سیاسی

وقتی مجلس و دولت برای خدمت به مردم از هم سبقت می‌گیرند

پنل اس ام اس هیرو

وقتی مجلس و دولت برای خدمت به مردم از هم سبقت می‌گیرندبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه آلانه، چندی پیش یک فوریت طرح تامین کالا‌های اساسی که توسط جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس تهیه شده بود، با رای موافق ۱۸۹ نفر از نمایندگان مجلس در جلسه علنی پارلمان در تاریخ ۲۹ تیرماه به تصویب رسید و این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع داده شد.

به همین منظور اعضای  کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره جزئیات این طرح بیان کرده بودند که «افرادی که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند ۱۲۰ هزار تومان و دیگر مشمولان به میزان شصت هزار تومان از طرح تامین کالاهای اساسی بهره مند خواهند شد.

بر اساس طرح مذکور قرار بود که منابع تامین این طرح از محل فروش املاک مازاد دولت تامین شود، اما از آنجایی که این امر به صورت کلی مورد اشاره قرار گرفته بود شورای نگهبان در ابتدا آن را رد کرد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفته بود که در اینگونه طرح‌ها که بار مالی به دولت تحمیل می‌شود، شورای نگهبان اشکال مرسوم مغایرت با اصل ۷۵ را اعلام می‌کند؛ زیرا منابع مالی طرح مشخص نبود و یا منابعی بود که برایشان هزینه‌هایی در نظر گرفته شده بود. طبیعتاً برای رفع ایراد اصل ۷۵ راهکار‌هایی هم وجود دارد.

در نهایت مجلس با اصلاح مجدد طرح  تامین کالاهای اساسی توانست رای مثبت شورای نگهبان را به دست بیاورد و سرانجام سه شب پیش محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نوید این امر را طی توئیتی به مردم اعلام کرد.

وقتی مجلس و دولت برای خدمت به مردم از هم سبقت می گیرند

کمک ۱۰۰ هزار تومانی دولت شنبه اول آذرماه تصویب می شود

در حالی که  اختلاف دولت و مجلس بر سر یارانه ۱۲۰ و ۶۰ هزار تومانی  ادامه دارد و مجلس بر پرداخت این یارانه تاکید دارد، دولت طرح جدیدی برای کمک به معیشت خانوارهای کم درآمد ارائه کرده است. در مورد این طرح در حال حاضر همین قدر می دانیم که طبق گفته های حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیات دولت قرار است به یک سوم جامعه برای ۴ ماه بسته کمک معیشتی احتمالا صد هزارتومانی  ارائه شود.

درباره زمان دقیق آغاز پرداخت این بسته هنوز اطلاع رسانی نشده است، اما رئیس جمهور تصریح کرده است که روز شنبه اول آذرماه همزمان با آغاز محدودیت ها و تعطیلات فراگیر کرونا در شهرهای مختلف، بسته کمک معیشتی مذکور در ستاد ملی کرونا تصویب می‌شود.

اما سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در جلسه علنی همان روز در  مجلس شورای اسلامی گفت: ما از اصل عمل استقبال می‌کنیم و حتی در روز گذشته به دولت تذکر دادیم که افرادی که شغل شان به مشکل می‌خورد به طور حتم باید مورد توجه جدی قرار گیرند، سوال این است که منبع و اختیار قانونی آن برای اقدامات مالی از کجا تامین می‌شود.

وی افزود: اگر مجلس تصمیم بگیرد تا خدمتی به مردم شود نماینده دولت مخالفت می‌کند و از طرفی دیگر، دولت در ستادی که مجوز قانونی و عملکرد آن جای سوال دارد به این شکل عمل می‌کند, بنابراین باید در این صورت از مجلس مجوز گرفته شود و اینگونه رفتار‌های دولت جای سوال دارد که امیدواریم این گونه رفتار‌ها ادامه پیدا نکند چرا که پاسخی برای افکار عمومی ندارند.

البته پیش تر نیز علی ربیعی سخنگوی دولت نیز در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که حداقل ۴ طرح مهم در راستای بهبود معیشت مردم که بخشی در قالب بودجه ۱۴۰۰ و بخشی هم که قابلیت اجرا در بودجه امسال دارد عملیاتی خواهیم کرد.

وی افزود: در یکی از زمینه‌ها مکاتبات صورت گرفته و اجازه‌های لازم گرفته شده و امیدوار هستیم بتوانیم یکی دو هفته آینده این‌ برنامه‌ها را عملیاتی کنیم.

////

کشمکش میان  دو قوا را  باید به فال نیک گرفت 

البته باید این جدال و کشمکش میان  دو قوا را به فال نیک گرفت، چرا که قطعا هر دو مجموعه سعی دارند تا قدمی به نفع بهبود وضعیت معیشتی مردم بر دارند و این مسائل بدان معنا نیست که قوه مجریه و قوه مقننه با یکدیگر دچار اختلاف هستند.

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی  باشگاه آلانه معتقد است که دولت وقتی اعلام می‌کند که می‌خواهد چندین ماه به مردم کمک معیشتی بپردازد، پس حتما منابع لازم را در اختیار دارد، بنابراین دلیل مخالفتش با طرح مجلس را درک نمی‌کنم،  اما  قطعا دولت نیز هدفش بهبود معیشت مردم است.

وی افزود: به هر حال رئیس جمهور در ستاد مقابله با کرونا به منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر تصمیم گرفته که با توجه به آسیب پذیری برخی کسب و کارها به شماری از مردم کمک‌های معیشتی اختصاص پیدا کند البته ماباید  جزئیات آن را بررسی کنیم و نظر دهیم، چرا که تصمیم مجلس در این زمینه مهم است  اما به هرصورت مجلس و مجموعه دولت قصدشان خدمات رسانی بیشتر به مردم است.

همچنین عبدالحسین روح الامینی نماینده مردم تهران در صفحه شخصی خود، پیشی گرفتن دولت از مجلس برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم را امری ستودنی تلقی کرد.

////قطعا هدف طرح های معیشتی مجلس و دولت مردم هستند و اختلافات به وجود آمده جنبه موردی دارد، البته بهتر است دو قوه با سعه صدر و وحدت بیشتری در راستای حل مشکلات مردم قدم بردارند تا خدای ناکرده برخی فرصت طلبان از آب گل آلود ماهی نگرفته و موج سواری نکنند.

/وقتی مجلس و دولت برای خدمت به مردم از هم سبقت میگیرند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: سـر و کار مجلـس بـا قـوه مجریـه اسـت، بایـد هم افزائـی کـرد. نبایسـتی کار را طوری تنظیـم کـرد، طوری پیـش بـرد کـه معنایـش دعـوا و اختلاف باشـد؛ ایـن در بیـرون، روی مردم، خیلـی تأثیراتش بد اسـت. گاهی دیده می‌شـود کـه مثلًا در مجلـس، در یـک نطقـی، در یـک اظهارنظـری، یـک حرفی زده می‌شـود. خب، حـرف کـه زده شـد، پرتاب شـد دیگـر. اگـر خدای نکـرده حرفـی باشـد کـه کسـی را یـا جمعـی را متهـم کنـد، جبرانـش به آسـانی ممکـن نیسـت؛ مـردم را ناامیـد می‌کنـد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا