سیاسی

امیرآبادی فراهانی: اگر تحریم‌ها لغو نشود، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود / هرچه کوتاه آمدیم، طرف ‌مقابل جلوتر آمده است

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه،  احمد امیر آبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه امشب ۹ آذرماه تهران بیست با اشاره به طرح لغو تحریم‌ها که دو فوریت آن به تصویب رسید، اظهار کرد: در جلسه غیر علنی امروز پارلمان موضوع ترور بررسی شد و اطلاعاتی در اختیار نمایندگان قرار گرفت.

وی افزود: همچنین کمیسیون امنیت ملی ماموریت یافت که بر بحث دستگاه‌های امنیتی و نظارت آن‌ها ها بر این موضوع نظارت کند.

امیر آبادی بیان کرد: بیشتر بحث ما این بود که مجلس در برهه کنونی چه کاری می‌تواند انجام دهد و چه جواب دندان شکنی به رژیم صهیونیستی و عاملان تروریستی بدهد.

وی ادامه داد: ما قبلا در مجلس یک طرح اقدام راهبردی داشتیم که یک فوریت آن به تصویب رسیده بود و قرار شد که مجلس به آن ورود مجدد داشته باشد، لذا این طرح از یک فوریت تبدیل به دو فوریت شد؛ بنابراین براساس زمان بندی که باید دوفوریتی‌ها هرچه سریع‌تر تبدیل به قانون شوند کمیسیون امنیت از ساعت ۱۴ امروز رسیدگی به جزئیات طرح مذکور را در دستور کار قرار داده و تا ساعت یک ربع به هشت به طول انجامید و امیدواریم تا روز سه‌شنبه این طرح به تصویب برسد تا با بررسی شورای نگهبان سریع‌تر به قانون تبدیل شده و به دولت ابلاغ شود.

امیر آبادی بیان کرد: این طرح ویژگی‌هایی دارد که عبارتند از گام به گام بودن، مشروط بودن به لغو تحریم‌ها و اجماع ملی که می‌توان گفت مجلس و نظام همگی در جریان این طرح بوده‌اند.

وی گفت: رئیس مجلس قبلا این طرح را در شورای عالی امنیت ملی مطرح کرده و نمایندگان نیز در جریان بودند و حتی نظر خود را به کمیسیون ارائه کردند.

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد: هدف اصلی این طرح لغو تحریم‌ها است چرا که در کشور برای لغو تحریم‌ها دو روش عموماً مطرح می‌شود، یک روش برجام و مذاکره است، اما دیدیم که این روش نتیجه نداد چرا که آن‌هایی که با ما مذاکره می‌کردند هدفشان لغو تحریم‌ها نبود و می‌خواستند مراکز هسته‌ای ما را تعطیل کنند و تقریبا هم موفق شدند

وی گفت: روش دیگر رقص اهرم‌های قدرت بود که طرف مقابل را پای مذاکره می‌کشاند تا مذاکره معنادار شود و تحریم‌ها جنبه لغو پیدا کنند بنابراین مجلس معتقد است که تحریم‌ها باید لغو شود.

امیر آبادی خاطرنشان کرد: مجلس در ۶ ماه کار خود به دولت کمک کرد تا بسیاری از سوء مدیریت‌ها را حل کند و حتی برای حل مشکلات اقداماتی مانند طرح معیشتی مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر خانه‌های خالی را ارائه کرد.

امیر آبادی تاکید کرد: خانم وندی شرمن اخیرا گفته که ما اعضای اصلی کابینه بایدن هستیم پس تا میتوانیم اهرم‌های نفوز درست خواهیم کرد تا بتوانیم به امتیاز گیری بپردازیم پس ببینید که کابینه جدید آمریکا از الان به فکر امتیاز گیری از ما است.

عضو هیات رئیسه مجلس خاطر نشان کرد: این‌ها یکبار با ما مذاکره کردند، اما ما چیزی به دست نیاوردیم و هدف اصلی ما لغو تحریم‌ها بود که میسر نشد، بنابراین ما در طرح اقدامات راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملی گفته این که دولت مکلف است بعد از تصویب قانون سالانه به میزان ۱۲۰کیلوگرم اورانیوم را با غنای بیست درصد در داخل کشور ذخیره کند.

وی ادامه داد: این امر مخالف برجام نیست چرا که آمریکا از معاهده خارج شده و اقدام ما نیز به معنای خروج از برجام نیست و بیست درصد غنی سازی به محض قانون شدن شروع می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: طبق ماده دو این طرح سازمان انرژی اتمی مکلف است ظرفیت غنی سازی تولید اورانیوم غنی سازی شده یا سطح غنای متناسب با هریک از مسایل صلح آمیز کشور را به میزان ماهانه حداقل پانصد کیلو گرم افزایش دهد.

وی گفت: در ماده یک به نوع سانتریفیوژ‌ها پرداخته شده و گفتیم که برای تحقق هدفمان در اجرای ماده دو سازمان انرژی اتمی مکلف است ظرف مدت سه ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی را تا درجه غنای مورد نیاز را حداقل هزار دستگاه ir ۲ m آغاز کند و در همین باره زمانی عملیات غنی سازی و توسعه را با با ir ۶ با حداقل ۱۶۴ماشین آغاز کند.

وی افزود: طبق ماده چهار نیز سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان طی ۵ ماه از تصویب این قانون اقدام کند.

امیرآبادی تصریح کرد: همچنین دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم انجام تعهدات ۴+۱و عادی نشدن روابط بانکی و عدم رفع موانع برای فروش نفت دو ماه پس از تصویب قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

وی گفت: ما پروتکل الحاقی را نپذیرفته این و داوطلبانه اجرا می‌کنیم لذا در صورت عدم انجام تعهدات این اقدامات داوطلبانه متوقف می‌شود.

امیرآبادی ادامه داد: اگر ۱ + ۴ تعهدات خود در زمینه رفع تحریم‌های هسته‌ای، نظامی حقوقی بشری اقدام مناسبی انجام ندهند دولت باید گزارش دقیقی به ما بدهد کمیسیون امنیت هم مکلف است که گزارش را بررسی به صحن آمده و درباره آن رای گیری خواهد شد به عبارت دیگر اگر گزارش عدم انجام اقدامات به دست ما برسد تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: متاسفانه برخی از مشکلات معیشتی مردم به تحریم‌ها مرتبط بوده و بخش دیگر ریشه در مباحث داخلی دارد که به دلیل برخی خود تحریمی‌ها است که در کشور وجود دارد.

وی افزود: ما باید برای لغو تحریم‌ها از اهرم‌های قدرت خود استفاده کنیم، معنقدم یکی از مباحثی که اکنون باید آن را مطرح کنیم موضوع استفاده ازاین طرح به عنوان یک اهرم قدرت است که میتواند دقیقا کسانی که ادعای صلح دارند را پای کار بیاورد.

امیرآبادی فراهانی تاکید کرد: متاسفانه به درست یا غلط بخشی از گرانی‌ها امروز به موضوع ارز و ارزش پول ملی گره خورده است، البته سیاست‌های اشتباه گذشته هم باعث شده تا بخشی از بودجه کشور به فروش نفت وابسته باشد و اگر نفت کامل فروش نرود ما قطعاً کسری بودجه خواهیم داشت و کسری بودجه دولت هم موجب تورم و مشکلات معیشتی و عدم پرداخت حقوق‌ها به موقع خواهد شد.

پی افزود: البته انصافاً نظام جمهوری اسلامی ایران با وجود تمام تحریم‌ها و فشار‌ها توانسته به خوبی این مسائل را مدیریت کند و حقوق‌ها را به موقع پرداخت کند. مردم درگیر مشکلات اقتصادی و معیشتی هستند و ارزش پول ما در مقابل ارز‌های خارجی کاهش داشته است.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: ما با این طرح می‌خواهیم به دولت اعلام کنیم که با قدم زدن، خندیدن، رفتن و چانه زدن مشکلات حل نمی‌شود. این اتفاق در دولت‌های قبلی و کنونی یعنی به طور مشخص در دولت‌های هفتم، هشتم و یازدهم و دوازدهم افتاده و این گفتگو‌ها انجام شده، ولی نتیجه‌ای نداشته است بنابراین ما باید تولید قدرت کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: از اردیبهشت ۹۸ تا آبان ۹۸ تولید قدرت در کشور صورت گرفت تا جایی که حتی رئیس جمهور فرانسه بر اساس ترسی که از آمریکا داشت و تا قبل از آن قدمی برنمی داشت، پیشنهاد یک بسته ۱۵ میلیارد دلاری را داد که متاسفانه به دلیل اتفاقات آبان ۹۸ ان‌ها ها به نوعی از ارائه این گونه پیشنهادات عقب‌نشینی کرده و شروع به یاوه گویی و درشت گویی کردند.

امیرآبادی فراهانی با تاکید بر لزوم تولید اهرم قدرت در کشور گفت: اینگونه می‌توانیم اگر هم خواستیم سر میز مذاکره بنشینیم، امتیاز بگیریم و طرف مقابل برای ارائه امتیاز حضور یابد.

وی به در پاسخ به سوالی درباره اینکه واکنش دولت و طرف‌های غربی نسبت به این طرح چیست، گفت: در بحث اجماع ملی ما مشکلی نداریم، زیرا این طرح در شورای عالی امنیت ملی هم مطرح شده، اما در بحث دولت و وزارت خارجه به احتمال زیاد مخالفت‌هایی دارند، زیرا علاقه‌مند هستند  و یا روز شماری می‌کنند تا دولت بعدی آمریکا بیاید و ببینند چه می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: کمیسیون امنیت ملی در تمامی ابعاد قضیه برای صیانت از منافع ملی ایران و لغو تحریم‌ها کار‌های کارشناسی کرده است بنابراین اگر دولت بخواهد احیاناً بر اساس مجوز قبلی درباره برجام مذاکره کند که البته مذاکره ممنوع است، قطعاً باید با قدرت به این قضیه وارد شود نه خدای ناکرده با ذلت و این نکته بسیار مهمی است.

نماینده مردم قم در مجلس ضمن اشاره به خبری درباره توجه اروپایی‌ها به مطالب مطرح شده در مجلس بیان کرد: در زمان تصویب یک فوریت این طرح در مجلس، مقامات اروپایی به برخی مقامات و مسئولان ما در سفر‌های اروپایی گفتند که این طرح مجلس چیست و ما می‌توانیم درباره این طرح هم صحبت کنیم. بنابراین طرح‌ها و مباحث در مجلس مورد توجه دولت‌های اروپایی و طرف‌های مذاکره کننده قرار دارد

وی اظهار کرد: معتقدم مجلس با این طرح دو فوریت که در حقیقت در راستای معیشت مردم تدوین شده، تلاش دارد تا با استفاده از اهرم هسته‌ای و قدرت خود در راستای کمک به معیشت مردم قدم بردارد. متاسفانه هرچه کوتاه آمدیم، طرف‌مقابل جلوتر آمده و مردم را در فشار حداکثری قرار داده است.

عضو هیات رئیسه مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم اجرای مصوبه مجلس درباره تامین کالا‌های اساسی هم گفت: دولت مکلف است قانون را رعایت کند البته امروز آخرین روز ابلاغ قانون طرح‌معیشت توسط رئیس‌جمهور است که هنوز ابلاغ نکرده و رئیس مجلس شورای اسلامی طبق قانون آن را ابلاغ خواهد کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا