سیاسی

طرح‌های مجلسی که گره‌ای را باز نخواهند کرد/ از مبادله کالا با طلا گرفته تا نامگذاری خیابانی به نام جرج فلوید!

پنل اس ام اس هیرو

طرح‌های مجلسی که گره‌ای را باز نخواهند کرد/ از مبادله‌ای کالا با طلا گرفته تا نامگذاری خیابانی به نام جرج فلوید!به گزارش خبرنگار  مجلس  گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، مجلس یازدهم از ابتدای آغاز به کار خود طرح‌های مهمی مانند مالیات بر خانه‌های خالی، جاماندگان سهام عدالت و تامین کالا‌های اساسی را در دستور خود قرار داده است، اما این روز‌ها جسته گریخته طرح‌هایی در مجلس مطرح می‌شود که بعضا جنبه احساسی داشته و حتی در صورت تصویب دردی از مشکلات مردم دوا نخواهد کرد، از جایگزینی طلابه جای پول در مبادلات گرفته تا نام گذاری خیابابی به نام جورج فلوید و ممنوعیت افزایش قیمت کالاها! باید دید که اصولا چنین مواردی چقدر راه گشا بوده و اصلا چرا باید در مجلس مطرح شود؛ البته این نکته را باید متذکر شد که ارائه طرح‌های عجیب تنها مختص به مجلس فعلی نبوده و دوره‌های پیشین نیز چنین امری رواج داشته است.

دست نمایندگان برای ارائه طرح در مجلس باز است/هر طرحی ارزش مطرح کردن در صحن را ندارد

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه درباره طرح‌های این چنینی که بعضا توسط نمایندگان در مجلس مطرح می‌شود اظهار کرد: نمایندگان مجلس می‌توانند به جز مواردی که برای دولت و کشور بار مالی داشته باشد، هر طرحی که صلاح بدانند را در خانه ملت مطرح کنند و این امر باز بودن دست نمایندگان را در قانون اساسی نشان می‌دهد.

او ادامه داد: نمایندگان خودشان باید متوجه باشند که چه طرح‌هایی قابلیت اجرایی و حل مشکلات در کشور را دارند البته ما در مجلس کمیته‌ای مشورتی تشکیل داده ایم که میزان فوریت یک طرح را به نمایندگان طراح متذکر شویم البته گاهی نمایندگان قانع نمی‌شوند و اصرار دارند که طرح‌های خود را مطرح کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: برخی نمایندگان معتقدند که هر طرحی ارزش مطرح کردن در صحن علنی و بررسی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس را ندارند و لازم است که آیین نامه داخلی مجلس مورد اصلاح قرار بگیرد.

/////

۸۰ درصد طرح های مجلس کیفیت لازم را ندارند/ برگزاری جلسات مجلس هزینه گزافی دارد

مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه ضمن انتقاد به ارائه طرح‌های احساسی که توسط برخی نمایندگان مطرح می‌شود گفت: برخی طرح‌های مطروح شده توسط نمایندگان ممکن است جز اولویت‌های کشور نباشد، معتقدم که ما باید قوانین بنویسیم که بتواند حداقل به مدت دو دهه مشکلات کشور را حل کند، اما متاسفانه هفتاد و پنج الی هشتاد درصد طرح‌های مطرح شده در مجالس گذشته کیفیت لازم برای حل مسائل را ندارند.

وی افزود: ما نباید برای مسائل کشور طرح‌های احساسی و غیر اصولی ارائه کنیم بلکه باید با ریشه یابی مشکلات قانونی بنویسیم که حقیقتا مشکلات مردم را حل کند، رهبر معظم انقلاب خطاب به مجلس فرموده اند که از کار‌های جو زده، عجولانه و متاثر از بیرون بپرهیزد و به سمت کار علمی و پژوهشی حرکت کند چرا که مجلس برای برگزاری جلسات صحن و کمیسیون‌ها هزینه گزافی دارد.

نماینده مردم اهواز تصریح کرد: معتقدم که ارائه طرح‌های غیر کارشناسی توسط نمایندگان نتیجه‌ای جز اتلاف وقت نخواهد داشت، البته ما به دنبال اصلاح آیین نامه مجلس برای حل این مسئله بودیم که متاسفانه مورد موافقت قرار نگرفت.

/////

حجت الاسلام علیرضا سلیمی دیگر عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه در این باره گفت: کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در حال اصلاح شیوه ارائه طرح توسط نمایندگان است تا تنها طرح‌های پخته و کارشناسی در مجلس بررسی شود تا بتوانیم گره مشکلات مردم را باز کنیم.

وی افزود: باید آیین نامه مجلس به شیوه اصلاح شود که بر اعلام وصول‌ها دقت بیشتری صورت گیرد و همچنین برای بررسی طرح‌ها باید از نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس استفاده کنیم تا طرح‌های با قوام زیاد در مجلس بررسی شود، ما باید به سمتی حرکت کنیم که اهمیت طرح‌ها ملاک اصلی بررسی در صحن قرار گیرد.

/////

قطعا تمامی نمایندگان مجلس هدفشان از ارائه هرگونه طرحی حل مشکلات مردم و تسهیل شرایط برای آن‌هاست، اما از آنجایی که مجلس باید وقت و هزینه بسیاری برای بررسی پیشنهادات و طرح‌ها هزینه کند بهتر است که وکلای ملت مسائلی را مدنظر قرار دهند تا دست کم زحمتشان نتیجه داده و گره‌ای از مشکلات کشور  و مردم حل شود، انتظار می‌رود که کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی  با انجام تغییراتی در آیین نامه این مسئله را تخصصی و کارشناسی‌تر کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا