسی ده‌ها کشور به واکسن کرونا تا سال ۲۰۲۳ می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

کشورهای ثروتمند تا سال آینده به اندازه چندین برابر جمعیت واکسن کرونا را انبار می‌کنند اما در بیش از 70 کشور جهان از هر ده شهروند، تنها یک نفر می‌تواند واکسن کرونا را دریافت کند.

وقتی ابتلا به بیماری کرونا در جهان همه گیر شد، کشورهای فقیر و غنی هر دو به یک اندازه در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشتند اما اکنون که واکسن کرونا قرار است این وضعیت بحرانی را به کنترل درآورد؛ وضعیت برابری ندارند. به عبارت دقیق‌تر در حالی که کشورهای ثروتمند واکسن کرونا را احتکار می‌کنند؛ فقرا باید کماکان به مبارزه ادامه بدهند.

سازمان «ائتلاف مردمی واکسن»، متشکل از سازمان‌های بشردوستانه و حامی سلامت از جمله سازمان عفو بین‌الملل هشدار داده در حالی که کشورهای ثروتمند تا سال آینده به اندازه چندین برابر جمعیت واکسن مورد نیاز را انبار می‌کنند، در بیش از 70 کشور جهان از هر ده شهروند، تنها یک نفر می‌تواند واکسن کرونا را دریافت کند.

به نظر می‌رسد تولیدکنندگان واکسن باید راهکاری را برای توزیع عادلانه‌تر واکسن کرونا در پیش بگیرند چرا که براساس گزارش «گاردین»، ​​کشورهای ثروتمندی که تنها 14 درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص می‌دهند، 53 درصد از ظرفیت تولید واکسن کرونا را سفارش داده‌اند. همانطور که در نمودار زیر می‌بینید ایران در ردیف کشورهایی است که احتمالا باید دو سال دیگر در صف دریافت واکسن باشند و این زمانبندی برای برخی کشورهای دیگر از جمله افغانستان و پاکستان تا ۲۰۲۳ طول خواهد کشید.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده صدها میلیون دوز از انواع مختلف واکسن کرونا را حتی پیش از نهایی شدن کارایی آنها پیشاپیش سفارش داده‌اند و از اینرو کشورهای با اقتصاد ضعیف‌تر باید ماه‌ها و حتی سال‌ها در صف دریافت واکسن منتظر بمانند. چنین رویکردی نمی‌تواند به ریشه کن کردن بیماری کرونا کمکی کند و در نهایت تلاش جهانی برای مبارزه با کرونا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به گفته این ائتلاف کشورهای ثروتمند نباید اقداماتی را در پیش بگیرند که به دسترسی واکسن در سایر کشورها آسیب برساند چرا که این بیماری تنها با همکاری و کمک همگانی از بین خواهد رفت. «آنا ماریوت» مدیر بخش سیاست‌های بهداشتی «Oxfam»،  از بزرگترین سازمان‌های امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر و بی‌عدالتی می‌گوید:

«به دلیل اینکه فردی شهروند یک کشور ثروتمند یا فقیر است نباید از دریافت واکسن محروم شود. ثروت و پولی که هر فرد دارد نباید مولفه‌ای برای نجات وی از بیماری باشد. اگر شرایط فعلی خرید واکسن تغییر نکند، میلیاردها نفر در سراسر جهان طی سال‌های آینده نیز با عدم دریافت واکسن کماکان درگیر بیماری کرونا خواهند بود.»

در حالیکه بسیاری از کشورهای ثروتمند دوز واکسن مورد نیاز خود را از قبل سفارش داده‌اند، کشورهای کم درآمد باید سال‌ها منتظر بمانند تا شاید واکسن به دست آنها هم برسد. اگر همین روند پیش برود شاید در برخی کشورها تا سال 2024 نیز واکسن به دست مردم نرسیده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا