ورزشی

یوسف، کودکی که در 16سالگی به دنیا آمد!

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش “آلانه”، یوسفا موکوکو ستاره جوان و شانزده ساله بوروسیا دورتموند دیشب اولین بازی رسمی اش برای این تیم را انجام داد تا نگاه‌ها را به خود معطوف کند. ستاره‌ای شانزده ساله که جدیدترین نیروی جوانی است که باشگاه آلمانی به دنیای فوتبال معرفی می‌کند. زردپوشان وستفالیا حالا صاحب یک سنت شناخته شده برای معرفی پدیده های جوان هستند.

 

 

جالب اینجا است که بوندس لیگا از نظر فرصت بازی برای بازیکنان زیر 21سال در میان پنج لیگ بزرگ اروپایی وضعیت خوبی ندارد. بازیکنان زیر 21سال در این لیگ به طور میانگین تنها در 2.7 درصد زمان هر بازی در میدان حضور دارند که این درصد به مراتب کمتر از سایر لیگ‌های بزرگ این قاره است.

 

در بوندس لیگا اما دورتموند مسیر دیگری را طی می‌کند و خود را به عنوان کارخانه پرورش استعدادهای جوان مطرح کرده است. این باشگاه به خاطر موکوکو از سازمان بوندس لیگا خواسته بود که سن قانونی بازی در این لیگ را از 17 به 16 کاهش دهد. بعد از صدور این مجوز حالا دورتموند اولین تیمی است که با به میدان فرستادن موکوکو از آن استفاده می‌کند. نشریه کیکر با اشاره به اینکه سن قانونی در اکثر لیگ‌های اروپایی شانزده ساله است ولی بوندس لیگا تازه سن قانونی را به این عدد کاهش داده از تیتر “بالاخره 16” اشاره کرد و همانطور که انتظار می رفت این قانون را مدیون تلاش دورتموند برای استفاده از ستاره شانزده ساله اش موکوکو دانست.

 

 

دیشب درحالیکه موکوکو تنها یک روز پیش تولد شانزده سالگی اش را جشن گرفته بود در دقیقه 85 بازی مقابل هرتابرلین صدای سرمربی اش لوسین فاوره را شنید که او را برای وارد شدن به زمین فرا می‌خواند. آرزوی موکوکو داشت به واقعیت تبدیل می‌شد.

 

شاید او تا لحظاتی قبل حتی فکرش را هم نمی کرد که بخواهد به این زودی در یک بازی رسمی وارد میدان شود چه برسد به اینکه بخواهد جای الگو و دوست صمیمی اش ارلینگ هالند را بگیرد. اما در دقیقه 85 بازی و درحالیکه دورتموند 5-2 از حریفش هرتا جلو بود موکوکو کنار زمین آمد و سپس به جای هالند که چهار گل زده بود وارد میدان شد.

 

 

موکوکو در رختکن دورتموند محبوبیت زیادی دارد و بازیکنان این تیم او را بسیار بااستعداد می‌دانند. ارلینگ هالند پدیده 20 ساله این تیم در یک مصاحبه از موکوکو به عنوان بااستعدادترین فوتبالیست حال حاضر دنیا یاد کرد تا نشان دهد این ستاره شانزده ساله تا چه اندازه موفق شده نظر مثبت هم تیمی هایش را به تکنیک خود جلب کند.

 

موکوکو که متولد آلمان است در حال حاضر در تیم ملی زیر 20سال این کشور بازی می‌کند. او زمانی که تنها 12 سال سن داشت با پیراهن تیم زیر 17سال دورتموند به میدان رفت و از همان زمان باشگاه آلمانی متوجه شد که یک استعداد درخشان را کشف کرده است.

 

 

موکوکو در سیزده سالگی‌، زمانی که اکثر پسران جوان حداکثر به فکر پیروزی در فوتبال پلی استیشن هستند در مصاحبه‌ای با یک روزنامه محلی وستفالیا که از او درباره پیوستنش به تیم جوانان دورتموند پرسیده بود برنامه‌های خود برای آینده را اینطور توصیف کرد: ” فوتبالیست حرفه ای شدن، قهرمانی در چمپیونزلیگ با پیراهن دورتموند و بدست آوردن توپ طلا”. این اعجوبه آلمانی متولد کامرون هفت سال بعد مسافت قابل توجهی از مسیر رسیدن به این آرزوها را طی کرده و حالا قدم به قدم به سمت رویاهایش حرکت می‌کند.

 

لوسین فاوره که دیشب تصمیم او برای به میدان فرستادن موکوکو می‌تواند مرحله مهمی در زندگی این فوتبالیست جوان رقم بزند بعد از بازی درباره او به خبرنگاران گفت: ” موکوکو چهارده روز است که با تیم اول باشگاه تمرین می‌کند. وقتی ما 5-2 جلو بودیم به این نتیجه رسیدم که زمان مناسبی است که به موکوکو میدان بدهم تا اولین بازی اش در بوندس لیگا را انجام بدهد. او خیلی خیلی جوان است و باید به تلاش ادامه بدهد”.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا