فناوری

برای نخستین بار در تاریخ وزن مصنوعات ساخته دست بشر از وزن زیست توده‌ها بیشتر شد

پنل اس ام اس هیرو

کره بیمار بار سنگینی را به دوش می‌کشد. آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که وزن مصنوعات ساخته دست بشر برای نخستین بار بیشتر از وزن موجودات زنده اعم از درختان، گیاهان و حیوانات شده است.

انسان با سرعت برق آسا در حال نابود کردن کره زمین است. هر 20 سال وزن جاده‌ها ساختمان‌ها و سایر سازه‌های دست بشر تقریبا دو برابر می‌شود. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که وزن ساخته‌های بشر روی کره زمین در حال حاضر از 1.1 تریلیون تن نیز تجاوز کرده است.

این در حالی است که وزن زیست توده‌ها اعم از گیاهان، درختان و حیوانات در طی این مدت به نصف وزن قبلی و به رقمی در حدود یک تریلیون تن رسیده است.

در ابتدای قرن بیستم وزن مصنوعات ساخته شده توسط انسانها تنها سه درصد وزن زیست توده‌های روی زمین بود. محققان از سال 1990 تاکنون تغییرات وزنی مصنوعات بشری همچنین تغییرات وزنی زیست توده‌ها را بررسی می‌کنند.

پس از جنگ جهانی دوم و با رونق گرفتن صنعت، حجم تولیدات دست بشر به شدت افزایش پیدا کرد تا جایی که اکنون به صورت متوسط هر هفته هر فرد معادل وزن خود محصولی مصنوعی به این حجم اضافه می‌کند.

«رون میلو» یکی از محققان این پروژه می‌گوید:

«مطالعات اخیر در مورد وزن مصنوعات دست بشر، تصویری کلی از وضعیت سیاره زمین را در سال 2020 به خوبی نشان می‌دهد.این اعداد و ارقام واقعا تکان دهنده هستند. شاید با دیدن آمارها کمی به خودمان بیاییم و برخوردی مسئولانه با چنین شرایطی از خود نشان دهیم.»

مطالعات آماری نشان می‌دهد که هر سال تقریبا 30 گیگاتن به وزن ساخته‌های دست بشر روی زمین اضافه می‌شود. در نتیجه با نرخ رشد کنونی، انتظار می‌رود تا سال 2040 احتمالا وزن تولیدات دست بشر به حدود 3 تراتون برسد. این در حالی است که بشر نه تنها مصنوعات جدیدی تولید می‌کند، بلکه در حال نابود کردن محیط زیست است و با قطع درختان و از بین بردن جنگل‌ها و تغییراتی در کشاورزی محصولات، باعث می‌شود که وزن زیست توده‌ها کاهش پیدا کند.

روند ساخت و ساز در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است. اگر این روند ادامه داشته باشد، تاثیر بسیار زیادی روی زندگی انسان‌ها در کره زمین خواهد گذاشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا