سیاسی

بررسی روند مذاکرات صلح بین الافغانی در دیدار سفیرافغانستان با قالیباف

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه،‌  عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در کشورمان صبح امروز دوشنبه ۳ آذر با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

قالیباف در این دیدار با اشاره به ارتباطات دیرینه و اشترکات فرهنگی ایران و افغانستان، گفت: همواره روابطی برادرانه میان مردم دو کشور برقرار بوده و این پشتوانه محکمی برای توسعه و گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی مابین است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از وقایع تروریستی اخیر در کابل اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ایجاد امنیت و برقراری صلح و آرامش در افغانستان تأکید دارد و امیدواریم شاهد تکرارحوادث تلخ روز‌های اخیر نباشیم.

وی با تأکید بر ضرورت تدوین سند جامع همکاری میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، افزود: توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور مورد تأکید ما است و مجلس شورای اسلامی از آن حمایت می‌کند.

قالیباف با اشاره به نقش موثر مجالس در ارتقا سطح مناسبات فی مابین گفت: ارتباطات پارلمانی نقش تعیین ­کننده و تسهیل­ کننده­ای در فرآیند تعاملات دوستانه دو کشور دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت گفت‌وگو‌های صلح در این کشور، گفت: گفت‌وگو‌های بین‌­الافغانی و بدور از فشار کشور‌های ثالث با محوریت دولت قانونی افغانستان می­‌تواند به روند برقراری صلح و ثبات منجر شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: حمایت از اتباع افغان در جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک وظیفه اسلامی مورد توجه جدی است.

عبدالغفور لیوال نیز در ابتدای این دیدار با قدردانی از حمایت­های جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف تاریخی از مردم افغانستان اظهار کرد: ملت افغانستان هیچگاه حمایت‌­های مادی و معنوی مردم ایران در دوران جنگ و بعد از آن در حمایت از قانون اساسی افغانستان را فراموش نخواهند کرد.

وی همچنین افزود: از همدلی و همدردی دولت و مردم ایران در حوادث تروریستی اخیر در دانشگاه کابل و نیز حمایت‌های صورت گرفته از مهاجران و پناهندگان افغان در چهل سال گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

سفیر افغانستان در پایان با اشاره با شیوع بیماری کرونا خواستار همکاری بیشتر میان مراکز بهداشتی و درمانی دو کشور شد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا