ورزشی

برانکو: مطمئنم پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش آلانه، برانکو ایوانکوویچ یک و نیم سال پس از ترک پرسپولیس، سرانجام توانست به مطالبات خود دست پیدا کند و آن را از پرسپولیسی ها بگیرد. او که ۷ جام قهرمانی در تورنمنت های مختلف برای این تیم کسب کرد، حالا در عمان چالش جدید خود را پیگیری می‌کند و البته همزمان شایعات توافقش با باشگاه شباب الاهلی نیز منتشر شده البته او واکنشی محتاطانه درباره این موضوع دارد.

 

این سرمربی کروات همچنین به صعود سرخ ها تادیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا پرداخته و درباره ناکامی شاگردانش در کسب این رقابت ها در سال ۲۰۱۸ اظهار نظر کرده است. جایی که با اشاره به محرومیت نقل و انتقالاتی می‌گوید که مجبور بود فشار زیادی را به بازیکنان وارد کند.

 

برانکو در بخش پایانی این مصاحبه در پاسخ به سوال ما درباره کارلوس کی‌روش، در خصوص رزومه خود صحبت کرده و ترجیح داده که با یک آرزوی موفقیت برای کی‌روش، از این سوال بگذارد.

 

مصاحبه با برانکو ایوانکوویچ را در ادامه می‌خوانید:

 

 

* شکایت از پرسپولیس برایم جای تأسف داشت
او در ابتدا راجع به دریافت مطالباتش از باشگاه پرسپولیس گفت: نسبتا طولانی بود و متاسفم از اینکه بالاخره از تصمیمی که فیفا داده بود، در نهایت مطالبات داده شد. چند سالی بود که منتظر آن بودم و این مطالباتی است که کاملا طبیعی است و به لحاظ حقوقی، شکلی قانونی داشت و این مطالبات از دل قراردادی بود که به خوبی توسط من، کادرم و تلاش بازیکنان به اجرا در آمده بود، بیرون آمد. فقط برای من جای تاسف دارد که چرا مجبور شدیم با پرسپولیس بر اثر فشار فیفا این حکم و مطالبات را دریافت کنیم نه با توافق طرفین.

* می‌خواستیم با پرسپولیس توافق کنیم اما…
سرمربی سابق سرخ ها در مورد چرایی عدم توافق با این باشگاه گفت: چندین مورد سعی کردیم جلساتی را برای مذاکره با باشگاه پرسپولیس برقرار کنیم. سه بار شخصا به سفارت ایران در زاگرب رفتم تا با مدیران پرسپولیس مذاکره کنم و یک مورد هم وکیلم در استانبول با وکیل باشگاه پرسپولیس و آقای حسینی مذاکره کرد. هر دو مذاکره کنندگان متبحری بودند و موفق شدند آنجا تخفیف بسیار خوبی را از ما بگیرند و ما آماده بودیم آنجا مبلغی که کمتر از نیمی از قرارداد می‌شد به ما یکجا پرداخت کنند و مساله خاتمه یابد اما متاسفانه اراده‌ای از سوی مسوولان باشگاه و شاید هم فرا مسوولان باشگاه برای این توافق دیده نمی‌شد. بار دیگر تاسف خودم را بابت اینکه این ماجرا به سمت اقدام قانونی و فیفا کشیده شد اعلام می‌کنم.

 

* مطمئنم پرسپولیس می‌تواند قهرمان آسیا شود
برانکو در مورد صعود تیم فوتبال پرسپولیس به فینال آسیا تصریح کرد: این باعث افتخار من است که این اتفاق بار دیگر رخ داده و اینبار من مطمئن هستم که پرسپولیس قادر خواهد بود گام نهایی که ما متاسفانه با توجه به محدودیت‌ها و عدم امکاناتی که در آن مقطع داشتیم نتوانستیم به دست بیاورم، کار را یکسره کند. آن ستاره زیبا باید روی پیراهن پرسپولیس بیاید و باعث فخر فوتبال ایران شود. من خوشحالم از اینکه نتایج در حال استمرار است و این برای بار دوم نیست و ما دو بار هم در نیمه نهایی لیگ قهرمانان بازی کردیم. پرسپولیس از نظر انسجام ساختاری و سیستم کار و نوع بازی به مرحله ای از بلوغ رسیده که نتایج موفق را استمرار می دهد و این برای من و هواداران پرسپولیس باعث خوشحالی خواهد بود. بی صبرانه در انتظار فینال در کنار هواداران پرسپولیس خواهم بود تا با یک نمایش موفق این بازی را با عملکرد فوق العاده خود به سودشان پایان دهند.

 

 

* مقابل کاشیما آبرومندانه ظاهر شدیم
ایوانکوویچ درباره وضعیت تیمش در سال ۲۰۱۸ و صعود به فینال باوجود محرومیت نقل و انتقالاتی گفت: آنچه که می گویید عین واقعیت است. ما بعد از دو پنجره محرومیت نقل و انتقالاتی و عملا یک سال تمام نتوانستیم حتی یک بازیکن اضافه کنیم. برخلاف الان که خوشبختانه این مساله برای پرسپولیس وجود ندارد. ما مجبور بودیم از همه داشته‌های خودمان استفاده کنیم. از جوانترین جوان تا بازیکنی که باتجربه‌ترین است. باید فشار را به شکلی روی همگی آنها می‌آوردیم که همچنان بالاترین کیفیت بازی را در پست آنها شاهد باشیم. به یاد داشته باشید که بیشتر بازیکنان من در لیگ قهرمانان آسیا حتی بیشتر از لیگ داخلی فرصت پیدا کردند. مثل آدام همتی، سعید حسین پور، علوان زاده و سایرین. این نشان می دهد که ما چاره‌ای جز اینکه از تمام توان استفاده کنیم نداشتیم ولی خوشحالم که با وجود این مشکلات به فینال رسیده بودیم. به خاطر دارم که مجبور بودم 5 روز قبل از بازی فینال در ژاپن، برابر سایپا بازی کنیم. با این فشار هم توانستیم بازی آبرومندانه‌ای مقابل حریف به نمایش بگذاریم حالا بگذریم از اتفاقاتی که در همان بازی و قبل از اعزام تیم به ژاپن هم اتفاق افتاد.

 

* اگر علیپور آن موقعیت را گل می‌کرد…
وی درباره استفاده از بازیکنان جوان توضیح داد: تصمیم اشتباه که نه، چرا که عملا با توجه به شرایطی که داشتیم تمامی تصمیمات ما بیشتر از روی اجبار بود و مسیر دیگری نداشتیم. به جز آن ترکیب و تعویض‌هایی که کاملا مشخص بود باید چه می‌کردم؟ خوشحالم از اینکه تک تک بچه‌های جوان و بازیکنان باتجربه تیم توانستند با بالاترین توان و کیفیت به میدان بروند. چه در ژاپن که یک سفر پرفشار بود. گفتم که 5 روز قبل از بازی رفت در ژاپن یک بازی پرفشار برای ما در نظر گرفته بودند. فکر کنید که ما دو روز قبل از بازی به ژاپن رسیدیم و هیچ زمانی برای تطبیق با آنجا نداشتیم. در بازی رفت و در دقیقه 97 هم اگر سیامک نعمتی آن کارت قرمز عجیب را دریافت نمی‌کرد یا علیپور موفق می‌شد آن موقعیت را تبدیل به گل کند یا حتی سیامک، راحت‌تر می‌شد نتیجه را جبران کرد. اما اینکه بگویم تصمیمی در فینال گرفتم که از آن پشیمان هستم، نه. بضاعت ما کاملا مشخص بود و با آن شرایط بهترین بازی ممکن را برابر حریف به نمایش گذاشتیم. بله، اگر یک گل در ژاپن زده می‌شد و شاید حتی اگر سیامک اخراج نمی‌شد، جبران در تهران راحت تر بود. ما با قدرت بیشتری در تهران شاید می‌توانستیم کار بزرگتری انجام بدهیم. ظاهرا شانس تا آن حدی که انتظار داشتیم با ما نبود.

 

 

* اخراج نعمتی تاثیرگذار بود
سرمربی کنونی تیم ملی عمان راجع به مصدومیت های متوالی در تیمش عنوان کرد: بله، این عملکرد خیلی تاثیر داشت. از خاطر نبرید که ما در بازی با استقلال هم حسین ماهینی را به عنوان یکی از بازیکنان تاثیرگذار تیم از دست داده بودیم. این اولین آسیب جدی بود که به تیم ما در مسیر فینال به ما وارد شد. سیامک هم کارت قرمز گرفت و مصدومیت انصاری که با رشادت برای ما جنگید و البته باز هم باید بگویم که آن بازی قبل از فینال مقابل سایپا فشار زیادی به بازیکنان آورد و مصدومیت هایی برای تیم شکل داد. ما محدودیت هایی برای سفر داشتیم و باید 6-5 روز زودتر به ژاپن می رفتیم تا بازیکنان با شرایط این کشور از نظر خواب و مسائل دیگر به چیزی که باید برسند. باز با وجود همه این مسائل من افتخار می کنم که تیمم زیباترین بازی ممکن را با جوانترین بازیکنان و باتجربه ترین آن مقابل هواداران به نمایش گذاشتند. 

 

* پرسپولیس قهرمان شود، خوشحال‌ترین خواهم بود
وی همچنین درباره فینال گفت: همه چیز در فینال پیش رو به شکل مساوی است. با توجه به محرومیت‌هایی که پرسپولیس دارد و اینکه فینال تک بازی است. هر دو رقیب از داشتن هوادار محروم هستند همه چیز را 50-50 می‌دانم. اما تیم پرسپولیس بسیار خوب است و استمرار خودش را برای دستیابی به موفقیت تا همین‌جا هم به خوبی نشان داده است. این کار از حدود 6 سال پیش آغاز شده و ادامه پیدا می‌کند. من خوشحال‌ترین مرد دنیا خواهم شد اگر قهرمانی پرسپولیس را ببینم و جام را بر دستان سرمربی محترم تیم بالای سرش ببینم. من برای اینکه یحیی در آزادی بتواند با جام دور افتخار بزند واقعا لحظه شماری می‌کنم و او لیاقت این را خواهد داشت.

 

* موفقیت ربطی به عدد قرارداد ندارد
برانکو ایوانکوویچ درباره اظهار نظر مدیران پرسپولیس در این مدت راجع به او گفت: من نمی‌دانم چه کسی چه صحبتی کرده اما این را می‌دانم که در دو سال پایانی من و کادرفنی‌ام و حتی بازیکنان مطالبات خود را دریافت نکرده بودند. من و کادرفنی ام به تازگی با اقدامات قضایی موفق به دریافت مطالبات شده‌ایم. آنچه که مشخص است موفقیت ربطی به مطالبات و عدد قرارداد ندارد و چیزی که اهمیت دارد، انگیزه، روحیه تیمی و تلاش برای موفقیت بیشتر است که خوشبختانه پرسپولیس هر سه را دارد.

 

* ترابی بسیار خوب است
او درباره وضعیت لژیونرهای ایرانی که شاگرد او نیز بودند، اظهار داشت: ترابی را بسیار خوب می‌بینم همانطور که صادق محرمی این روزها جایگاه بزرگی دارد و هیچ محدودیتی برای حضور ترابی در جایگاه بزرگی در فوتبال اروپا نمی‌بینم.

 

 

* پنج روز قبل فینال برایمان بازی گذاشتند
برانکو درخصوص مشکلات تیمش برای بازی فینال آسیا گفت: مشکلاتی که داشت را قبلا در سوال قبلی جواب دادم. همانطور که گفتم 5 روز قبل از عزیمت به ژاپن بازی با سایپا را قرار دادند. بازی‌های فشرده‌ای در لیگ و جام حذفی داشتیم که عملا زمانی برای استراحت به تیم و بازیکنان نداشتم. زمانی که به دست می‌آوردیم برای کارهای تاکتیکی قرار می‌دادیم و بازیکنانم فرصتی برای استراحت نداشتند. این سوالی است که آقای کی روش باید به آن پاسخ بدهد که نه به پرسپولیس که البته به رده‌های پایه تیم ملی هم اجازه حضور در کمپ تیم ملی را نمی‌داد و به جای فدراسیون باید از شخص کی‌روش اجازه گرفته می‌شد. به نظرم درست‌ترین کار چیزی است که الان انجام می‌شود و این یعنی رفتار درست فدراسیون، سازمان لیگ و کلیه ارگان‌های ورزش که همگی خودشان را در اختیار تیمی قرار دهند که یک گام برای افتخار فاصله دارد. حالا این تیم می خواهد استقلال باشد یا پرسپولیس و یا هر تیم دیگری نه اینکه همه چیز در اختیار یک شخص باشد. به جای اینکه کارفرما برای کشورش تصمیم گیرنده باشد یک شخص تصمیم نهایی را بگیرد. این رفتار حرفه‌ای است که مسابقه لیگ یا جام حذفی را برای تیمی که تنها یک گام برای دستیابی به افتخار فاصله دارد به تعویق بیندازند و تمام امکانات معطوف به آن تیم شود. این تیم می‌خواهد تیم ملی باشد، پرسپولیس یا استقلال، سپاهان و تراکتور و یا هر تیم دیگری که به فینال راه یافته و می‌تواند یک شرایط فوق العاده را برای آن کشور شکل دهد.

 

* درباره کی‌روش حرفی ندارم جز آرزوی موفقیت
بخش بعدی گفتگو به سوالی درباره کی‌روش اختصاص داشت و برانکو گفت: من صحبت زیادی درباره کی روش ندارم و سوابق ایشان به خودشان مربوط است. ایشان هم مثل تمام همکاران من در هر کجایی که هستند موفق باشند چرا که حقیقت این است که ایشان هم تلاش و زحمت خودش را می کشد. اما بحثی که درباره خودم می توانم داشته باشم این است که در سه کشور توانسته‌ام قهرمانی کسب کنم. کرواسی، چین و ایران. ضمن اینکه از سابقه من در تیم ملی هم باخبر هستید. بد نیست که درباره تیم ملی کرواسی صحبت کنم. وقتی ما به عنوان کشور تازه استقلال یافته توانستیم به جام جهانی فرانسه راه پیدا کنیم و مقام سوم را به دست آوردیم. از طرف دیگر هم در جام ملت‌های اروپا هم انگلستان را شکست دادیم و با یک نامردی تمام عیار در مرحله بعدی ما را حذف کردند. وقتی دیدند که یک تیم شگفتی ساز می‌شویم به شکل ناجوانمردانه جلوی ما را گرفتند. نمی خواهم درباره الاهلی حرف بزنم که چطور آن اتفاق افتاد اما باید بگویم که در سه کشور موفقیت کسب کردم و نه فقط در ایران. اینکه چه می‌گویند را کاری ندارم و حتی با تیم متوسط و پایین جدولی عربستان که الاتفاق باشد توانستم به فینال جام پادشاهی راه پیدا کنم و برابر الهلال با نتیجه 2-1 شکست خوردیم.

 

* حرفه ای نیست که از عمان بروم
وی درباره پیشنهادش از تیم شباب الاهلی گفت: شباب الاهلی امارات هم پیشنهاد داده و درست است. پیشنهاداتی هم از کره جنوبی، چین، ژاپن و امارات داشتم اما حرفه‌ای نیست و به آنها گفتم که با فدراسیون فوتبال عمان مطرح کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا