سیاسی

رد پای «مرغ» در صحن علنی مجلس/ یارانه‌ای که فقط هزینه ۲۰ عدد گوجه می‌شود

پنل اس ام اس هیرو

رد پای «مرغ» در صحن علنی

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، دستور کار صحن علنی کرونایی امروز را حسینعلی حاجی دلیگانی خواند؛ در این جلسه که مانند یکشنبه همین هفته در سه محل ساختمان مجلس، مجلس مشروطه و کمیسیون تلفیق برگزار می‌شد، ۱۱ موضوع در دستور کار بود که نمایندگان به ۴ مورد آن رسیدگی کردند و فرصت به بررسی «طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران» در شور دوم نرسید.

مرغ نماد ناکارآمدی سیاستگذاری لقب گرفت

محمدباقر قالیباف در ابتدای نشست و در نطق پیش از دستور با اشاره به گفته‌های رهبری انقلاب مبنی بر خنثی سازی تحریم‌ها گفت: امروز، راهکار اصلی ما خنثی سازی تحریم‌هاست که باید با همت، تلاش و شجاعت آن را به مرحله انجام برسانیم و برای عبور از تحریم‌ها باید تک تک مردم ایران را قوی کنیم.

رئیس مجلس که محور نطق خود را نکات بیان شده رهبری قرار داده بود، به سرفصل‌های اصلاح ساختار بودجه، رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال برای جهش تولید، افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل صرف سهام بدون حق تقدم و ضرورت حمایت از قشر‌های ضعیف در قالب قانونگذاری پرداخت.

در این روز‌ها که علاوه بر کرونا، مرغ‌ها هم به بحث‌ها، اظهار نظر‌ها و خبر‌ها به عنوان یک موضوع مهم وارد شده‌اند، قالیباف تأکید کرد که «بخش‌های مختلف دولت با هماهنگی کامل سریعاً نسبت به ساماندهی مجدد بازار کالا‌های اساسی به ویژه مرغ اقدام کنند. گرانی‌های کمرشکن یک روز با تخم مرغ آغاز شد، حال به مرغ رسیده و امروز قیمت مرغ تبدیل به نمادی از ناکارآمدی و ناهماهنگی در اجرا و سیاستگذاری شده است.»

رد پای «مرغ» در صحن علنی مجلس/ یارانه=۲۰ عدد گوجه فرنگی

او کمیسیون کشاورزی مجلس را به نظارت در این زمینه فراخواند تا گزارش به دست آمده را به پارلمان و مردم ارائه کنند.


بیشتر بخوانید


احتمال تحویل زمین سوخته به دولت بعدی؛ نادران تذکر داد

در ادامه نمایندگان با ارجاع طرح اصلاح ساختار بودجه به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات موفقت کردند تا نظرها، اصلاح‌ها و پیشنهاد‌ها در همان کمیسیون بررسی شود و به اصطلاح، «شسته و رُفته‌تر» به صحن بازگردد. قالیباف دلیل این پیشنهاد را فرصت کم صحن علنی در محدودیت‌های کرونایی مجلس عنوان کرد؛ اگرچه این مسئله با تذکر الیاس نادران یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مواجه شد. او دلیل تذکر را اصل ۸۵ قانون اساسی دانست که بر اساس آن «وظیفه نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به فرد دیگری نیست.»

این نماینده همچنین اظهار کرد: این روز‌ها به گوش می‌رسد گویا قرار است دولت بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فروش اوراق سلف نفتی برای بودجه سال آینده ارائه کند و این یعنی آینده فروشی و تحویل زمین سوخته به دولت بعدی! لذا کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه حتماً پیش از ارائه لایحه بودجه پیرامون اجزا و اصول بودجه ۱۴۰۰ با هم جلسه داشته باشند.

او ادامه داد: از هیئت رئیسه مجلس انتظار می‌رود تا پیگیر این موضوع باشند و کمِ کم جدول اولیه‌ای که در آن درآمدها، هزینه‌ها و منابع مصارف است مورد بررسی قرار گیرد تا چنان نشود که دولت به مجلس لایحه‌ای ارائه کند و ما آن را رد کنیم.

قالیباف هم در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: آیین نامه داخلی مجلس مطرح نکرده است که تنها نمایندگان عضو کمیسیون می‌توانند در نشست بررسی ایرادات جهت تامین نظر شورای نگهبان حاضر شوند، هر نماینده‌ای می‌تواند در کمیسیون‌ها شرکت کند و پیشنهادات اصلاحی خود را ارائه دهد.

به علاوه رئیس مجلس خبر داد که کمیسیون برنامه و بودجه دوشنبه آینده جلسه‌ای درباره بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌کند که در آن حضور خواهد داشت.

رد پای «مرغ» در صحن علنی مجلس/ یارانه=۲۰ عدد گوجه فرنگی

افزایش حد نصاب کمیسیون‌های تخصصی به مذاق نمایندگان خوش نیامد

دستور دوم صحن علنی با مخالفت نمایندگان، تصویب نشد؛ کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی طرح الحاق یک تبصره به ماده ۳۷ قانون آیین نامه داخلی مجلس را که دو فوریتش در جلسات پیش مصوب شده بود، برای ایجاد مسیر ورود نمایندگان منتخب دور دوم انتخابات مجلس در کمیسیون‌های تخصصی مطرح کرد که دست آخر، رد شد.

موافقان در صدد افزایش سقف عضویت نمایندگان در کمیسیون‌ها بودند تا ۱۰ نماینده جدیدالورود به کمیسیون تخصصی راه پیدا کنند و دلیل برخی از آنها، استفاده از تخصص نمایندگان جدید و ضایع نشدن حقوقشان بود. در مقابل، مخالفانی هم بیان کردند که این دسته از نمایندگان می‌توانند در کمیسیون‌های «به حد نصاب نرسیده» مانند کمیسیون قضایی و حقوقی بروند. به علاوه این پرسش را مطرح کردند که «چرا بعضی نمایندگان دیگر در ابتدای دوره یازدهم نتوانستند به کمیسیون‌های منطبق بر تخصص خودشان بروند، اما نمایندگان جدید این فرصت را دارند؟» آن‌ها چنین اتفاقی را تضییع حقوق دیگر نمایندگان دانستند.

تهران میزبان آخر هفته نمایندگان

حدود ۲۰ دقیقه مانده به ساعت ۱۰ صبح، قالیباف برای تنفس بیست دقیقه‌ای زنگ مجلس را به صدا درآورد. او البته اعلام کرد که نمایندگان در دو روز آخر این هفته به دلیل محدودیت‌های کرونایی کشور به حوزه انتخابیه نروند و در تهران بمانند، اما در صورت وجود امر اضطراری و ضرورت حضور در حوزه انتخابیه، سفر نمایندگان با هماهنگی لازم صورت بگیرد.

صحن علنی پارلمان حدود ساعت ۱۰:۱۰ با ریاست نایب رئیس اول مجلس، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی دوباره فعال شد و روح الله متفکر آزاد به اعلام تذکر‌های کتبی پرداخت.

مجلس دو موضوع «مالیات بر خانه‌های خالی تحت عنوان طرح اصلاح ماده (۵۴ مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم» و «لایحه مالیات بر ارزش افزوده» را اصلاح کرد تا شورای نگهبان مهر تأییدش را بر مصوبه مجلس بزند.

رد پای «مرغ» در صحن علنی مجلس/ یارانه=۲۰ عدد گوجه فرنگی

یارانه‌ای که فقط هزینه ۲۰ عدد گوجه می‌شود

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده یزد و بافق در بخشی از تذکر شفاهی خود، علی‌عسکری رئیس صداوسیما را خطاب کرد و گفت: هر روز از صداوسیما گران فروشی نشان داده می‌شود، اما مجازات آن نه؛ باید فردای روزی که جرم را نشان می‌دهید، جریمه را هم به نمایش بگذارید تا آثار منفی بر جامعه نداشته باشد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها خطاب به رئیس جمهور اظهار کرد: در حال حاضر به مردم یارانه ۴۵ هزار تومانی می‌دهیم که هزینه خرید ۲۰ عدد گوجه می‌شود، ما در مجلس یارانه ۱۰۰ هزار تومانی تصویب کردیم که هزینه خرید یک مرغ می‌شود؛ نباید دلمان را به این چیز‌ها خوش کنیم.

مرغ، وزیر صمت را به مجلس کشاند

اتفاق دیگر نشست امروز مجلسی‌ها پس از دستور قالیباف برای بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ از سوی کمیسیون کشاورزی، خبر برگزاری نشست کمیسیون مذکور با حضور علیرضا رزم حسینی وزیر صمت، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی و مهدی میراشرفی رئیس گمرک در ظهر امروز بود. جلسه مذکور برای تنظیم قیمت مرغ و نهاده‌های دامی به منظور حل مشکل گرانی این کالای اساسی مورد نیاز مردم در محل کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار می‌شود.

۲ سؤال ملی از وزیر آموزش‌وپروش اعلام وصول شد

هیئت رئیسه ۱۱ موضوع را اعلام وصول کرد که ۲ مورد آن، سؤال ملی از وزیر آموزش‌وپروش درباره «علت بی ثباتی مدیریتی و عدم شایسته سالاری در به کارگیری نیرو‌ها» و «علت اعتصاب و به کارگیری افراد بازنشسته در سمت‌های مختلف صندوق ذخیره فرهنگیان» عنوان شد.

نمایندگان یکشنبه هفته آینده، صحن علنی را برگزار خواهند کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا