فناوری

امارات ماه‌نورد «راشد» را در سال ۲۰۲۴ به سوی کره ماه پرتاب می‌کند

پنل اس ام اس هیرو

کاوشگر امارات قرار است در مکانی نزدیک به خط استوا فرود بیاید که پیش از این مورد اکتشاف قرار نگرفته است. «عدنان الرئیس»، مدیر برنامه مریخ در MBRSC می‌گوید:

«ما برای اولین بار تصاویری از این ناحیه خاص را ثبت و ارائه خواهیم کرد و دانشمندان در سراسر دنیا امکان مطالعه آنرا خواهند داشت.»

این کاوشگر به دو دوربین با رزولوشن بالا، سنسور ۳ بعدی زمان پرواز و همچنین دوربین میکروسکوپی مجهز خواهد بود که امکان ثبت جزییات با وضوح بالا و عکسبرداری حرارتی را به آن می‌دهند. یکی دیگر از تجهیزات ردیاب لانگمویر است که در بررسی پلاسما کاربرد دارد و ممکن است به مشخص شدن دلیل چسبناک بودن غبار روی ماه کمک کند. پیش از این هندی‌ها سعی در فرود فضاپیمایی با این ابزار داشتند که در نهایت به شکست انجامید.

فرود آوردن کاوشگر روی سطح ماه بسیار دشوار و پیچیده است تا جایی که ۵۰ درصد ماموریت‌هایی که با این هدف صورت می‌گیرد به شکست منتهی می‌شود. از اینرو امارات تصمیم گرفته به جای توسعه فرودگر بومی با ناسا یا شرکت‌های دیگر همکاری کند. با مشخص شدن فرودگر باید سراغ راکت رفت که در این مورد هم گزینه‌های نظیر ژاپن، روسیه و اسپیس ایکس در دسترس هستند.

سازمان فضایی امارات امیدوار است نتایج این پروژه به یافتن پاسخ برای برخی سوالات در مورد نحوه شکل‌گیری منظومه خورشیدی و همچنین تاسیس پایگاهی تحقیقاتی روی کره ماه کمک کند. الرییس می‌گوید:

«این ماموریت یک هدف استراتژیک دیگر هم دارد که ارتقای قابلیت‌های تحقیقاتی و توسعه‌محور کشور است و علاوه بر این نسل جوان را به تحصیل در حوزه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تشویق می‌کند»

MBRSC که در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شد قبلا ماهواره‌هایی را نیز توسعه داده و متخصصان این مرکز در حال توسعه دانش و فناوری‌هایی هستند که جایگاه امارات در زمینه علوم فضایی را ارتقا می‌بخشد. به گفته الرئیس پرتاب این ماه‌نورد گام اول است و اهداف بعدی آنها انجام ماموریت‌های سرنشین دار به مقصد کره ماه و مریخ است.

ارسال ماه‌نورد تا کنون چندان رایج نبود و حتی تعداد مریخ نوردها از این دستگاه‌ها بیشتر است اما اکتشافات اخیر درباره وجود منابع آبی باعث شد کشورهای دیگری از جمله آمریکا، بریتانیا، روسیه و ژاپن نیز در صف پرتاب ماه‌نورد قرار بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا