سیاسی

تعطیلی‌های گسترده بار اقتصادی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند

پنل اس ام اس هیرو

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه آلانه، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: کرونا در دنیا خشن‌تر و بی رحمانه‌تر شده است و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا هر روز تجارب جدیدی را چه در زمینه درمان و چه در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پدید می‌آورد.  در زمینه مقابله دارویی با کرونا، جهان در حال پیشرفت است، ولی هنوز نمی‌توان زمان دقیقی را برای کاهش شیوع یا میرایی ویروس کرونا مشخص کرد. مراکز علمی و دانشگاهی کشورمان نیز در خصوص داروی کرونا تلاش‌های شایسته‌ای انجام داده‌اند و خوشبختانه در ردیف کشور‌های پیشرو قرار گرفته ایم.

سخنگوی دولت گفت: بعد از تولید دستگاه سی تی اسکن، تولید کیت‌های آزمایش پادتن، دستگاه (ون تی لاتور)، دارو‌های مطرح در درمان کرونا، بنابر گزارش مطرح شده در دولت تولید کیت‌های تست فوری کرونا از این هفته به‌طور انبوه وارد فرآیند تشخیص و درمان قرار می‌گیرد. با توجه به شرایط پیش آمده در کشور که متاسفانه به خاطر عدم همراهی تعدادی از افراد جامعه بوجود آمده است، کشور با وضعیتی مواجه شده که باید تصمیمات متناسب با آن اتخاذ کرد. تعطیلی گسترده در شهر‌های قرمز، فاصله گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای کرونا، غربالگری، قرنطینه مبتلایان، ردیابی الکترونیکی و از همه مهمتر نهادینه سازی اجتماعی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از عناصر استراتژی دولت است.

ربیعی بیان کرد: پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم گیری دشواری است. با این وصف، ولی در نهایت، ملاک تصمیم گیری نهایی، برنامه سلامت افراد جامعه خواهد بود. در یک ماه گذشته طرح‌های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارائه کرد و شنبه گذشته پس از تهمیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت. لازم است اعلام نمایم هیچ تاخیری درباره تصمیم گیری در مورد پیشنهاد‌هایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی‌گیرد.

تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارائه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارجوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استان‌ها نیز می‌باشد. بر مبنای آن، در هر شهری که به تشخیص ستاد ملی استانی دچار شاخص‌های ابتلا و مرگ و میر شده باشد، تعطیلی براساس مناطق زرد، نارنجی و قرمز بطور گسترده اِعمال خواهد شد. چنانچه پس از دو هفته نیز وضعیت تداوم داشته باشد، بنابر نظریه وزارت بهداشت محدودیت مجددا تمدید خواهد شد.

نظر رئیس جمهور  برای اجرای طرح تعطیلی گسترده از امروز بود

او افزود: نظر رئیس جمهور محترم برای اجرای طرح تعطیلی گسترده از روز سه شنبه یعنی امروز بود، اما اعضای جلسه شامل نیروی انتظامی و نیرو‌های مسلح، صدا و سیما، وزارت کشور و سایر دستگاه‌های عضو ستاد معتقد بودند اجرایی کردن این مصوبه به یک هفته زمان نیاز دارد. آقای رئیس جمهور نیز نظر اعضا را برای تاخیر در اجرای طرح پذیرفت لذا طرح تعطیلی گسترده از روز شنبه آینده اجرایی می‌شود. تاکنون هیچ نظر کارشناسی که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

ربیعی بیان کرد: در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت نیز جناب آقای نمکی وزیر محترم بهداشت نیز با اشاره به این موضوع از رئیس جمهور تشکر کردند. آقای نمکی همچنین اظهار داشتند که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بودند و اعتقادی هم به آن ندارند و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده اند.  دو جلسه اخیر هیئت دولت مصوباتی در راستای مقابله با کرونا اتخاذ کرد, دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰ هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان هم صورت بگیرد.  همچنین بیماران کرونایی که بستری می‌شوند در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت به صورت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. در حقیقت بیمه روی تخت صورت می‌گیرد؛ و صرفا ۱۰ درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می‌کنند و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احزار عدم توانایی دریافت نخواه شد.

سخنگوی دلوت تصریح کرد: دارو‌های مطرح مانند و حتی دارو‌های گران قیمتی مثل (فاوی پی راویر – رم دی سیور) نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. مراکز سرپایی برای کرونایی دو برابر وشد و به ۵ هزار برابر رسید کلیه خدمات از آزمایش تست کرونا و دارو‌های آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هم وطنان برای مراجعه کنندگان غیرکرونایی مراکز دیگری تمهید شد. در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا براساس مصوبه ستاد نزدیک به ۱۵۰ شهر و کلان شهر در حالت قرمز قرار دارند که تعطیلی‌های گسترده در آن شهر‌ها ایجاد خواهد شد. این بدین معنا است که تعدادی بیکار و تعدادی مشکلات و فشار اقتصادی و معیشتی روبرو خواهند شد. این موضوع از طرف رییس جمهور امروز در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

او افزود: تاپایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد و میزان اعتبار نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد؛ به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از هم وطنان مشمول این طرح قرار گیرند که روز شنبه در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد. همه این تصمیمات برای اثربخش کردن فاصله اجتماعی است. هدف ستاد ملی مقابله با کرونا از بین رفتن تجمعات است؛ در صورتی که مردم و جامعه با ستاد همکاری نکنند، تعطیلی‌های مکرر هم بی فایده خواهد بود.

ربیعی ادامه داد: اکنون مسئولیت پذیری تاریخی ایرانیان باید در این مقطع مجددا به دنیا نشان داده شود؛  لایحه‌ای هم در دولت به منظور ارتقای فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات برای ساختار و تشکیلات شورا‌های حل اختلاف، تنظیم و به مجلس ارسال شد.

سخنگوی دولت درباره بازار بورس گفت: رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور وزرای ذیربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رئیس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است؛ تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد. بانک مرکزی در این راستا به صندوق‌هایی که مدیریت آن‌ها توسط بانک‌ها می‌باشند افزایش سقف داد. سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت به طوری که در بانک‌ها از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان، شاهد این افزایش بودیم.

او در ادامه افزود: این تصمیم فرصت خوبی را به سرمایه گذاران جدید می‌دهد که با مراجعه به بانک‌ها و به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند؛ همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق‌هایی که سرمایه گذاری با درآمد ثابت را ایجاد کنید؛ افزون بر این برای شرکت‌های تامین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می‌توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.

صدور اولین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی

ربیعی با بیان اینکه این هفته اولین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد، گفت: این اتفاق خوب و مبارک را به همه زنان سرزمین‌مان تبریک می‌گویم؛ متاسفانه تا پیش از این فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی از کلیه حقوق اجتماعی خود از جمله داشتن شناسنامه، حق تحصیل و سایر حقوق اولیه خود محروم بودند. بر اساس برآورد‌ها بیش از ۱۵۰ هزار زن ایرانی با اتباع افغانستانی ساکن ایران ازدواج کرده اند و حدود ۵۰۰ هزار فرزند حاصل ا ین ازدواج‌ها است. از آنجایی که قانون درباره هویت این افراد بعد از ۱۸ سالگی سکوت کرده بود، لذا این کودکان با مشکل هویت رسمی مواجه بودند.

سخنگوی دولت افزود: این هفته مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در ۲۴ آبان را داشتیم. یکی از ارزش‌های به محاق رفته جامعه امروز ما، کتاب خوانی است. تاثیرگذاری و نقش کتاب در نحوه اندیشیدن یک جامعه را نمی‌توان انکار کرد و برخی از کتاب‌ها قدرت ایجاد تحول در زندگی شخصی تک تک ما را دارند. امیدوارم از فرصتی که کرونا با محدود کردن فعالیت‌های عمومی و حضور در اجتماع به انسان‌ها داده است، این فرصت را برای ما‌ها به وجود آورده باشد که مجددا به دنیای کتاب رجوع کنیم.

او گفت: سخنگوی سازمان انتقال خون اخیرا اعلام کرده که ذخائر خون کشور وضعیت مناسبی ندارند و با کمبود مواجه هستند. مراکز انتقال خون در بالاترین سطح، پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و با توجه به نیاز برخی بیماران مانند تالاسمی که مصرف کننده همیشگی خون هستند از مردم درخواست میکنم سنت حسنه اهدای خون را بیشتر از قبل انجام دهند.

این خبر در حال تکمیل است/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا