ورزشی

علی‌نژاد: پافشاری وزیر باعث تعلیق فوتبال می‌شد

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه” و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش، مهدی علی نژاد فرایند تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجمع عمومی این فدراسیون را طولانی توصیف کرد که از خردادماه سال پیش آغاز شده بود و می بایست با قواعد بین المللی تنظیم و مطابقت پیدا می کرد .

 

معاون توسعه ورزش قهرمانی و ‌حرفه ای در این باره توضیح داد که آذرماه سال پیش آقای مهدی تاج استعفا داد و هیات رییسه تصمیم گرفت اواسط اسفندماه انتخابات را برگزار کند به این ترتیب همه شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شده بود.

 

بعد از لغو انتخابات سراغ اصلاح اساسنامه رفتیم
او ادامه داد: در فاصله دو‌ هفته به انتخابات ، فیفا برگزاری انتخابات را منوط به اصلاح اساسنامه کرد، این در حالی بود که این فرایند از خردادماه سال گذشته شروع شده بود ، گروهی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نقطه نظراتشان را بیان کرده بودند که پس از مدتی مسکوت گذاشته شد. در همین راستا در قالب همکاری نزدیک با این فدراسیون، تلاش شد فیفا برای برگزاری انتخابات متقاعد شود تا فدراسیون جدید، اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار دهد، اما فیفا نپذیرفت و انتخابات ملغی شد .از همان ابتدای اصلاح اساسنامه، چند موضوع مدنظر فیفا بود که مورد تاکید فدراسیون ‌و وزارت هم قرار داشت، بنابراین تلاش شد، موارد اصلاح شود. این راستا تصمیم گرفته شد،شرایطی ایجاد شود که کمیته‌های انضباطی ، حسابرسی و… توسط مجمع تایید نهایی شوند.

 

برای کاندیدا شدن تاییدیه 5 عضو مجمع کافی است
او ادامه داد: مورد دیگر، ایجاد شرایط مناسب برای کاندیداهای بیشتر برای پست های ریاست و‌ هیات رییسه بود به این ترتیب اعلام حمایت برای ریاست را از ۱۰ تاییدیه به 5 تاییدیه تقلیل داده شد یا از 5 تاییدیه برای کاندیدای اعضای هیات رییسه به دو اعلام حمایت رسید، بنابراین فرایندی ایجاد گردید که صلاحیت تعداد بیشتری برای کاندیدا شدن تایید شود .در عین حال حضور در تیم های ملی فوتبال به عنوان بازیکن و مربی هم معادل قرار دادیم تا زمینه حضور بیشتر اهالی فوتبال در انتخابات فراهم شود .
 

 

از خودگذشتگی سلطانی‌فر باید در تاریخ ثبت شود
وی به نکات مد نظر فیفا و ورزش ایران در خصوص تاکید فدراسیون جهانی فوتبال، مبنی بر صاحب رای نبودن وزیر ورزش و معاون وزیر ورزش اشاره کرد و گفت: عموما دولت ها این مورد را نمی‌پذیرند، وقتی به سابقه تاریخی این موضوع نگاه می کنیم ، مسئولان اسبق سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش همیشه علاقمند بودند که نقش خود را در اداره فدراسیون فوتبال حفظ کنند. اما این بار، نظر دکتر سلطانی‌فر این بود که پافشاری به حضور وزیر و معاون به عنوان صاحب رای، می‌تواند منجر به عدم تایید اساسنامه و ایجاد کمیته انتقالی و حتی تعلیق فدراسیون شود. با توجه به فهم بین المللی وزیر ورزش و جوانان ، ایشان نظر فیفا را به خاطر حفظ منافع ملی پذیرفت که نقش وزارت ورزش در اداره فوتبال به عنوان عضو صاحب رای، کمتر شود .این تصمیم سلطانی فر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود. ایشان برخلاف بسیاری از مسئولان ورزش در گذشته ، نقش خود را به خاطر منافع مردم و فوتبال کمرنگ و از منافع خود گذشت.
 

 

فیفا یک سال بعد از انتخابات به ایران فرصت داد
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای یکی دیگر از مناقشات فیفا در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال را تاکید بر غیر دولتی بودن این موسسه دانست و توضیح داد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، فدراسیون ها نهاد عمومی غیر دولتی هستند، بدیهی است مقررات بین المللی تا جایی قابل پذیرش است که مغایرتی با قوانین داخلی نداشته باشد، از طرفی دکتر سلطانی‌فر جایی که لازم بود از خودگذشتگی کرد .سلطانی فر و فدراسیون فوتبال تاکید داشتند که کاری بر خلاف قوانین کشور انجام نخواهند داد. به این ترتیب مذاکرات سخت و فشرده اما مفید با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا انجام شد تا بالاخره این جلسات به فهم مشترک رسید. به این ترتیب با تعریفی که انجام شد، فدراسیون فوتبال، موسسه ای با شخصیت حقوقی مستقل است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می کند و در واقع نهاد عمومی غیردولتی است. فیفا نیز فرصت داد که یکسال بعد از انتخابات، لایحه ای در دولت مطرح شود و سپس به مجلس تقدیم گردد که فدراسیون فوتبال در قانون به یک موسسه غیر دولتی و غیر انتفاعی تبدیل شود.
 

 

حالا نوبت فوتبالی‌هاست که رای درستی بدهند
او ادامه داد: هدف وزارت ورزش و جوانان، دولت و در نهایت با همکاری نمایندگان مجلس این است که برای منافع فوتبال تصمیم درست اتخاذ شود در واقع آنجا که بحث قانون بود فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش مشترکا ایستادگی کردند تا این اساسنامه سندی برای توسعه فوتبال ایران باشد .اعضای مجمع از ٧۵ به ٨٩ نفر رسید و آنهایی که اضافه شدند مستقیم به عنوان بازیکن ، مربی و داور در فوتبال حضور دارند و فرصت جدیدی در اختیار اهالی فوتبال قرار گرفت. تهیه کنندگان اساسنامه زمینه مشارکت فوتبالی‌ها را فراهم کردند. این مترقی ترین رفتاری بود که وزارتخانه و فدراسیون می توانستند انجام دهند .دیروز مجمع فدراسیون فوتبال شاهد یک روز تاریخی بود، اساسنامه به تایید مجمع رسید و مطمئن هستم که این اساسنامه سال های سال مَی تواند برای فوتبال منشأ خیر و برکت باشد . حالا نوبت اهالی فوتبال است که دقت کنند چه نامزدهای را برای انتخابات برمی‌گزینند و به چه کسانی رای می‌دهند و آنها باید آینده فوتبال را بسازند و بعد هم باید در مقابل آن ارا پاسخگو باشند .

 

فدراسیون و وزارت ورزش مظلوم واقع شدند
علی نژاد مراحل و فرایند اصلاح اساسنامه را حاصل کار تیمی دانست و با تشکر از همه کسانی که در آن نقش داشتند، گفت : این تیم مذاکره کننده، کارش را برای اصلاح اساسنامه خیلی حرفه ای انجام داد و قطعا این اقدام در تاریخ ورزش و فوتبال کشور باقی خواهد ماند. تشکیلات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در کنار هم با همکاری و کمک فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا دستاورد تاریخی را به ارمغان آوردند .قریب به ٩ ماه انتقادهای بسیاری به فدراسیون فوتبال شد سپس وزارت ورزش مورد نقد قرار گرفت که در واقع فدراسیون و وزارت ورزش مظلوم واقع شدند . با وجود اینکه فدراسیون فوتبال با سرپرست مدیریت می شود با اصلاح اساسنامه وتایید مجمع علی رغم کارشکنی هایی که انجام شد، این دوران به عنوان دورانی درخشان و تایید اساسنامه به سندی برای توسعه فوتبال تبدیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا