سیاسی

لزوم اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی برای الحاق به ان.پی.تی

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه آلانه، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، در نشست فصلی شورای حکام آژانس با ارائه سخنرانی در مورد قابلیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی، خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و وضعیت اجرای پادمان‌های هسته‌ای در عربستان سعودی و امارات متحده عربی، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

غریب آبادی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه مشروط نمودن الحاق به ان. پی. تی به ایجاد شرایطی خاص، توجیه غیرقابل قبولی برای عدم جهان شمولی معاهده است، گفت: جای تأسف جدی است که رژیم اسرائیل به عنوان تنها غیر طرف معاهده عدم اشاعه در خاورمیانه بوده و به این ترتیب، از جهانی شدن آن جلوگیری می‌کند. سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن گوشزد نمودن این نکته که کسب قابلیت‌های هسته‌ای مخفی توسط رژیم اسرائیل، در سایه نادیده گرفتن کامل قوانین و هنجار‌های بین المللی، تهدید جدی برای امنیت و ثبات جهان و منطقه است، اظهار داشت: الحاق فوری و بدون قید و شرط رژیم اسرائیل به معاهده ان. پی. تی، به عنوان یک عضو بدون سلاح هسته‌ای، و قرار دادن تمام مواد، فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود تحت پادمان جامع آژانس، تنها گام برای جبران بحران هسته‌ای فعلی در منطقه خاورمیانه است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ظاهراً توسل به عدم عضویت در ان. پی. تی و عدم دارا بودن موافقتنامه جامع پادمان با آژانس، تبدیل به الگوی شناخته شده‌ای برای شانه خالی کردن از بار اجرای کامل و قابل راستی آزمایی تعهدات شده است، از عدم اجرای موافقتنامه جامع پادمان توسط پادشاهی سعودی و وضعیت امارات متحده عربی در این زمینه ابراز نگرانی نمود. وی در همین راستا افزود: ریاض با دارا بودن پروتکل مقادیر کوچک، موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا نمی‌کند، و امارات متحده عربی نیز هنوز به طور رسمی دارای پروتکل مقادیر کوچک با آژانس است و تا زمانی که آن‌ها این پروتکل را همانطور که دبیرخانه آژانس بار‌ها درخواست کرده است، لغو نکنند، هیچ احساس تکلیفی در قبال اجرای کامل و مؤثر موافقتنامه جامع پادمان نمی‌کنند. در مورد عربستان، واقعیت این است که کمترین اختیارات لازم برای آژانس جهت راستی آزمایی فراهم نشده است و در مورد امارات، اگرچه آن‌ها به زعم مقاماتشان موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند، اما همچنان دارای پروتکل مقادیر کوچک هستند و هر وقت که خواستند، می‌توانند تمامی تعهداتشان را متوقف کنند.

غریب آبادی با هشدار در این خصوص که کوتاهی در اجرای پادمان‌های آژانس آن هم در زمانی که به نظر می‌رسد توانایی‌های هسته‌ای امارات و عربستان سعودی با شتاب به جلو می‌رود، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را بدون اینکه تحت بازرسی‌های آژانس قرار بدهند، پنهان کنند، افزود: علیرغم این وضعیت، متأسفانه طرفداران به اصطلاح اصلی عدم اشاعه سکوت انتخاب کرده‌اند و برخی اعضای آژانس نیز بدون هیچ توافق قبلی برای پذیرش اجرای کامل موافقتنامه پادمان و اجرای هنجار‌های عدم اشاعه، با این کشور‌ها در توسعه توانایی هسته‌ای آن‌ها همکاری می‌کنند.

نماینده کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش پایانی سخنان خود ضمن اظهار اینکه جامعه بین المللی چاره‌ای جز اعمال فشار پیوسته بر رژیم اسرائیل برای پیوستن سریع و بی قید و شرط به ان. پی. تی، به عنوان یک طرف غیر دارنده سلاح هسته‌ای این معاهده، و قرار دادن تمامی فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای آن تحت پادمان‌های جامع آژانس ندارد، از درخواست رسمی اخیر آژانس از کشور‌های دارای پروتکل مقادیر کوچک برای لغو آن‌ها استقبال نمود و افزود: قویاً از امارات متحده عربی و عربستان می‌خواهیم که بلافاصله پروتکل مقادیر کوچک خود را لغو کرده و به طور کامل، وارد اجرای موافقتنامه جامعه پادمان شوند. وی، همچنین هرگونه شکست تلاش‌ها در متقاعد کردن عربستان سعودی و امارات به شفافیت در فعالیت‌هایشان را تأسف بار خواند، چرا که می‌تواند منجر به تضعیف کل سیستم راستی آزمایی و پادمان آژانس شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا