سیاسی

صدا و سیما بهترین پشتیبان ما برای اطلاع رسانی به مردم درباره بیماری کرونا بود

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در جلسه امروز دولت مقداری از وقت‌مان صرف بحثی بود که دیروز صبح و بعد از ظهر در مجلس در رابطه با طرحی در رابطه با مسأله هسته‌ای انجام شد.

واعظی عنوان کرد: اکثر اعضای دولت نگرانی‌هایی داشتند، زیرا در این طرح با وزارت خانه‌ها و بخش‌های ذیربط مشورت نشده بود و این پختگی لازم را ندارد و در نحوه اجرا مشکل ایجاد می‌کند. برخی اعضای دولت نگران بودند که ممکن است با این طرح در روابط خارجی مشکلاتی به وجود بیاید.

وی ادامه داد: مقداری از جلسه دولت هم صرف مسئله کرونا شد. بیماریابی ما افزایش پیدا کرده است، ورود به بیمارستان برای بستری و تعداد فوتی‌ها در سراسر کشور کاهش یافته و تعداد شهر‌های قرمز نیز کم شده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با مشکلات قیمت‌گذاری و نظارت بر کالا‌های اساسی بیان کرد: روز گذشته در جلسه ستاد اقتصادی دولت، رئیس‌جمهور تاکید داشت که باید بر توزیع مناسب توجه داشته باشیم. ما خریدهای‌مان را کردیم و تولیدات داخلی هم انجام می‌شود، اما مشکلی که وجود دارد بحث توزیع است و آنطور که باید انجام نشده است؛ مثلاً در زمینه مرغ مشکل کمبود نداشتیم، اما مشکل توزیع باعث شد که مرغ افزایش قیمت پیدا کند.

واعظی تاکید کرد: به نظر من مأموریت وزارتخانه‌ها مشخص است؛ در رابطه با مرغ و تخم مرغ این طور است که وزارت صمت با دستور و نظر وزارت کشاورزی، خرید را انجام می‌دهد، اما به محض اینکه کالای مورد نیاز دام و طیور به بندر می‌رسد، همان زمان در اختیار جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد و این چیز جدیدی نیست. وزارت جهادکشاورزی نیز این خوراک دام را برای همه مرغداران سراسر کشور توزیع می‌کند؛ بنابراین اینجا وزارت صمت مشکلی ندارد. در این زمینه در یک مقطعی مشکلی ایجاد شد و رئیس‌جمهور دستور داد یک کمیته تشکیل شود تا مساله حل شود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص واردات ۲۵۰۰ کامیون به کشور با وجود ممنوعیت واردات خودرو، ادامه داد: سیاستی که دولت در سال ۹۵ اتخاذ کرد این بود که، چون عمر کامیون‌ها در کشور ۵۰ سال است و قطعات‌شان فرسوده شده و هم از نظر محیط زیست اشکال دارد، بنابراین قرار شد یک رقمی دولت بگذارد و یک رقمی خود کسانی که می‌خواهند استفاده کنند، بگذارند تا ما در داخل کشور خط تولید‌هایی را راه اندازی کنیم تا بتوانیم کامیون‌ها را نوسازی کنیم.

واعظی گفت: ما باید خط تولید را در کشور راه می‌انداختیم، اما با تحریم‌های سال ۹۷ مواجه شدیم. کامیون داران قدیمی برای راه اندازی این خط تولید به شرکت‌هایی پول داده بودند. وزارت صمت در این میان تدبیری کرد مبنی براینکه اگر شرکت‌ها توان راه اندازی خط تولید را ندارند، اجازه بدهند کامیون‌هایی با ۲ سال کارکرد، وارد کشور شوند. این کامیون‌ها آمده است و بین وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی همکاری‌هایی در حال انجام است. نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتند و آقای روحانی گفت به شرطی موافق است که مطئن باشند قطعات و لوازم یدکی این کامیون‌ها وجود داشته باشد و خدمات پس از فروش آن هم در ایران باشد. اخیرا وزارت راه گزارشی داد مبنی بر اینکه ما کامیون‌هایی را اجازه دادیم وارد کشور شود که خدمات پس از فروش آن در کشور وجود دارد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با اقدامات دولت برای تحقق شعار سال، گفت: شعار جهش تولید در زمانی که با کرونا مواجه بودیم انرژی مضاعفی برای دولت و کلیه تولید کنندگان بود که یک بتوانند برنامه ریزی ویژه‌ای برای غلبه بر تحریم آمریکا و ویروس کرونا و دستاورد خوبی برای کشور به داشته باشند.

واعظی ادامه داد: در جلسات اول و دوم امسال، آقای رئیس‌جمهور از دستگاه‌های تولیدی کشور خواست در همکاری با بخش خصوصی برنامه جهش تولید را دنبال کنند. ما هم در ریاست جمهوری ستاد جهش تولید را تشکیل دادیم که این برنامه‌ها را مرتبا پیگیری کردند؛ خوشبختانه با گزارش‌هایی که در بخش‌های مختلف اعم از صنعت، نفت و کشاورزی دریافت می‌کنیم، با توجه به همه فشار‌ها و جنگ اقتصادی و همچنین کرونا، آمار تولید خودرو، فولاد، مس و آلومینیوم آمار خوبی است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش تولید خودرو، فولاد، مس، آلومینیوم با جهش خوبی همراه هستیم. البته از آنچه اتفاق می‌افتاد راضی نیستیم وقتی با سال گذشته مقایسه می‌کنیم، در بخش‌های تولیدی اکثرا رشد خوبی داشتیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور به وزرا دستور دادند که بر تمامی پروژه‌های زیرساختی کشور متمرکز شوند و این پروژه‌ها را به اتمام برسانند. ما برای اینکه این مسئله سازوکار روشنی داشته باشد، روز‌های پنجشنبه را گذاشتیم تا وزرا هرکدام از این پروژه‌ها که افتتاح شد، بیاورند و در حضور رئیس‌جمهور به افتتاح برسانند تا مردم ببینند در شرایط فشار و سختی پروژه‌های بزرگی در حال افتتاح است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا