سیاسی

اتکا به بورس سهم قابل توجهی در بودجه ۱۴۰۰دارد/ مجلس بخش‌های غیر واقعی درآمدی دولت را کاهش می‌دهد

ارکانی در گفت‌وگو با باشگاه آلانه؛

احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، با اشاره به تکیه دولت بر بازار بورس برای سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: همیشه دولت‌ها در سال هشتم حضور خود لایحه بودجه الوداع را به مجلس می‌فرستند، بنابراین رئیس جمهور می‌داند که خودش با این تحقق مفاد لایحه کاری نخواهد داشت.

وی افزود: اتکا به منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌های دولتی در بورس سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است و هفتاد درصد سهم بودجه سال آینده معطوف به شرکت‌های دولتی است.

ارکانی تصریح کرد: با وجود اینکه ما در فروش نفت مشکلاتی داریم و نتوانستیم پیش بینی لازم را برای این امر محقق کنیم، باز هم سهم فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰ بالا رفته است و قطعا دولت آینده در بحث درآمدی به مشکل خواهد خورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: مسئولان در ابتدای سال مردم را به خرید سهام دعوت کردند در اوج رشد حبابی سهام، ناگهان مجموعه‌های دولتی با فروش یکباره خود از بورس خارج شدند، لذا این نگرانی وجود دارد که سال آینده نیز این اتفاق بیفتند چرا سهم قابل توجهی از درآمد دولت در فروش سهام در بورس دیده شده است.

ارکانی با اشاره به واکنش مجلس در خصوص افزایش درآمد دولت از طریق بازار سرمایه در لایحه بودجه سال آینده اظهار کرد: ما قطعا در بند‌هایی که منبع درآمدی دولت واهی و غیر قابل تحقق باشد آن را کاهش خواهیم داد و اگر دولت نتواند برای آن جایگزینی پیدا کند ناچار به کم کردن هزینه‌های دولت می‌شویم.

ارکانی گفت: ما در بحث فروش نفت نسبت به سال ۹۹ افزایش ۲۴۹ درصدی درآمد نفت را داریم یعنی دولت پیش بینی کرده که امسال درآمد ما از محل فروش نفت حدود ۲۴۹درصد بیشتر می‌شود که این امر اصلا با واقعیت سنخیتی ندارد و نکته دردناک این است که معادل این محاسبات در بودجه کشور هزینه تراشیده شده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا