ورزشی

فکری: از وزیر و هیچ احدی نمی‌ترسم!

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش”آلانه” تساوی برابر صنعت نفت در روزی که حریف یک گل مردود و چند موقعیت تک به تک برابر دروازه رشید مظاهری به دست آورد ، قطعا نتیجه راضی کننده برای هواداران استقلال نبود. آن ها در آن روز می توانستند با یک برد خوب خانگی با اختلاف دستکم دو گل به صدر جدول برسند تا در روزهایی که پرسپولیس تمام تمرکزش روی فینال آسیا است بتوانند شرایط را در ابتدای فصل به سود خودشان رقم بزنند . اتفاقی که رقم نخورد اما فکری در این بازی بدشانسی هایی هم داشت. غیبت چند ستاره و یک محرومیت شب قبل از بازی او را از نظر بازیکن در تنگنا قرار داد. با اینحال نمایش استقلال خوب نبود و این موضوعی است که خود فکری هم در مصاحبه مفصل امروز با خبرنگاران به آن اذعان می کند. کاپیتان سابق استقلال در این مصاحبه پر نکته از هواداران تیمش صبر و حمایت می خواهد و البته از مسئولین استقلالی که در ارکان نظام کار می کنند خواهان کمک شد.

حرف های سرمربی استقلال را در زیر می خوانید:”

تمریناتمان را بعد از بازی با صنعت نفت شروع کردیم. روز اول ریکاوری کردیم و امروز هم تمرین داریم و در روزهای آینده نیز طبق برنامه برای بازی با شهرخودرو کارمان را ادامه می دهیم.

او درباره مصدومان و غایبان استقلال گفت:” فرشید اسماعیلی امروز تمرین می کند و سیاوش یزدانی هم تقریبا تمریناتش را آغاز کرده است. وریا به خاطر آن کیست آمپول زده و باید سه چهار روز استراحت بکند. قائدی هم در تمرین حضور دارد و ما فقط یک شیخ دیاباته را آسیب دیده داریم.”

 

استقلال و شرایط اینروزها
بارها به خبرنگاران و هواداران گفتم  امسال ، بدترین استقلال را تحویل گرفتیم و همه بیشترین انتظار را دارند.این موضوع تعادلی ندارد. باید وقتی چیزی می دهید همانقدر انتظار داشته باشید. هواداران باید حمایت کنند. اما تا الان حمایت هواداران را کم می بینیم. آن هایی که منطقی هستند و فضا را می شناسند، حمایت می کنند اما  بسیاری احساسی می شوند و چون استقلال را دوست دارند می خواهند بهترین بازی ها را ارئه بدهد و بهترین نتیجه ها را بگیرد. وقتی  بازی را از تلویزیون می بینند که تیم  آن فوتبالی که باید را ارائه نمی دهد یا مشکلات فنی را می بینند به ما انتقال می دهند. اما موضوع این است در بحث تیم سازی بین دو فصل خیلی مهم است که  استراحت کافی داشته باشید. استقلال این استراحت را  نداشت ضمن اینکه  آماده سازی تیم 45 روز زمان نیاز دارد. دوستان خارجی 2 زمان ماه داشتند و جالب است که ما را با دوستان خارجی مقایسه می کنند. بحث مالی اش جدا که آن ها 30 میلیارد می گیرند ما باید دو میلیارد جریمه هم بدهیم.

فکری در ادامه گفت:” ما آن زمان را نداشتیم و  استقلال را از نظر روحی خراب تحویل گرفتیم . تیم 4-5 سال نتیجه نگرفته و همه ناراحت هستند. بازیکنان شرایط روحی بدی داشتند. به محض اینکه آمدیم تغییر مدیریت صورت گرفت.  آقای مددی خوب کار می کند، الان اگر حمایت کنم می گویند سمت وزیر هستی  یا می ترسی . والا من از هیچکس نمی ترسم. جز خدا از کسی نمی ترسم. با خدا هم رفیق هستم و خدا هم من را خیلی دوست دارد. ولی از هیچ بنی بشری نمی ترسم اگر ببینم مشکلی هست می گویم.  استقلالی که تحویل گرفتیم کلی مشکل داشت، وقتی یک ساختمان کلش  مشکل دارد باید اساسی درست شود، وقتی  این ماشین را می خواهید ببرید رالی نمی توانید  از روز اول با شدت بالا سرعت بگیرید و اول شوید.”

او در ادامه و در پاسخ به این سوال که با آگاهی از این مشکلات تیم را تحویل گرفته ؟ گفت:” بله اما ساختن تیم زمان می خواهد. هفته اول که بردیم تمام انتقادها سمت ما سرازیر شد و هفته دوم که باختیم منصفانه و غیرمنصفانه ها آمد. همین الان هم نتایج خیلی بدی نگرفتیم. نمی گوییم  خیلی خوب بودیم و قبول دارم هنوز خیلی بازی خوبی ارائه نمی دهیم. خودمان هم راضی نیستیم. این را برای بازیکنان می گویم؛ ما از حوزه دیگری که نیامدیم اینجا سرمربی شویم،  سالها در این تیم بازی کردیم کاپیتان تیم بودیم، من  سیزده سال است مربیگری می کنم. مشکلات را می دانم اما راه فرار از مشکلات چیست؟ راهش را هم می دانیم که نیاز به صبر و حوصله دارد. به هر کسی هم این تیم را  تحویل بدهید همین است. آدم هایی که خیلی از فکرشان استفاده کنند این تیم را در این شرایط نمی گیرند . فقط یکی که  عاشق این تیم باشد قبول می کند. من حتی جریمه دادم و آمدم که  این تیم را بسازم . کیسه ای ندوختم که بیایم پولی بگیرم. چندرغاز گرفتم و باید دومیلیارد و خرده ای جریمه بدهم.”

 

فکری با اشاره به اینکه از روند پیشرفت تیم راضی است گفت:” از روند پیشرفت تیم راضی هستم. باید یواش یواش جلو برویم. خیلی از بازیکنان آسیب دیدند. بازیکنانی که می توانستند به ما کمک کنند.چه در ترکیب اصلی چه در بین رزروها ،  خیلی از بازی های ارنج ما عوض می شد و یا حتی بازیکنان تعویضی را نداشتیم.  با اینحال بازیکنان خیلی خوب همکاری می کنند و  با برنامه ریزی خوب جلو می رویم. من شاید نتم را خاموش کنم و به فضای مجازی توجه نکنم اما روی بازیکنان تاثیر میگذارد.من باید حتی تفکرات  بازیکن،  حتی  اینکه بازیکنان در فضای مجازی هستند و  چگونه زندگی می کنند و خیلی از مسایل دیگر را باید درست کنم. کار خیلی سختی داریم اما زمان نداریم.”

او افزود:” بدون زمان از ما کار سختی می خواهند و مطمئن باشید با تمام قدرت و انرژی و تجربه ای که دارم تمام تلاشم را می کنم تیم را بسازیم. انشالله با کمک مجموعه کادرفنی،  تیم خوبی را روانه میدان کنیم که هواداران راضی باشند. از هواداران  تنها خواهش می کنم به ما زمان بدهند.”

 

آیاکادرفنی استقلال ضعیف است؟
فکری در پاسخ به این سوال که آیا کادرفنی استقلال ضعیف است گفت:” وقتی می خواستیم بیاییم می گفتند یکی از نقاط قوت محمودفکری کادرفنی او است که وزن زیادی دارد و قوی است و الان این را مورد انتقاد قرار می دهند.همکاران بسیار خوبی داریم ،آنالیزورمان هم خوب است، ایراداتی را هم که می بینیم به مرور زمان برطرف می کنیم.اگر نیاز به مربی یا آنالیزور داشته باشیم به آن  فکر می کنیم و اگر تغییر نیاز باشد، می دهیم. اما مشکل در این بخش نیست و این انتقادها این غیرمنصفانه است. ممکن است یک عکاس برود ازیک زاویه خاص عکس بگیرد طوری که همه بگویند چمن زرد بود اما می بینید که امکانات و زمین خیلی خوبی داریم.”

او در بخش دیگری از صحبت هایش اما به طور جالبی برای نام بردن از پرسپولیس از نام “پیروزی ” استفاده کرد. موضوعی که در سال های اخیر باعث حواشی و جنجال های زیادی شده است. فکری در ادامه گفت:” شیطنت ها علیه ما زیاد است. یکسری هجمه ها بعد از آن اتفاقات که مدیریت قبلی تیم پیروزی انجام داد(منظور فکری احتمالا مربوط به انتشار ویدئوهای مهدی رسول پناه مدیرعامل سابق پرسپولیس باشد) با یک خبر کذب که بین فکری و وریا درگیری اتفاق افتاده ، هجمه را آوردند سمت استقلال . متاسفانه استقلالی ها هم خیلی قشنگ این خبر کذب را در آغوش گرفتند و از همان زمان این هجمه روی استقلالی ها ماند. من خواهشی که از استقلالی ها دارم اینکه خیلی باهوش  باشند و حوصله کنند و اجازه ندهند خیلی راحت از آن ها بازی بگیرند. “
فکری در ادامه گفت:” خواهشی از مسئولان نظام که استقلالی هستند دارم. تیم های مختلف هوادارانی دارند که تعدادی از آنها مسئولین نظام هستند و هوایشان را دارند.  مسئولین استقلالی نظام باید به باشگاه کمک کنند. تمام مجموعه استقلالی در کشور باید کمک کنند. تیم مشکل داشته ولی جمع می شود اما برای موفقیت نیاز مبرم داریم به کمک رسانه های استقلالی و مسئولین استقلالی که این مهم را زودتر جمع کنیم.

 

آن ها کارشناس نیستند
فکری درباره اینکه برخی از منتقدان می گویند استقلال بیست دقیقه آخر کم می آورد گفت:” آن هایی که این حرف ها را می زنند کارشناس نیستند. وقتی من می گویم تیم را بیست روزه تحویل گرفتم معلوم است هنوز تیم برای آمادگی کامل زمان نیاز دارد. این ها می خواهند برای ما مشکل درست کنند. ما 25 روز تیم را در اختیار داشتیم و  نباید مقایسه کنند با زمان آقای استراماچونی. او دو ماه تیم را تحویل گرفته بود کار آماده سازی و بدنسازی را انجام داد، اردو و بازی تدارکاتی اش را انجام داد و در 5 هفته امتیازاتش خیلی کمتر از ما بود. ما تیمی را تحویل گرفتیم با تمام این مشکلات ، بازیکن استراحت نداشته و از نظر روحی خراب بوده، نه توانستیم بدنسازی کنیم نه کار تاکتیکی کامل انجام بدهیم.مطمئنا تیم بیست دقیقه آخر به مشکل می خورد چون کار تاکتیکی تیم کامل نشده. اینکه چند هفته و چند روز زمان می خواهد؟  مشکلات زیادی در تیم هست که  باید دانه دانه حل کنیم. هر کس دیگری را هم می آوردید همین هشت امتیاز را در 5 هفته نمی گرفت.شاید این حرف رقبا و بدخواهان است و نباید توجه کنیم. آن هایی که ادعای دوستی دارند و  استقلالی هستند و می گویند سر برد و باخت استقلال با زن و بچه شان دعوا می کنند و باید کمک کنند، اکنون محمودفکری را تنها گذاشتند. ما مشکلاتی درون تیم داشتیم و حمایتی که باید از فکری داشته باشند در بدترین شرایط نبود. باید با کمک همدیگر این مشکلات را حل کنیم اما صبوری می خواهد تا این مشکلات حل شود.”

 

منتقدان می گویند دیر تعویض می کنید و این باعث مصدومیت بازیکنان شده است. فکری در این رابطه گفت:” وقتی از دور بنشینید می توانید بگویید لنگش کن. از این کارشناس ها زیاد است. خیلی از مصاحبه های پیشکسوت های استقلال را می بینم که حمایت می کنند. چرا آن ها چنین انتقاداتی نمی کنند. آن ها از فوتبال چیزی نمی فهمند فقط کسانی که انتقاد می کنند فوتبال میفهمند؟! در بازی با فولاد اصلا در پانزده دقیقه آخر همه چیز به هم پیچید و  الان دیگر همه می دانند چه اتفاقاتی افتاده بود. موضوع این است که اگر دقیقه 50 تعویض کنم یک ایراد دیگر می گیرند. من  خودم را آماده کرده ام که فردا روز ایراد دیگری بگیرند.  خود ما دنبال ایرادات واقعی هستیم و از کارشناسان و پیشکسوتان مشاوره می گیریم. قبول داریم  تیم به خاطر مسایل و مشکلاتی که بوده ایراد دارد.تیم قطعا ایراد دارد اگر نداشت استقلال الان در بهترین شرایط بود. در زمانی که داریم و با مشاوره هایی که می گیریم دنبال برطرف کردن ایرادات هستیم تا تیم خوبی را روانه میدان کنیم.”

فکری در ادامه وقتی یک خبرنگار درمورد مشکلاتی که گفته می شود به خاطر نبود علی کریمی در خط هافبک تیم به وجود آمده گفت:” اگر سوال بهتری دارید بپرسید. این که فلانی چرا هست یا نیست را تمام کنید. ببیند من فکری را شاید ! شاید که نه می توانند عوض کنند اما این بازیکنان استقلال را که نمی توانند همه را  کنار بگذارند. یا این را کنار بگذارید ، آن را بازی ندهید خب ما از چه بازیکنی استفاده کنیم آن هم در شرایطی که اینهمه آسیب دیده داریم.اینهمه مشکل داریم و الان یکسری بازیکن را بگذاریم کنار. نمی توانیم جایگزین کنیم. اگر بخواهیم جایگزین کنیم باید در نیم فصل این کار را بکنیم و هر چیزی سر وقتش.”
سرمربی استقلال درباره اینکه این مشکلات در زمان مربی های قبلی هم بوده و آیا او از شخص یا گروه خاصی گله مند است گفت:”  آقای استراماچونی را همه می دانند تیم را تحویل گرفت برد اردو ، بازی های تدارکاتی خارج از کشورهم برگزار کرد. زمان استراماچونی من خودم یکی از کسانی بودم که حمایت کردم با توجه به اینکه وقت کافی برای آماده سازی داشت اما ما بیست روز فرصت داشتیم. برای آماده سازی 45 روز زمان نیاز است و ما برای حیاتی ترین دوره آماده سازی زمان کم داشتیم. دوستان دیگر این حمایت ها را داشتند ما نداریم و در 5 بازی 3 امتیاز ، 4 امتیاز و 2 امتیاز گرفتند. ما تیمی را گرفتیم که همه جایش خراب بوده و الان حمایت نمی شود. مشخص است چه کسی حمایت نمی کند. جا دارد تشکر کنم از مدیریت باشگاه که حواسشان هست مشکلات را کمتر کنند و امکاناتی که در اختیار ما قرار می گیرد بیشتر می شود. از طرف دیگر تمام تلاشم را می کنم  و اینکه بهانه ام این باشد که حمایت نمی شوم، نیست. کسی هم حمایت نکند مثل دوران بازی کردنم با سر می روم جلوی مشکلات تا تیم به شرایط خوب برگردد. این منطقی است وقتی مجموعه کاملا پر مشکلی را در اختیار بگیرید هر قسمت را بخواهید درست کنید زمان می برد.با این وجود برای ما مهم این بوده که امتیاز بگیریم و از نظر امتیازی عقب نمانیم و مسایل دیگر را حل کنیم که انشالله این اتفاق بیفتد.

 

ماجرای اختلاف مرفاوی و حنیف
“صددرصد از همکارانم مشورت می گیرم اما تصمیم گیرنده نهایی من هستم”فکری با بیان این موضوع درباره اختلافی که در بازی استقلال برابر پیکان رخ داد گفت:” شیطنت شد. من از روی سکو به عمران زاده گفته بودم مرادمند را در دقایق آخر بفرستد جلو، عمران زاده این را انتقال داد اما چون توپ توی هجده قدم خودمان بود آقای مرفاوی مخالفت کرد و گفت نرود تا توپ از هجده قدم دور شود که تمامش دو ثانیه بود. ما اینهمه تفاهم داریم و هر روز از 9 صبح باهم کار می کنیم کسی نمی بیند اما اختلاف سلیقه  دو ثانیه ای را همه می بینند.

جرا باید دوربین نود دقیقه روی نیمکت استقلال باشد و نود دقیقه اتفاق خوب و تفاهم را نشان ندهد ولی اگر یک ثانیه حاشیه باشد بارها نشان می دهد. البته اینها به ما روحیه و انگیزه می دهد. قبل از بازی با نفت آبادان گفتم این نشان می دهد بازیکنان و مجموعه استقلال کارشان را خوب انجام میدهند.کسانی که نبال نتیجه نگرفتن استقلال هستند خوب این را متوجه شده اند و باید مجموعه استقلال هم بیشتر به آن توجه کند. باید با صبوری و اتحاد و حمایت بیشتر استقلال را به جایگاه واقعی برسانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا