سیاسی

امیرعبداللهیان: از تلاش‌های سازمان ملل برای بازگشت امنیت پایدار به سوریه استقبال می‌کنیم

پنل اس ام اس هیرو

‌‎به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه،‌ گیر پترسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

‌‎پترسون در این دیدار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ۱۰ سال گذشته به منظور استقرار صلح و امنیت در سوریه اظهار کرد که روند سیاسی در مسیر نسبتا خوبی قرار گرفته است، اما همچنان وجود فضای بی اعتمادی میان گروه‌های مختلف در سوریه مانع پیشرفت روند سیاسی است.

‌‎وی به شرایط حساس سوریه و وجود برخی اختلاف دیدگاه‌ها در این کشور اشاره کرد و گفت: ما به کمک همه احزاب، طرف‌ها، کشور‌های همسایه و سازمان‌های بین المللی برای خروج از این رکود و بن بست نیاز داریم.

پترسون با اشاره به وضعیت انسانی گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی مردم سوریه هر روز بدتر می‌شود.

‌‎نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه ضمن اشاره به مذاکرات صورت گرفته در چند سال گذشته و موارد پیش رو، گفت: در حال حاضر ما نیاز به ارزیابی داریم تا بدانیم که چه کار‌هایی صورت داده ایم و چه نقاط ضعفی در روند مذاکرات بوده است.

‌‎وی در پایان ضمن قدردانی از اقدامات سازنده ایران در مبارزه با تروریسم در سوریه، با اشاره به حمایت‌های بشردوستانه و حمایت جمهوری اسلامی ایران از بازگشت مهاجرین و آوارگان سوری به خانه هایشان گفت: ما باید در موضوع سوریه، وضعیت حقوق بشر و آوارگان را بسیار جدی بگیریم.

وی افزود: ما به شرایط منطقه آگاه هستیم و به تلاش‌های بی وقفه خود برای کمک به سوریه ادامه می‌دهیم.

‌‎امیرعبداللهیان در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های سازمان ملل و اقداماتی که به حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و بازگشت امنیت پایدار به سوریه کمک کند، استقبال می‌کند.

‌‎وی افزود: آنچه که حلقه مفقوده در شرایط امروز سوریه می‌باشد وجود بی اعتمادی است، زیرا مثلا فردی که تا چند وقت پیش رهبر جریانی تروریستی بوده، سلاح حمل می‌کرده و اقدامات تروریستی انجام می‌داده است اکنون اصرار دارد که با پوشیدن کت و شلوار و زدن کراوات به عنوان طرف مذاکره دعوت شود.

‌‎امیرعبداللهیان گفت: متاسفانه برخی گروه‌های خطرناک تروریستی تلاش می‌کنند با تغییر نام از لیست سیاه تروریستی سازمان ملل متحد خارج شوند لذا اتخاذ رویکرد بی طرفانه سازمان ملل متحد و عدم مشاهده استاندارد‌های دوگانه مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: ما معتقدیم در روند کار کمیته قانون اساسی همه طرف‌ها مسئول هستند و باید پاسخگو باشند و تکیه بر مقصر خواندن دولت سوریه در تعارض با سیاست بی طرفی است.

مدیرکل بین الملل رئیس مجلس اعمال تحریم‌ها علیه سوریه به ویژه در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی را ظالمانه خواند و بر ضرورت اقدام برای رفع تحریم‌های ضد انسانی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در خاتمه گفت: ایران همچنان با قدرت از سوریه و امنیت این کشور مهم در منطقه دفاع می‌کند. تهران همچنین از تلاش‌های سازنده سازمان ملل متحد در کمک به سوریه حمایت و بر قضاوت بی‌طرفانه در قبال سوریه تاکید می‌کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا