سیاسی

منطقه ما برای تامین امنیتش نیازی به چکمه‌پوشان آمریکا ندارد

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگوی تفصیلی با تلویزیون آریانای افغانستان گفت: ایران و افغانستان به یک حوزه تمدنی مشترک تعلق دارند. اشتراکات عمیق فرهنگی، مردمی، تاریخی و زبانی مسئولیت‌های فراوانی برای هر دو ملت در قبال یکدیگر و برای هر فردی که در تهران و کابل مسئول باشد، ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: حمله نظامی امریکا به افغانستان یک تجاوزی آشکار و غیرقانونی بود و لذا آمریکا نیروی اشغالگر است. این احتیاج به اثبات ندارد. آنچه امروز در افغانستان و منطقه دیده می‌شود، میراث شوم این حمله نظامی است.

خطیب زاده گفت: قطعا نگاه ما به دولت افغانستان متفاوت از نگاه آمریکاست که در ۲۰ سال گذشته رفتار یک نیروی اشغالگر را با افغانستان داشته است. ما فکر می‌کنیم در کنار اشغالگری امریکا یک نهال که همان جمهوری اسلامی افغانستان است، شکل گرفته است.

به گفته وی، این آمریکاست که مخفیانه و در غیاب دولت افغانستان، آینده افغانستان را با طالبان مذاکره کرده است. بر عکس آن، گفتگوی ایران با طالبان آشکار و شفاف و با اطلاع دولت مرکزی افغانستان حول موضوعات مشخصی مثل امنیت مرز‌های مشترک است که امروز بخشی از آن در کنترل طالبان است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: آنچه ما از منظر یک همسایه می‌بینیم این است که رژیم ایالات متحده باید افغانستان و منطقه را ترک کند. ِآمریکا هیچ کجا در منطقه با نیت و اهداف درست حضور نداشته است. منطقه ما نیازی به چکمه پوشان امریکا برای تامین امنیتش ندارد. مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان قطعا توانایی اداره کشورشان را دارند.

وی گفت: ایالات متحده بدون هیچ شرمی هر منطقه‌ای را به عنوان پایگاه علیه ایران استفاده می‌کند. ما به نیات امریکا مشکوک هستیم و اقدامات این کشور را رصد میکنیم، اما در مراودات دوجانبه افغانستان با آمریکا تا جائی که به امنیت و منافع ملی و منطقه‌ای ما آسیب نرساند، مداخله‌ای نمیکنیم.

وی با بیان این که مسئولیت قطعی دولت افغانستان است که به هیچ بیگانه‌ای اجازه ندهد هیچ ناامنی را متوجه همسایه تاریخی خود کند، گفت: ما شاید تنها کشوری باشیم که در زمانی که بسیاری کشورها، جمهوریت و ساختار سیاسی افغانستان را تضعیف کنند، تمامی تلاش خود را کرده ایم که این دستاورد ملی افغانستان حفظ شود.

وی افزود: با این حال طالبان امروز واقعیتی در افغانستان است که شایسته است در یک فرآیند کاملا بومی صلح لحاظ شوند. ما به دنبال پروسه صلح و گفت‌وگو‌های کاملا افغانی هستیم.

خطیب زاده با بیان این که دولت افغانستان می‌داند سلاح‌هایی که طالبان استفاده می‌کند، از کجا می‌آید، گفت: اتهاماتی که ایالات متحده و یا نمایندگانش علیه ایران می‌زنند جای تعحب ندارد چرا که آن‌ها در همه جا به دنبال اتهام زنی هستند. وقتی آن‌ها می‌گویند ایران در پروسه صلح سنگ اندازی می‌کند، ترجمه اش این می‌شود: ایران در مقابل نیات شوم ایالات متحده در منطقه ایستاده است.

وی ادامه داد: ما می‌گوئیم مسئولیت قطعی متجاوز این است چیزی را که به خاکستر تبدیل کرده، قبل از فرار درست کند، ضمن آنکه خروجش نباید به گونه‌ای باشد که ساختار‌های فعلی را نابود کند.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: مسائل آبی بین ایران و افغانستان دارای ابعاد مردمی و محیط زیستی است. گفت‌وگو‌ها در این زمینه در جریان است. این موضوع به جای چالش میتواند فرصت و عامل همکاری‌های دو کشور باشد. این موضوع در سند جامع راهبردی دو کشور هم مورد توجه بوده و تقریبا نهایی شده است.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا