ورزشی

پرسپولیس و قهرمانی آسیا؛ قله یا شروع جدید؟

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، چهار قهرمانی لیگ برتر و چهار جام در دیگر تورنمنت را اگر در کنار دو فینال آسیا گذاشته شود، پرسپولیس را به عنوان موفق ترین تیم پنج سال اخیر فوتبال آسیا معرفی می‌کند. تیمی که در این سال ها اگرچه افت مقطعی داشته اما هرگز برای چند ماه متوالی در سراشیبی نبوده و هر طور که شده راه صعود و موفقیت را پیدا کرده.

 

آخرین بار شاید در هفته های نخست لیگ پانزدهم بود که پرسپولیسی ها از نتایج تیم خود ناامید بودند اما در همان دوران نیز بارقه های امید و شکوفه های موفقیت در اردوی تیم برانکو مشاهده می‌شد. در نهایت برانکو پرسپولیس را در نیم فصل به رتبه چهارم رساند و در آخر فصل در جایگاه دوم قرار داد و بعد از چیزی نبود جز صدرنشینی، صدرنشینی و صدرنشینی.

 

پس از کسب قهرمانی لیگ شانزدهم، رسیدن به قله و آغاز دوره افت از سوی بسیاری مطرح می‌شد. محرومیت نقل و انتقالاتی در فصل جدید سبب شد تا این تئوری طرفداران بیشتری را به خود جلب کند اما آنچه که رقم خورد با هواداران نظریه سقوط برانکو در تضاد بود و آن ها بعد از فتح هر قله، هدفی جدید را برای خود ترسیم می‌کردند. اما آخر این راه کجاست؟ چه زمانی قرار است موفقیت های پرسپولیس به سر برسند و این تیم قرار است جای خود را به تیم دیگری بدهد؟

ابتدا باید گفت که نمونه هایی چون یوونتوس و بایرن مونیخ که در ۱۰ سال اخیر بیش از ۱۰ جام کسب کرده‌اند، نشان می‌دهد که اساسا ممکن است یک تیمی با حفظ مولفه هایی که منجر به موفقیتش شده، راه خود را ادامه دهد و نتایج درخشان را تکرار کند. اما این که در سطح فوتبال ایران و آسیا، تیمی با هدایت مربی داخلی پس از قهرمانی در آسیا نیز موقعیت خود را نگه دارد، بسیار سخت و شاید حتی از دید برخی نشدنی باشد.

 

ولی نباید فراموش کرد که برای بسیاری از هواداران پرسپولیس، نتایج درخشان پس از جدایی برانکو هم قابل تصور نبود و غیرممکن به نظر می‌رسید. اما گابریل کالدرون و یحیی گل‌محمدی در دو نیم فصل پرسپولیس را صدرنشین لیگ کردند و به پوکر قهرمانی رساندند.

این که راه تکرار موفقیت پس از قهرمانی احتمالی در آسیا چیست را کادرفنی پرسپولیس باید بگویند. اما شاید آنچه به مدیریت مربوط باشد، حفظ ثبات ترکیب کادرفنی و بازیکنان است که بدون برخورد درست و همچنین بهبود بنیه مالی باشگاه، چندان امکان پذیر نیست.

 

یحیی گل‌محمدی در ذوب آهن و همین پرسپولیس نشان داد که از تشنه موفقیت است و به این زودی ها سیر نمی‌شود اما این که چنین خصیصه ای را بعد از فتح لیگ قهرمانان هم داشته باشد، مسئله ای است که زمان ثابت خواهد کرد. روی دیگر ماجرا شکست در بازی فینال است که می‌تواند تبعات جدی داشته باشد و مسیر سرخ ها را منحرف کند که در این صورت شاید نقش هواداران بیشتر از این به چشم بیاید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا