فناوری

سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری عربستان برای تاسیس ۳۰۰ استارتاپ هوش مصنوعی

پنل اس ام اس هیرو

عربستان سعودی در راستای کاهش اتکای اقتصادی به ذخایر نفتی اعلام کرد که تا کمتر از یک دهه دیگر ۲۰ میلیارد دلار روی پروژه‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند.

۳ سال قبل «محمد بن سلمان»، شاهزاده سعودی از طرح «چشم‌انداز ۲۰۳۰» برای ایجاد تحول عمیق در اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت پرده برداشت که شامل تمرکز بر فناوری های مدرن، محاسبات ابری و شبکه ای از مراکز داده است. عربستان از آن زمان سرمایه‌گذاری‌های متعددی را روی پروژه‌های پیشرفته صورت داده که شامل همکاری با غول‌های فناوری و توسعه پروژه‌های بزرگ می‌شود و در جدیدترین مورد نیز این شرکت در پی سرمایه‌گذاری سرسا‌م‌آور روی هوش مصنوعی است.

«عبدالله الغامدی»، رییس «نهاد داده و هوش مصنوعی» که تنها یک سال از تاسیس آن سپری شده، در اینباره گفت:

«عربستان از حالا تا سال ۲۰۳۰ سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری روی هوش مصنوعی صورت می‌دهد. ما مشتاقیم به واسطه استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوآور از هوش مصنوعی به عنوان بخشی از پروژه جایگزینی اقتصاد بهره‌مند شویم. همچنین هوش مصنوعی را منبع جدیدی برای صرفه‌جویی و کسب درآمد بیشتر می‌بینیم»

عربستان
محمد بن سلمان در کنار بزرگان فناوری دنیا

الغامدی افزود که در این راستا تا دهه آینده ۳۰۰ استارتاپ تشکیل خواهد شد و درهای سرمایه‌گذاری در این حوزه به روی افراد و شرکت‌های داخلی و خارجی باز است. تشکیل این تعداد استارتاپ با توجه به پتانسیل‌های فوق ‌العاده هوش مصنوعی می‌تواند به موتور محرک اقتصاد و فناوری در این کشور تبدیل شود.

عربستان هم مثل دیگر کشورهای غنی از نفت حوزه خلیج فارس به خوبی پی برده که سوخت‌های فسیلی در آینده نزدیک جایگاه کنونی را نخواهد داشت و از اینرو مصمم است اتکای به نفت را کاهش دهد. با این حالی کاهش قیمت نفت و بحران کرونا دستیابی به بلندپروازی‌های اقتصادی بن سلمان را برای این کشور دشوار کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا